Je vízová politika ČR pro některé trhy příliš zatěžující?

Jak moc zatěžující je vízová politika České republiky pro obchodní partnery ze Saúdské Arábie a Indie – to bylo hlavním tématem workshopu a kulatého stolu konaného 12. září v pražském hotelu Intercontinental. V čem tkví největší problém při vyřizování víz a můžeme se těšit na prohloubení vzájemné spolupráce všech tří zemí s akcentem na MICE sektor?

Jak moc zatěžující je vízová politika České republiky pro obchodní partnery ze Saúdské Arábie a Indie

Program pořádaný agenturou CzechTourism byl pro zahraniční hosty ze Saúdské Arábie a Indie bohatý. Nejprve došlo k vzájemnému propojování a obchodním diskusím v rámci ranního networkingu, posléze došlo k diskusi u kulatého stolu, kde byla hlavním tématem vízová politika České republiky k trhům na Středním východě a Asii. Jako největší problém se ukázala informovanost zahraničních turistů mimo EU či schengenský prostor.

„Nejdůležitější je mít správné informace. Ty se snažíme všem našim partnerům předat nejen skrze naše velvyslanectví v dané zemi a ministerstvo zahraničních věcí zde v Praze, ale také skrze VFS global, jež zastupuje CzechTourism v Saúdské Arábii a Indii. Jde o to, aby k nám cestovali oprávnění turisté. Největší problém, se kterým se totiž setkáváme, je kvalita vyplněných formulářů, které jsou k poskytnutí víz nezbytně nutné. Není to tedy tak, že bychom zde turisty nechtěli. My jim jen zkrátka nemůžeme vydat vízum, pokud nám nedodají platné či správně vyplněné dokumenty,“ poodkrývá problematiku cestování lidí ze zemí jako je Saúdská Arábie či Indie Jitka Karešová z konzulárního a vízového oddělení Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Dalším důležitým bodem debaty byla nutnost nejen správného, ale také včasného vyplnění vízových dokumentů. Především v létě, kdy probíhá hlavní sezona, není možné vyřídit žádost o vízum dříve než za čtrnáct dní. Proto je nezbytně nutné posílat žádosti minimálně tři týdny před datem plánovaného odletu do České republiky. Předejde se tak situacím, kdy turisté musí zrušit letenky a rezervace v českých hotelech a resortech, což je po ekonomické stránce špatně pro obě strany.

Při cestování ze Středního východu a Indie pak nastává největší problém ve chvíli, kdy společnosti žádají o víza pro několik desítek až stovek lidí v rámci korporátní cesty. Ve chvíli, kdy odešlou žádosti pro jednu část lidí a posléze se je snaží doplnit o další klienty, kteří se zaregistrovali později, už nedojde ke spárování těchto lidí pod jedno aplikační řízení a jejich žádosti o víza jsou tak vyřizovány samostatně. Může pak dojít ke zpoždění a tito lidé se do České republiky nedostanou v avizovaném termínu.

„Tento problém nastává právě v létě, kdy je počet žádostí o vydání víz enormní. Občas je skutečně těžké rozklíčovat, jaké jednotlivé skupiny patří k sobě. Přesně proto je ale nutné, aby byly všechny žádosti vyplněny správně a podle předpisů – jen v takovém případě jsme schopni žádosti spárovat a vyřídit je najednou a včas. Ne vždy tomu tak bohužel je. Existují zkrátka určitá pravidla, kterými se musí každý řídit a nelze dělat výjimky,“ říká Jitka Karešová.

 

Rozhovor o významu akce s vedoucí oddělení managementu zdrojových trhů společnosti CzechTourism Veronikou Janečkovou.

vedoucí oddělení managementu zdrojových trhů společnosti CzechTourism Veronika Janečková

 

Jaký bude mít akce dopad na korporátní cestování ze Saúdské Arábie a Indie s akcentem na MICE akce v ČR?

Jde o předem navázání kontaktů a případného propojení klientů z těchto zemí se subjekty zaměřující v České republice. V rámci workshopu byly nasmlouvané schůzky mezi osmnácti nákupčími ze Saúdské Arábie a Indie a českými zástupci firem a organizací z hotelového, DMC nebo MICE sektoru. Každý ze zahraničních zástupců měl naplánovaných deset patnáctiminutových schůzek a v zásadě se potkají s většinou českých partnerů. My se jako CzechTourism snažíme nalákat partnery z těchto zemí do České republiky a pomoci jim zde navázat obchodní kontakty s českými firmami a organizacemi, jelikož i to je jedna z našich hlavních úloh – nejenom pomáhat regionům a obecně České republice, ale i samotným tuzemským podnikatelům.

Jakým způsobem jste partnery ze Saúdské Arábie a Indie vybírali?

Na obou trzích máme svá zastoupení druhého řádu, tedy lokální agenturu, kterou zhruba každé dva roky soutěžíme. Právě oni nám vytvářejí akvizice na tamních trzích. V tuto chvíli se shodou okolností jedná o stejnou společnost, tedy VFS Global, která patří k největším firmám na světě v oboru vyřizování víz. Jejich výhoda je, že mají v zemích, kde Česká republika využívá jejich služeb, největší síť kontaktů na cestovní kanceláře a obchodníky, které se o tento byznys zajímají. Dokáží skvěle zacílit na tu část trhu, kterou zrovna potřebujeme, tentokrát se jednalo o MICE sektor. Ohlas na akci byl ze strany českých subjektů skvělý.

Čemu se věnoval odpolední kulatý stůl?

Chtěli jsme využít situace, kdy máme pohromadě odborníky z obou zemí a představit naše plány jako agentury, na co se chceme zaměřovat. Chceme ukázat naši orientaci a chceme pomoci podnikatelům rozvíjet MICE sektor. Jedním z panelistů byl i vedoucí všech turistických reprezentací VFS Global pan Arzenkambata, který má na starost Indii a tourismboardy na Středním východě a poslední byla paní Blanka Kotašková z vízové sekce ministerstva zahraničních věcí. Víza z teritorií jako je Saúdská Arábie či Indie mohou být velmi komplikovanou záležitostí, čehož jsme si vědomi. Situace se ale oproti minulosti hodně zlepšila, i když stále není úplně ideální, na což nakonec samotní zástupci firem upozorňovali – stále musí plnit poměrně obsáhlou administrativu a dlouhé čekací lhůty. Je důležité, abychom my z CzT a i MZV slyšeli zpětnou vazbu právě od obchodních partnerů z těchto zemí, jak moc komplikovaná pro ně je vízová politika České republiky.

Foto: -am-

Čtěte také: Saúdská Arábie se otevírá turistům

Adam MašekC.O.T. media
 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více