IATA snížila odhad zisku aerolinek na letošní rok

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes zhoršilo výhled čistého zisku leteckých společností na letošní rok na 25,9 miliardy dolarů (596,5 miliardy korun). Ještě v červnu organizace počítala se ziskem 28 miliard dolarů. Zhoršení IATA zdůvodňuje zejména dopady obchodních válek ve světě. Loni aerolinky vytvořily čistý zisk 27,3 miliardy dolarů.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dnes zhoršilo výhled čistého zisku leteckých společností na letošní rok na 25,9 miliardy dolarů

Sdružení ale očekává, že před prezidentskými volbami v USA, které jsou plánovány na konec příštího roku, se situace zlepší a letecké společnosti budou schopny zisk opět zvýšit. IATA ho nyní odhaduje na 29,3 miliardy dolarů.

„Obchodní války nemají vítěze,“ konstatoval generální ředitel sdružení IATA Alexandre de Juniac na výročním brífinku pro média. Zpomalení tempa hospodářského růstu, brexit, sociální nepokoje a další faktory v letošním roce podle něj leteckým společnostem vytvořily náročnější obchodní prostředí, než se očekávalo.

Nejvíce to pocítila letecká přeprava nákladů, kde pokles poptávky o 3,3 procenta vedl k největšímu meziročnímu snížení výnosů od finanční krize v roce 2009, a to o osm procent. Letecká přeprava nákladů je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace.

Světový obchod podle IATA letos téměř stagnoval – sdružení prognózuje jeho růst za letošek na 0,9 procenta. V červnu přitom sdružení očekávalo růst o 2,5 procenta a před rokem dokonce o 4,1 procenta.

Na příští rok IATA očekává růst světového obchodu o 3,3 procenta. Předpokládá, že tlak vyvolaný volbami v USA přispěje ke snížení obchodního napětí.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Smartwings obnoví linku do Dubaje

Letecká skupina Smartwings dále posiluje na pražském letišti, kde nyní nabízí letecká spojení do téměř 60 destinací. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během...

Číst více
Foto: IVB

Vídeňský roční kupon teď platí i v Innsbrucku či Linci

Jedna jízdenka pro šest rakouských měst. Držitelé ročního kuponu ve Vídni, Štýrském Hradci, Linci, Salcburku, Innsbrucku a Klagenfurtu se mohou až do 8. srpna bezplatně svézt MHD v jakémkoli z těchto měst.

Číst více