IATA: Aerolinky letos přijdou asi o polovinu příjmů

Světové letecké společnosti letos kvůli koronaviru patrně přijdou o více než polovinu příjmů – celkem by na tržbách měly ztratit 314 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč). Svůj nový odhad ztrát leteckých společností včera zveřejnila Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) a zvýšila jej oproti předchozímu údaji z 24. března o 25 procent.

Světové aerolinky mohou letos podle IATA přijít o víc jak polovinu příjmů

Ještě v březnu IATA počítala, že masivní omezení leteckého provozu potrvá tři měsíce, a odhadovala, že aerolinky tak přijdou o 252 miliard dolarů, což představuje meziroční ztrátu ve výši 44 procent. Nyní už kvůli hospodářskému útlumu a přetrvávajícím omezením očekává, že příjmy z přepravy pasažérů ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

Pandemie téměř zastavila leteckou dopravu – mnohé letecké společnosti musely ponechat svá letadla na zemi a netuší, jak dlouho tento stav potrvá. IATA naléhá na vlády, aby aerolinkám rychle poskytly likviditu, a pomohly jim přežít krizi. Asociace, jejímiž členy je podle jejích internetových stránek 290 leteckých společností včetně Českých aerolinií (ČSA), varovala, že mnoho z nich během několika týdnů zmizí, pokud nedostanou pomoc. V ohrožení je na 25 milionů pracovních míst v letectví a v přidružených oborech. 

Řada států uvažuje o vstupu do leteckých společností. Rovněž česká ministryně financí Alena Schillerová včera Hospodářským novinám řekla, že stát by měl koupit České aerolinie, jež patří do skupiny Smartwings Group. „Bylo by nejlepší je (ČSA) koupit. Ale je tam už také nějaký zahraniční strategický partner, což vidím jako problém. Musíme se o tom bavit,“ řekla deníku Schillerová. Menšinovým majitelem Smartwings Group je čínská Citic Group.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Unsplash

Letecké společnosti se zavázaly k respektování práv spotřebitelů

Šestnáct významných leteckých společností na evropském trhu se přihlásilo k větší transparentnosti, lepší informovanosti a včasnému odškodnění cestujících v případě zrušení letu na základě iniciativy Evropské komise. Ta v prosinci 2020 upozornila orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC, Consumer...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Příští zastávka: V limbu

Lidé jsou různí a mají všelijaké libůstky. Platí to i o turistech. Jako z absurdní komedie ale působí nabídka jedné z hongkongských cestovních kanceláří – klienty vábí na okružní spací jízdy autobusem.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na křídlech Vuelingu od prosince do Amsterodamu

Letecká společnost Vueling zavede od 3. prosince tohoto roku pravidelné spojení mezi Prahou a nizozemským Amsterodamem. Dopravce nabídne lety čtyřikrát týdně, a to vždy v úterý, pátek, sobotu a v neděli. V tiskové zprávě o tom včera informovalo Letiště Praha.

Číst více