Francie šlape na plyn udržitelného turismu

Foto: Petr Manuel Ulrych Pavla Elsterová (Atout France) Foto: Petr Manuel Ulrych

Světová turistická velmoc číslo jedna hodlá v příštích letech silně akcelerovat. Rozvoj turismu má být v zemi galského kohouta spojen především s tématem udržitelnosti. Na včerejší tiskové konferenci o tom informovala Pavla Elsterová z tuzemského zastoupení francouzské turistické centrály Atout France.

I přes pokračující pandemii covidu-19 uhájila Francie v loňském roce své postavení na špici mezinárodních turistických destinací. Zemi podle předběžných odhadů navštívilo 45 milionů turistů, asi o 11 milionů více než v roce 2020. Měřeno příjmy z cestovního ruchu skončila Francie v mezinárodním srovnání na druhé příčce – do jejích rozpočtů podle Pavly Elsterové připlynulo asi 35 miliard eur (o rok dříve 28,5 miliardy eur). Pro dokreslení dodejme, že v předcovidových letech zamířilo do Francie asi 422 tisíc Čechů ročně.

Už proto, že cestovní ruch je jedním z hlavních přispěvatelů k francouzskému HDP, soustředí se země na co nejrychlejší obnovu covidem postiženého sektoru. Pro tento účel byl tamní vládou na konci loňského roku schválen „Plan Destination France“, který je v souladu s obecnou strategií předsednictví Francie v Radě EU. „Jedním z ambiciózních cílů Francie je stát se do roku 2030 první destinací na světě z hlediska udržitelného cestovního ruchu,“ uvedla Pavla Elsterová.

Plán pro obnovu turismu má podle ní několik strategických os – do popředí se mají dostat profese v cestovním ruchu, země se zaměří na zvyšování kvality turistické nabídky, na rozvoj přírodního a kulturního turistického bohatství (mj. větší diverzifikací toku turistů do jednotlivých částí země) a reagovat chce na výzvy spojené s transformací oboru. V centru pozornosti tak bude například ekologie a udržitelnost turistické infrastruktury – od června letošního roku budou například platit nová ekologická kritéria pro ubytovací zařízení usilující o klasifikační „hvězdičky“.  „V plánu jsou investice v souhrnné výši 1,9 miliardy eur do ekologicky udržitelné infrastruktury,“ uvedla Elsterová. Poznat by to měli i návštěvníci Mistrovství světa v ragby v roce 2023, Olympijských her v roce 2024 a dalších velkých sportovních akcí, které bude Francie v příštích letech hostit. V souladu s uvedeným plánem bude i marketingová komunikace Atout France – turistická centrála bude propagovat zejména méně známé oblasti a atraktivity, aby přispěla k lepšímu regionálnímu rozptylu turistů.

Podobně jako v České republice i ve Francii směřuje velká většina návštěvníků do jejího hlavního města. Přilákat budoucí návštěvníky do regionů mají i některé novinky připravené pro letošní rok. Mezi nimi lze najít třeba otevření kulturního centra Les Franciscaines bývalém klášteře v normandském Deauville, na příští rok plánované otevření Centra francouzského jazyka na zámku Villers-Cotterêts na severu země, pro milovníky gastronomie a vína atraktivní otevření Mezinárodního střediska gastronomie a vína v Dijonu, znovuotevření muzea skleněných vitráží v Troyes či zpřístupnění repliky slavné podmořské jeskyně Cosquer s pěti stovkami ukázek jeskynního umění v Marseille.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více