Firmy: Změny na mapě cestovatele nejsou problém

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Náhlé změny podmínek na takzvané cestovatelské mapě při návratu z dovolených provoz firem neovlivňují. Na riziko případné samoizolace zaměstnanců jsou podniky připravené. Na dotaz ČTK to uvedli ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Martinicová a zástupci potravinářských řetězců.

Ministerstvo zdravotnictví každý týden v pátek aktualizuje tzv. mapu cestovatele. Změny poté začínají platit od pondělí. Nově se tak například Řecko, které patří u Čechů podle cestovních kanceláří k nejoblíbenějším letním leteckým destinacím, dostalo od 26. července mezi země s vysokým rizikem nákazy. Lidé, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledních 180 dnech nemoc covid-19 neprodělali, musejí nastoupit do samoizolace. Ukončit ji mohou negativním PCR testem, který absolvují nejdříve pátý den po návratu. Dříve u Řecka stačilo jít na test před návratem, karanténa nebyla nutná.

Svaz průmyslu nemá podle Martinicové nyní informace, že by karanténa negativně ovlivňovala provoz firem. Upozornila ale, že velkým podnikům teprve začíná celozávodní dovolená. „Jelikož je dovolená osobní volno zaměstnance, podniky nemohou vědět, kde je zaměstnanci stráví. Vzhledem k aktuálně platným ochranným opatřením o překročení státní hranice ČR je ale dobré, aby každý, kdo se chystá na zahraniční dovolenou, bedlivě sledoval tzv. cestovatelskou mapu a podmínky pro opětovný vstup do ČR po návratu ze zahraničí a počítal s tím, že se tyto podmínky mohou měnit i během jeho dovolené,“ řekla.

Problémy nemají ani potravinářské řetězce

Hypermarkety Globus se podle své mluvčí Anety Turnovské na riziko karantény dopředu připravily a problematiku se zaměstnanci nadřízení probrali. Případné výpadky jsou schopni podle ní řešit změnou směn pracovníků na daných pozicích nebo vykrytím brigádníky.

Situaci ohledně šíření koronaviru v zahraničí a cestovatelský semafor sledujeme a průběžně o vývoji situace informujeme naše zaměstnance. Komplikacím s návratem do zaměstnání se aktivně snažíme předcházet,“ uvedl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Doplnil, že změnu zařazení země při návratu tak zatím řešili jen v jednotkách případů.

Kaufland podle své mluvčí Renaty Maierl po zavedení povinnosti zaměstnavatele kontrolovat podmínky pro návrat pracovníků ze zahraničí vytvořil systém, díky kterému se problém s případnou nečekanou samoizolací daří dobře zvládat. „Se zaměstnanci mluvíme už před nástupem na dovolenou a po návratu tedy nenastávají neočekávané situace, které by komplikovaly náš provoz,“ uvedla.

Lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování, musejí od 9. července po návratu z pobytu v cizině předložit v zaměstnání negativní test. Pokud přijedou ze zemí s vysokým rizikem nákazy, nesmějí bez testu na pracoviště. Ze států s mírným nebo středním rizikem mohou do práce s respirátorem, který musejí nosit až do výsledku testu.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více