Experti: Nutnost PCR testů na velkých kongresech jejich konání nenaruší

Foto: Shutterstock.com Zrušení antigenních testů by nemělo ovlivnit konání velkých kongresů Foto: Shutterstock.com

Zrušení možnosti prokázat se při účasti na kongresu nad 1 000 lidí antigenním testem, a tedy nutnost předložení dokladu o negativním PCR testu, dokončeném očkování nebo prodělání koronaviru, jejich konání podle expertů nenaruší. Kongresy s takovým množstvím účastníků se nyní uskutečňují výjimečně.

Pokud by takové opatření platilo delší dobu, kdy už se s tak velkými akcemi počítá, organizátorům by v některých případech mohly vzrůst náklady. Pro ČTK to uvedli Hana Krejbichová z Prague Convention Bureau, Jan Patera za společnost Blue Events a generální ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková.

Kvůli růstu počtu potvrzených případů koronaviru vláda v pátek schválila, že od 22. listopadu nebudou moci lidé na akcích nad 1 000 účastníků k prokázání bezinfekčnosti použít antigenní test. Kromě hudebních, divadelních nebo sportovních událostí se to týká kongresů či vzdělávacích akcí.

Jediná událost takového rozsahu, kterou Blue Events podle Jana Patery pořádá, je Retail Summit. Další ročník je plánovaný na duben příštího roku a Patera doufá, že situace kolem šíření nákazy bude v tu dobu opět lepší. „Letos v září jsme u této akce dodrželi limit 1 000 lidí, případně bychom to tedy zopakovali. Z účastníků bylo přitom zhruba 90 procent očkovaných. Ti ostatní by se tak museli registrovat den předem, pokud bychom měli víc než 1 000 lidí,“ uvedl.

Většina kongresů a konferencí nad 1000 účastníků bude podle Krejbichové pravděpodobně nadále pořádána ve virtuální či hybridní formě, kdy je část lidí na místě a část dění sleduje online.

Organizátoři akcí podle Hany Krejbichové nařízení bedlivě sledují a s testováním účastníků vždy počítali. „Situaci ulehčují mobilní testovací týmy, které jsou schopné testovat účastníky přímo v místě konání kongresů a výsledky zmíněných PCR testů doručit i již do několika málo hodin od odebrání vzorků,“ řekla dále.

Mezinárodní kongresy pro 1 000 a více účastníků se letos dle slov Lenky Žlebkové nekonají kvůli neustálým změnám pravidel cestování. Domácích kongresy se zase nekonají v tak vysokých počtech. Citelné narušení Žlebková čeká ale u hudebních a divadelních představení. Plánované akce už nyní podle ní pořadatelé často ruší, protože lidé kupují vstupenky na poslední chvíli a nelze tak odhadnout návštěvnost a finanční návratnost. Platba za PCR test a nutnost delšího plánování mohou podle ní odradit ještě víc diváků.

V případě kongresů a konferencí se do Prahy podle neziskové společnosti Prague Convention Bureau, která reprezentuje hlavní město v kongresovém průmyslu, vracejí hlavně malé korporátní akce s místní účastí. U zahraničních událostí je oživení po zmírnění protiepidemických opatření pomalé.

V tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních se podle dat Českého statistického úřadu za první dvě čtvrtletí letošního roku konalo 535 konferencí, zúčastnilo se jich 44 583 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde v počtu konferencí o propad o 81 procent, v počtu účastníků o 85 procent.

Nejnovější články z rubriky MICE

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vrátí se k nám v roce 2023 běžný rytmus?

Rozhovor s Lenkou Žlebkovou, ředitelkou Kongresového centra Praha, byl domluvený více než týden, na klidnější dopoledne prvního březnového pátku. Světové události ale na dohody tohoto typu ohled jaksi neberou. Setkali jsme se nakonec o několik hodin později....

Číst více