Etiketa firemních večírků – na co si dát pozor?

Foto: Shutterstock.com I během firemních vánočních večírků je třeba dbát na zásady etikety Foto: Shutterstock.com

Předsevzala jsem si, že se rozepíšu o tom, jak v letošním roce připravit firemní vánoční večírek. A je to náročné. Ostatně i vy jste si nejspíš s ohledem na současnou pandemickou situaci položili tuto otázku: Měli bychom letošní vánoční večírek vůbec uskutečnit?

Já říkám jednoznačně ano. Má více než šestnáctiletá zkušenost říká, že firmy rády věnují svým zaměstnancům nebo nejlepším klientům vánoční dárek například ve formě zábavného interaktivního večera plného byznys etikety u stolu. Zážitek ve všech formách, ať už prostředím v luxusním hotelu, restauraci, sváteční banketní večeří, skvělými outfity… Je to opravdu jedna z nejoblíbenějších forem vánočního večírku s etiketou pro firmy. A to vše lze zrealizovat za dodržení všech vládních nařízení a restrikcí ohledně pandemie covid-19.

Mé doporučení je uspořádat vánoční večírek v restauraci, možností je ale samozřejmě mnohem více. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z nich, pamatujte, že vánoční večírek je ideální příležitostí k vytvoření opravdového pouta, týmového ducha ve společnosti. Je to čas, kdy se zaměstnanci společnosti mohou sejít se svými kolegy, ale i s nadřízenými, aniž by jim práce zamotala hlavu.

Vánoce na pracovišti jsou také způsobem, jak poděkovat zaměstnancům za jejich práci a investice v průběhu roku. A na tom by covidová pandemie neměla nic změnit. Možná právě naopak. Takže ano, letošní firemní Vánoce nebudou úplně jako ty loňské 2020, kdy jsme se dobrovolně zavřeli do svých home officů, ale pokud nad etiketu postavíme bezpečí, vánoční večírek se prostě může uskutečnit.  Připravte jej tak, ať se z něj stane  kouzelný a nezapomenutelný okamžik pro vaše zaměstnance, případně i jejich příbuzné.

Pozvánka

Správný výběr dne v týdnu, kdy se máme setkat, je podle mne úterý nebo středa, čas nejlépe  od 18. hodiny. Vlastní pozvánku můžete v dnešní době covidové poslat e-mailem, ale klidně i přes WhatsApp nebo Messenger, ale určitě se všemi náležitostmi. Nesmí chybět, kdo zve a proč. Samozřejmě kdo je zván, zdali je možný doprovod, kdy a kde se večírek koná a jaký je doporučený dress code – například Festive attire nebo Formal dress, můžete klidně doplnit nezbytný vánoční doplněk ve formě kapesníčku, brože, apod.

Nezapomeňte na poznámku o vašem potvrzení účasti RLO (Račte Laskavě Odpovědět). Pokud je vaše společnost mezinárodní, severoamerická nebo frankofonní, objeví se na pozvánce i poznámka RSVP – Répondez s’il vous plaît (Prosím, odpovězte). Nebo doporučuji  alespoň následující text na pozvánce: „Potvrďte, prosím, svou účast na zadaný e-mail nebo telefonní číslo.“

Čím vyšší je úroveň společnosti, tím bývá obsah pozvánky graficky i obsahově profesionálnější, nechybí logo společnosti, včetně originálního podpisu majitele či ředitele, tedy v tomto případě hostitele firemního večírku. A pokud je dokonce pozvánka na firemní večírek osobně předávána v tištěné formě asistentkou, je to známka, že je vaše firma víc než úspěšná.

Dress code

Snažte se respektovat dresscode na pozvánce a mějte na mysli, že jste neustále v byznysu.  Pozor na „laciné“ outfity.

Tykání

Je obvyklé, když držíte skleničku vína v ruce a je skvělá večírková atmosféra, že přistoupíte na tykání s podřízenou osobou a naopak. Jenže už druhý den ráno v kanceláři můžete zjistit, že je to pro vás velmi nevyhovující situace. Pokud jste v nadřízené pozici, navrhuji, abyste svému podřízenému kolegovi nebo kolegyni, se kterým jste si na večírku vášnivě tykali, velmi diskrétně vysvětlili, že se tykání ruší a přistupujete zpět na vykání. Podřízený by to měl s okamžitou platností přijmout.

Sex

Za všech okolností se držte hesla „Co je v domě, není pro mě!“. Takovéto večírkové „úlety“ mívají často velmi zlé následky.

Dárky

Rozhodnete-li se účastníky večírku podarovat, rozhodně zapomeňte na desinfekční gely s logem firmy.

Sezóna firemních večírků přišla. Tato setkání mohou být skvělou příležitostí, jak poznat kolegy na osobnější úrovni, popovídat si se svými nadřízenými, s nimiž obvykle nemluvíte, nebo jednoduše je šance vnést do firmy trochu sváteční nálady. Jen se ale raději opakovaně ujistěte, že máte oslavu na půdě společnosti pod kontrolou a zvládnete ji na profesionální úrovni.

Protože sváteční oslavy představují uvolněnější prostředí, je snadné zapomenout na etiketu firemních večírků. Většina z nás má alespoň jeden příběh o kolegovi, který během takového setkání udělal něco trapného. Pokud přitahujete pozornost, chcete, aby to bylo jen ze správných důvodů. Než tedy vyrazíte na firemní akci, oprašte výše zmíněnou základní etiketu firemních večírků a vyhněte se následujícímu:

  1. Byznys nechte v kanceláři

Firemní večírek by měl být o mísení, ne o brainstormingu. Toto není místo, kde byste měli začít sdílet své myšlenky na marketingový rozpočet na příští rok nebo na dodavatele, kterého chcete použít pro aktualizaci softwaru. Pokud už mluvíte o byznysu, věnujte pozornost jemným náznakům lidí, abyste zjistili, zda se nesnaží ladně utéct z příliš mnoha pracovních řečí.

  1. Nepřivádějte přítomné do smutné nálady

Vyhněte se stěžování na cokoliv a neutápějte se v žalu. Snažte se zachovat veselou náladu a nabídněte pozitivní nebo neutrální diskusní témata. Vhodným a osvědčeným námětem diskuze jsou například plány na dovolenou nebo cestování.

  1. Nerozdmýchávejte kontroverze

Nikdy není dobrý nápad vytahovat sporné otázky týkající se politiky nebo náboženství. Žijeme ve zvláště polarizované době a vy jistě nechcete urazit spolupracovníka, který nesdílí vaše názory. Opět zvolte lehčí téma rozhovoru – třeba o vaší oblíbené restauraci, dobré knize nebo zábavných  zprávách.

  1. Pozor na přemíru vaječného koňaku

Nepřehánějte to s alkoholickými nápoji. Platí staré přísloví: „Uvolněné rty potápějí lodě.“ V tomto případě kariéry. Když je váš úsudek narušen alkoholem, je pravděpodobné, že uděláte nebo řeknete něco, čeho budete později litovat, ale váš šéf si to určitě zapamatuje.

  1. Nechovejte se jako „bufetová letka“

Je náročné mluvit se spolupracovníky, když většinu večírku trávíte s plnou pusou jídla. Dáte-li si předem lehké jídlo, kupříkladu rýžové lupínky, pomůže vám to zaměřit pozornost na lidi kolem vás spíše než na bufetový stůl.

  1. Dbejte na dress code

Zjistěte, co se očekává od svátečního oblečení, a držte se toho. Vaším cílem by mělo být splynout s ostatními účastníky.

  1. Nepomlouvejte

Kancelářský večírek může vypadat a působit společensky, ale stále je to obchodní funkce. Není čas ukazovat prstem na neúspěšný projekt nebo shazovat spolupracovníky za jejich zády. Buďte ohleduplní ke všem, dokonce i k těm, s nimiž nemusíte pracovat rádi. Pokud vás někdo chce vtáhnout do „klevetění“, tiše se vytraťte, nebo se zdvořile omluvte  a odejděte.

  1. Nestůjte v rohu

Někteří z nás jsou jako kapr ve vodě na velkých společenských setkáních, ale některým je  nepříjemné být v tak velké společnosti, kde je spousta neznámých lidí. Najdete je někde v koutě. Bez ohledu na to, jak se cítíte na večírcích v kanceláři, využijte příležitosti k setkání s lidmi mimo váš nejbližší okruh kolegů. Propojte se s podpůrným personálem, zaměstnanci z jiných oddělení a vedoucími pracovníky, i když se vám to může zdát zpočátku trochu nepříjemné.

  1. Pokud je na pozvánce napsáno ‚plus jedna‘, vybírejte opatrně

Pokud jsou hosté povoleni, vybírejte moudře. Pamatujte, že chování vašeho doprovodu je odrazem vás, takže pravděpodobně nebudete chtít vzít někoho, kdo vždycky pije trochu moc nebo vypráví urážlivé vtipy. V případě pochybností se akce zúčastněte raději sami.

  1. Nikdy ne první ani poslední

Pokuste se, aby váš příchod a odchod z firemního večírku nebyl moc nápadný. Pokud večírek nezařizujete nebo nepomáháte s jeho ukončením, nebuďte první, kdo přijde, a ani neodcházejte poslední.

Ještě nějaká společenská pravidla firemních večírků?

Pokud se večírek koná u kolegy nebo manažera doma nebo setkání pořádáte jinde, projevte své uznání hostiteli a ostatním, kteří na akci pracovali, tím, že jim osobně poděkujete nebo jim poté pošlete vzkaz. Pokud však pracujete pro velkou společnost a oni pořádají každoroční setkání pro všechny, pravděpodobně nebudete muset vyhledávat generálního ředitele, abyste mu poděkovali.

Zcela jistě existuje důvod, proč se řídit těmito návrhy bontonu firemních večírků. Trapné chování mimo pracovní dobu, tedy na právě zmíněném firemním večírku, může absolutně ovlivnit vaši pověst. Když se v pondělí ráno vrátíte do práce, pohledy kolegů mohou být velmi výmluvné. Vyvarujte se toho.

Přeji pohodové adventní dny a nezapomeňte, že za každé situace má přednost bezpečí před etiketou.

Ilustrace: Shutterstock.com

Roušky a etiketa

I na mých interaktivních přednáškách o etiketě u stolu se docela často stává, že host přichází do restaurace a už má roušku někde založenou v kapse, případně si ji sundá až u stolu, ale do kolen mne dostane tím, že ji položí na desku stolu v restauraci. Ochranu dýchacích cest nikdy neodkládejte na stůl nebo jinam, kde se bude jíst. Roušku či respirátor si sundejte v restauraci až u stolu. Masku sejměte z obličeje uchopením za šňůrky a položte si ji na klín, pokud nemáte svůj papírový sáček, do kterého byste ji vložili a schovali do kapsy nebo do kabelky. V jedné restauraci v Amsterdamu jsem dokonce zažila i to, že nám obsluha restaurace přinesla hnědé papírové sáčky, do kterých jsme mohli masky odložit. Zkrátka a dobře, použitá maska by se nikdy neměla „povalovat“ ani na stole, ani pod stolem. Stejně tak s tímto novodobým fenoménem zacházejte i venku. Roušky a respirátory vidíte dnes všude pohozené na ulici a věřte, že tyto kontaminované kousky pohozené jako odpad neškodí jen nám lidem, ale i psům, ptákům a dalším zvířatům… Zamysleme se a chraňme sebe a celý svět.

 

Autor

Nejnovější články z rubriky Společnost

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: AHR ČR

Pavel Hlinka nositelem Gaspart Bonet Foundation Award

Během 84. valného shromáždění konfederace HOTREC, které se uskutečnilo v Praze, obdržel Pavel Hlinka evropské ocenění za svůj mimořádný přínos k propagaci odvětví cestovního ruchu a pohostinství v České republice. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Šest medailí pro Mucha Sekty z 20. ročníku Cuvée Ostrava

Za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci s Národním vinařským centrem se uskutečnil dvacátý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín Cuvée 2022 Ostrava. S velkým ohlasem se v tomto klání setkaly produkty značky Mucha Sekt - degustátoři...

Číst více