ERV: Nejčastější covid situace na dovolené

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V době koronaviru mohou turisty potkat dva základní druhy nepříjemností spojených s nemocí covid-19 – samotné onemocnění nebo nařízená karanténa, do které musí člověk nastoupit i v případě, že neonemocní. V různých destinacích se řešení těchto situací a s nimi související náklady značně liší. Proto je nutné dbát na správně nastavené cestovní pojištění, které vzniklé náklady pokryje, informovala ERV Evropská pojišťovna.

První situací je, když člověku v zahraničí vyjde pozitivní test. U většiny případů, které ERV Evropská řeší, se jedná o mírný průběh nemoci. Klient je tedy izolován v pokoji v oddělené části hotelu nebo ve speciálním hotelu. Taková situace přitom může potkat i klienty, kteří již podstoupili očkování. „Očkování riziko nákazy snižuje, ale nevylučuje. Máme už i klientku, která byla v zahraničí covid pozitivní, dokonce s těžším průběhem, přestože za sebou měla obě dávky očkovací vakcíny,“ uvedl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Pojišťovna se ale setkává i s tím, že pozitivní testy mívají klienti, kteří nedávno nemoc prodělali. Přijde se na ně nejčastěji hned po příletu, nebo naopak před odletem v rámci nařízených testů. „V takovém případě vznikají náklady na lékařskou péči, případný pobyt v nemocnici, testy včetně závěrečného negativního, delší ubytování, náhradní letenku zpět domů, někdy i doplnění stravy. V covid hotelech totiž nemusí být vždy dostatečná,“ doplnil Vlastimil Divoký. Pojišťovna k této situaci však přistupuje jako ke standardnímu onemocnění, takže veškeré náklady s ním spojené se hradí jako tzv. léčebné výlohy.

Druhou nejčastější situací je, kdy člověk sám není covid pozitivní, ale musí do karantény, protože je pozitivní někdo z jeho rodiny nebo je vyhlášena preventivní karanténa, například na celý hotel. V takovém případě je také izolován v pokoji v oddělené části hotelu nebo ve speciálním hotelu, nejčastěji spolu s rodinným příslušníkem, kvůli jehož pozitivitě je v karanténě. Do karantény se dostává zpravidla hned po příletu, nebo před odletem v rámci nařízených testů. V tuto chvíli vznikají náklady na delší ubytování, náhradní letenku zpět domů, někdy i doplnění stravy. „Testy se ale v tomto případě z pojištění nehradí. Je třeba mít sjednáno připojištění Extra nebo speciální variantu (většinou v CK), abychom tyto náklady kryli. Platíme do limitu 7 500 korun na ubytování, 7 500 korun na dopravu v Evropě a 15 000 korun pro svět, spoluúčast je 20 procent,“ uzavřel Vlastimil Divoký.

Nejnovější články z rubriky Finance

Foto: Shutterstock.com

Airbnb dávala v Praze práci 7 000 lidí

Z analýzy ekonomického dopadu Airbnb na vybrané destinace ve světě, kterou zpracovala společnost Oxford Economics, mimo jiné vyplývá, že v Praze tato firma zprostředkovávající sdílené ubytování v roce 2019 pomohla vytvořit zhruba 7 000 pracovních míst.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Česko má přes 230 km nových cyklostezek financovaných z IROP

Do konce dubna bylo v Česku s podporou Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vybudováno 233,8 km nových a zmodernizováno 7,8 km cyklostezek a cyklopruhů. Infrastruktura pro cyklistickou dopravu bude podporována i v nadcházejícím programovém...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Experti: Provoz hotelu na čtvrtinu kapacity je hazard

Provoz hotelu jen na čtvrtinu kapacity, jak s tím počítá vládní plán rozvolňování, podle expertů v současné situaci prohloubí ztráty. Takové fungování je podle nich pro chod hotelu zcela nerentabilní. Navíc není jasné, kdy konkrétně uvolnění nastane,...

Číst více