CzechTourism: Francouzi by se mohli od listopadu vracet

Turisté z Francie by se mohli do Česka začít vracet od listopadu, pokud se bude epidemiologická situace vyvíjet příznivě. Francouzští turisté tradičně tuzemsko navštěvují nejvíce na jaře a na podzim. Léto tráví u moře nebo na horách. Agentura CzechTourism proto ve Francii propagovala pěší turistiku v českých národních parcích, aby Francouze přilákala i na prázdniny. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism Marie Muchová.

Nejvíce francouzských turistů k nám cestuje letadlem

Loni do Česka podle Českého statistického úřadu přijelo zhruba 307 000 francouzských turistů. Pandemie způsobila, že v prvním pololetí jich do tuzemska zavítalo přibližně 50 000.

Průzkumy veřejného mínění podle Muchové ukazují, že Francouzům cestování chybí. Jestli se k němu rozhodnou, rozjedou se po Evropě. „Pokud se epidemiologická situace bude vyvíjet pozitivním směrem, dá se očekávat, že se od dušičkových prázdnin budou Francouzi opatrně vracet. Praha má velké renomé a stejně jako Lisabon, Benátky, Santorini nebo Barcelona, které jsou obyčejně spojovány s overtourismem, je její návštěva v období bez turistů velmi lákavá. Buďme optimisti a doufejme, že vánoční trhy budou tradičním lákadlem,“ uvedla. 

Výrazný úbytek francouzských turistů v prvním pololetí byl podle Muchové způsoben omezeným cestováním kvůli vládním opatřením, po uvolnění pak nejistotou z cest, případnou karanténou či uzavírkami silnic a úbytkem leteckých spojů. „Francie také velkoryse investovala do podpory domácího cestovního ruchu přes 18 miliard eur (asi 468 mld. Kč) a na propagaci domácího cestovního ruchu na trhu až do září běží velmi úspěšná masivní kampaň,“ řekla dále Muchová.

CzechTourism se snaží upravit vnímání České republiky a představit její možnosti pro trávení aktivní dovolené. Pro trávení letní dovolené si Francouzi hned po moři vybírají hory. „Změna image a budování destinace pro pobyty v přírodě jsou ovšem běh na dlouhou trať,“ upozornila Muchová. 

Francouzi navštěvují nejčastěji Prahu. Cílem české propagace je představit těmto turistům i další lokality. V srpnu u nás francouzsko-německá veřejnoprávní televizní stanicí ARTE natáčela cestopisný pořad zaměřený na významné české hudební skladatele, sklářství a židovské legendy. „S ARTE máme nastavené dlouhodobé vztahy. Mají velkou ‚spotřebu‘ témat a námětů a tak je pravidelně zásobujeme zprávami přímo na míru pro jejich pořad. Někdy se povede, že naše náměty převezmou,“ popsala Muchová. 

Průměrná útrata francouzského turisty při pobytu v Česku činila loni podle reportu Institutu turismu agentury CzechTourism 1 507 korun na osobu a den. Průměrná doba pobytu hosta z Francie v tuzemsku byla loni 3,5 dne. Nejčastěji se Francouzi ubytovávají ve čtyřhvězdičkových hotelích. K cestě do tuzemska 61 procent francouzských cestovatelů využívá leteckou dopravu.

Francie je na české mapě cestovatele mezi bezpečnými destinacemi. Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených v zemi galského kohouta čeští hygienici a ministerstvo zdravotnictví doporučili domácím cestovatelům vyhýbat se ve Francii místům s větším počtem lidí a dbát na hygienu a bezpečné odstupy. Testy na koronavirus při návratu podle nich nebudou minimálně do 7. září.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Kutná hora láká k vícedenním pobytům

Do Kutné Hory se po opadnutí pandemie vrátili turisté, využívají ve větší míře vícedenní pobyty. Převažují návštěvníci z Česka nebo okolních zemí, naopak chybějí turisté ze Středomoří, Asie nebo Ruska, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Návrat k normálu bude pro hotely zřejmě dlouhý

Na začátku července zveřejnil Český statistický úřad první předběžné údaje o návštěvnosti hotelů za květen. V tomto měsíci se uvolnila opatření omezující poskytování ubytovacích služeb, která platila od prosince loňského roku. První výsledky prozatím naznačují jen pozvolný...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Více než miliarda ročně na podporu turismu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce pro příští roky ze státního rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun ročně. V posledních letech se vyčleněná podpora pohybovala kolem 700 milionů. Vyplývá to ze Strategie...

Číst více