Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně

Pokud plánujete letní dovolenou v tuzemsku, ideálně na kolech, vyrazte na Třeboňsko. Tamní rovinatá krajina je opravdu rájem pro cykloturistiku. Díky minimálnímu převýšení a jedinečnosti přírody je častým cílem cyklistů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Lokalita je vhodná pro všechny věkové skupiny, ideální je pro rodiny s dětmi i pro seniory. Třeboňsko je protkáno rozsáhlou sítí cyklistických naučných stezek a cyklotras včetně dálkových, značeno je více než 300 km cest.

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří cyklistická naučná stezka „Okolo Třeboně“. Cílem této stezky, která byla vybudována v roce 1985 a v roce 1997 proběhla její rekonstrukce, je zprostředkovat pozorným a vnímavým návštěvníkům poznání alespoň části přírodních krás a zajímavostí, kterými Třeboňsko oplývá. Naučná stezka Okolo Třeboně je uzavřený obousměrný okruh dlouhý 39 km s 22 zastávkami s informačními tabulemi v českém a anglickém jazyce, popisující typické třeboňské prvky, k nimž beze sporu patří rybníky a rybniční soustavy, rašeliniště, lesní komplexy a mokré louky. Tabule poskytují rovněž informace o historickém vývoji oblasti včetně prvního osídlení a následného přetváření krajiny člověkem. Pokud zrovna nezávodíte, určitě se u tabulí zastavte.

Trasa cyklistické stezky Okolo Třeboně je vedena po málo frekventovaných, asfaltových silnicích III. třídy, hrázích rybníků a lesních cestách. Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a dále pokračuje po hrázi rybníka Opatovický až k rašeliništi Spálená borkovna a k myslivně Barbora. Po překlenutí Zlaté stoky míří na hráze Chlumeckých rybníků a přes obce Lutová a Stříbřec přes Stříbřecký most k Staré Hlíně. Zde se stezka kolem jižní části rybníka Rožmberk vrací zpět do Třeboně.

Cestou je cyklistům k dispozici celá řada hospůdek a restaurací, kde je možné se občerstvit a nabrat síly na další kilometry. Za zmínku stojí například hostinec Pod Dubem v obci Majdalena, v Lutové hostinec U Kuželů, ve Stříbrci pohostinství Stříbřec, v Holičkách restaurace U Emy Destinnové, ve Staré Hlíně Rožmberská hospůdka a asi 4 km před cílem rozhodně doporučuji využít venkovní posezení s možností občerstvení v Pergole u sv. Víta. Také nabídka restauračních podniků přímo v Třeboni je velmi rozsáhlá a pestrá. Já osobně při návštěvě Třeboně nikdy nevynechám krčmu U Kellyho, kterou každému doporučuji nejen kvůli výborné kuchyni, ale i příjemnému prostředí a obsluze.

Naučná stezka Okolo Třeboně je uzavřený obousměrný okruh dlouhý 39 km s 22 zastávkami s informačními tabulemi v českém a anglickém jazyce.

A pokud přijedete do Třeboně bez kol, nemusíte si zoufat. V Třeboni funguje půjčovna jízdních kol pro dospělé i děti. Mapy či jiné tištěné materiály najdete v Turistickém a informačním centru Třeboň přímo na náměstí. Například v roce 2015 vyšel průvodce naučnými stezkami Třeboňska, kde je detailně popsáno deset nejzajímavějších stezek pro pěší a cyklisty.

Již mnoho let trávím společně s několika kamarádkami nejméně týden v Třeboni na kolech. Přestože Třeboňsko ze sedla kola známe již velmi dobře, vždy objevíme něco nového a zajímavého. Ale některé cyklistické trasy a hospůdky nevynecháme nikdy. Tak na viděnou v létě v Třeboni, třeba se tam potkáme.

Foto: Shutterstock.com

Ing. Blanka ZimákováVysoká škola hotelová v Praze
tajemnice katedry hotelnictví
zimakova@vsh.cz
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Vysočina: Kraj rybníků, lesů a kouzelných zákoutí

Dělí Moravu od Čech, charakterizuje ji zvlněné krajina s nespočtem do dálky se táhnoucích kopců, smaragdových lesů, prostorných luk a pastvin. Zkrátka romantika, kam jen oko dohlédne, přesně taková je Vysočina. Inspirativní, přesto klidná, drsná i malebná. Rybníky...

Číst více

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více