ČUCR: Situace je pro horské průvodce zdrcující

Český spolek horských průvodců žádá vládu, aby uznala, že nemohou vykonávat svou profesi

Český spolek horských průvodců, člen České unie cestovního ruchu (ČUCR), žádá vládu, aby uznala, že nemohou vykonávat svou profesi. Systém protiepidemických opatření neumožňuje vykonávat činnost horských průvodců a vůdců, kteří zároveň nemají šanci dosáhnout na kompenzace. V loňském roce přišli horští průvodci o zhruba 130 dnů práce a s ní související příjmy, letos se jen do března jedná již o 63 dnů.

„V Rakousku, Německu i Itálii dostávají lidé nebo firmy, kterým byla zakázána či omezena činnost, automaticky podporu v procentuální výši ušlých tržeb. Ta se pohybuje v rozmezí 50-75 procent ztrát předchozího obratu. V případě horských povolání dostávají podnikatelé v některých zahraničních oblastech i navazující jednorázovou podporu. V České republice je podpora vlády nulová. Loňské jaro jsme přežili, v létě jsme se snažili, ale podzim a zima je pro nás likvidační,“ uvedl situaci Michal Lollok, předseda Českého spolku horských průvodců.

Český spolek horských průvodců se snažil situaci řešit s Ministerstvem pro místní rozvoj, do jehož gesce spadá. Do loňské dotační výzvy pro letní období pro průvodce cestovního ruchu však nebyla horská povolání zahrnuta. A pokračování titulu či jeho rozšíření o horská povolání se neuskutečnilo.

Fakt, že práce horských průvodců a vůdců není fakticky zakázána, znamená zásadní problém při podávání žádostí o kompenzační bonus. Finanční správa žádosti zamítá. Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a průmyslu a obchodu (MPO) podle Lolloka přislíbila, že horské průvodce zahrnou do záchranné sítě pro odvětví, která na pomoc dosud nedosáhla. „My už ale nejme optimisty. Mnoho kolegů ukončilo podnikání, jsou přihlášeni na úřadu práce, řada z nich si našla jakoukoliv jinou práci, aby byli schopni uživit rodiny,“ řekl dále Lollok.

„Česká unie cestovního ruchu považuje za klíčové vytvoření seznamu činností, které jsou zakázány, nebo nemohou být za daných okolností vykonávány,“ apeloval prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek. „Pomoc 500 korun na den pro živnostníky platná do konce února nepokryje ani podstatné části reálných nákladů. Činnost horských průvodců je specifická, kromě zdravotního a sociálního pojištění si musí hradit speciální pojištění odpovědnosti, cestovní pojištění, náklady na udržování kvalifikace i odborné přípravy,“ dodal.

 

 

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

ČUCR: Cestovní ruch docestoval

Cestovní ruch v České republice se dle České unie cestovního ruchu (ČUCR) prakticky zastavil. A jak ukazuje březnový průzkum mezi členskými sdruženími, situace je kritická. Podpůrné programy na udržení podnikání nepostačují, firmy byly nuceny propouštět a s výrazným poklesem...

Číst více
Foto: CzechTourism

CzechTourism & spol. k letní sezoně

Tiskovou konferencí vysílanou z prostor Národního muzea v Praze dnes agentura CzechTourism spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími partnery vyslala do světa informace týkající se blížící se letní turistické sezony v České republice. Restart turismu chce národní turistická...

Číst více
Foto: Jakub Hněvkovský

Samoplátci se vrátí do lázní hned, jak to vláda dovolí (II.)

Přinášíme druhou a závěrečnou část rozhovoru s viceprezidentem Svazu léčebných lázní České republiky a spolumajitelem lázeňské skupiny Royal Spa Martinem Plachým. Tentokrát je řeč o tom, jak velkou příležitostí je pro tuzemské lázeňství postcovidová péče. Rozebrali jsme ale také...

Číst více