×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

ČUCR: Situace je pro horské průvodce zdrcující

Český spolek horských průvodců žádá vládu, aby uznala, že nemohou vykonávat svou profesi

Český spolek horských průvodců, člen České unie cestovního ruchu (ČUCR), žádá vládu, aby uznala, že nemohou vykonávat svou profesi. Systém protiepidemických opatření neumožňuje vykonávat činnost horských průvodců a vůdců, kteří zároveň nemají šanci dosáhnout na kompenzace. V loňském roce přišli horští průvodci o zhruba 130 dnů práce a s ní související příjmy, letos se jen do března jedná již o 63 dnů.

„V Rakousku, Německu i Itálii dostávají lidé nebo firmy, kterým byla zakázána či omezena činnost, automaticky podporu v procentuální výši ušlých tržeb. Ta se pohybuje v rozmezí 50-75 procent ztrát předchozího obratu. V případě horských povolání dostávají podnikatelé v některých zahraničních oblastech i navazující jednorázovou podporu. V České republice je podpora vlády nulová. Loňské jaro jsme přežili, v létě jsme se snažili, ale podzim a zima je pro nás likvidační,“ uvedl situaci Michal Lollok, předseda Českého spolku horských průvodců.

Český spolek horských průvodců se snažil situaci řešit s Ministerstvem pro místní rozvoj, do jehož gesce spadá. Do loňské dotační výzvy pro letní období pro průvodce cestovního ruchu však nebyla horská povolání zahrnuta. A pokračování titulu či jeho rozšíření o horská povolání se neuskutečnilo.

Fakt, že práce horských průvodců a vůdců není fakticky zakázána, znamená zásadní problém při podávání žádostí o kompenzační bonus. Finanční správa žádosti zamítá. Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a průmyslu a obchodu (MPO) podle Lolloka přislíbila, že horské průvodce zahrnou do záchranné sítě pro odvětví, která na pomoc dosud nedosáhla. „My už ale nejme optimisty. Mnoho kolegů ukončilo podnikání, jsou přihlášeni na úřadu práce, řada z nich si našla jakoukoliv jinou práci, aby byli schopni uživit rodiny,“ řekl dále Lollok.

„Česká unie cestovního ruchu považuje za klíčové vytvoření seznamu činností, které jsou zakázány, nebo nemohou být za daných okolností vykonávány,“ apeloval prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek. „Pomoc 500 korun na den pro živnostníky platná do konce února nepokryje ani podstatné části reálných nákladů. Činnost horských průvodců je specifická, kromě zdravotního a sociálního pojištění si musí hradit speciální pojištění odpovědnosti, cestovní pojištění, náklady na udržování kvalifikace i odborné přípravy,“ dodal.

 

 

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pražská kampaň sebrala turisty Vídni a Berlínu

Marketingová digitální kampaň Stay in Prague, kterou na podzim spustila organizace Prague City Tourism (PCT) s partnery, zaznamenala téměř 800 milionů zobrazení na vybraných trzích. Kampaň byla nejúspěšnější v Polsku, Itálii, Španělsku, Izraeli a Německu. V tiskové zprávě o tom...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Záruka CK: zatím přijato 31 žádostí za 43 mil. Kč

Národní rozvojová banka (NRB) týden od spuštění programu Záruka CK eviduje 31 žádostí v objemu záruk 43,3 milionu korun. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel strategie a marketingu NRB Michal Pluta.

Číst více