Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Výsledky návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení byly v 1. čtvrtletí 2021 stále negativně ovlivněny koronavirovou pandemií. Podle předběžných údajů ubytovací statistiky se počet ubytovaných hostů meziročně snížil o 91,1 % a počet přenocování poklesl o 88,2 %. Omezení poskytování ubytovacích služeb z důvodů pandemie trvá již více než rok od 16. března 2020.
Další koronavirová vlna spojená s omezením poskytování ubytovacích služeb v kombinaci s březnovým zákazem pohybu mezi okresy jen podtrhuje stále pokračující krizový stav na poli ubytování. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních celkem 1,1 milionu nocí, což bylo o 88,2 % méně než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela snížila počet přenocování o 81,2 % a počet přenocování zahraničního hostů se snížil o 96,1 %. Hotelový segment vykazoval meziroční pokles přenocování o 90 %, penziony o 89 %, v ostatních zařízeních se meziročně počet nocí snížil o 82 %.
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo v prvních třech měsících letošního roku pouhých 282 tisíc hostů, což meziročně představovalo snížení o 91,1 %. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 96,3 % a domácích hostů ubylo o 86,4 %. Hluboký útlum návštěvnosti poznamenal všechny kategorie ubytovacích zařízení. Hotely zaznamenaly návštěvnost na úrovni 8,5 % loňského roku. Příjezdy do penzionů klesly o 87,3 % a v ostatních zařízeních o 92,5 %. Mezi kraji propadla meziročně návštěvnost nejméně na Ústecku (o 83 %), nejvíce na Liberecku (o 97 %). V tomto kraji výrazněji specializovaném na horskou turistiku byla totiž větší část loňské zimní sezóny úspěšně realizována.
Příjezdový cestovní ruch byl v 1. čtvrtletí 2021, obdobně jako po většinu loňského roku, fakticky omezen na vztahy se sousedními zeměmi. Bezmála čtvrtina všech přenocování zahraničních hostů připadala letos na Slováky. Ti v Česku meziročně strávili o 82 % nocí méně, hosté z Maďarska pak o 87 %. Dlouhodobě výrazně dominantní klientela z Německa zaznamenala bezprecedentní 98 % pokles a ztratila tak svou výsadní pozici ve prospěch hostů ze Slovenska.
V 1. čtvrtletí 2021 se v tuzemsku ubytovalo jen 56 tis. všech zahraničních hostů. Ve stejném období roku 2019 vytvořili obdobné množství např. pouze hosté z Ukrajiny. Analogicky lze v čase srovnat i souhrnný počet přenocování všech hostů v ČR. Ten v 1. letošním čtvrtletí dosáhl 1,08 mil. Nocí. Obdobnou poptávku generovali před dvěma lety návštěvníci ubytovaní pouze ve východní části turistického regionu Krkonoše.
Koronavirová krize dopadá také na lázeňská ubytovací zařízení. Lázně byly a jsou stále otevřeny, nicméně mohly poskytovat pouze péči hrazenou pojišťovnami, nikoliv samoplátci. Výsledky za celé čtvrtletí hovoří o 53% poklesu počtu přenocování rezidentů a 68% poklesu příjezdů domácí klientely. Průměrný lázeňský pobyt trval 14 nocí.
Více statistických informací nejen o cestovním ruchu, ale i dalších oborech, najdete na www.czso.cz
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Po pandemii koronaviru lidé začali víc cestovat. Podle tabulek na portálu tourdata.cz, které vycházejí z dat publikovaných včera Českým statistickým úřadem, přijelo do tuzemských hotelů v letošním prvním čtvrtletí 2,8 milionu hostů. Tedy asi desetkrát víc než...
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...