Covid připravil jeskyně o návštěvníky, poník neprošel

Foto: Shutterstock.com Nejnavštěvovanější byly letos opět Punkevní jeskyně Foto: Shutterstock.com

Jeskyním v Česku letos ubylo návštěvníků, důvodem byla omezení kvůli koronaviru. Všech 14 zpřístupněných krasových jeskyní si letos do začátku listopadu prohlédlo 467 000 návštěvníků, loni jich bylo za stejné období téměř 528 000.

Důvodem poklesu bylo uzavření jeskyní do konce května kvůli covidu-19 i to, že návštěvníci museli mít v podzemí, tedy v uzavřených prostorách, podle nařízení vlády po celé léto roušky. Od početnějších prohlídek bylo vyžadováno i očkování nebo negativní test, informoval Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR.

„Někdy se bohužel pokladní či průvodci setkávali s hrubými reakcemi ‚odmítačů‘. Někteří se po spatření podmínek bohužel u pokladny otočili a bez prohlídky odjeli,“ uvedl ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl. Personál ale podle něj zažíval i úsměvnější situace nesouvisející s pandemií. Jeden z návštěvníků se například snažil dostat na prohlídku i se svým poníkem, přitom vstup se zvířaty do podzemí není kvůli ochraně přírody do možný.

Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v Česku byly v letošní turistické sezoně tradičně Punkevní v Moravském krasu, letos se 114 000 návštěvníky za prvních deset měsíců roku. Na druhém místě skončily Koněpruské jeskyně na Berounsku s 51 000 turisty a na třetím jeskyně Na Pomezí s 38 000 návštěvníky. Tyto jesenické jeskyně v pořadí návštěvnosti poprvé přeskočily do té doby třetí Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku.

Ačkoli hlavní turistická sezona v tuzemském přírodním podzemí skončila, některé jeskyně přivítají turisty i v následujících měsících. Celoročně od úterý do neděle jsou kromě Punkevních otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Celou zimu od pondělí do pátku zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.

Do konce listopadu zůstávají denně kromě pondělí otevřeny v Moravském krasu jeskyně Balcarka a Kateřinská, jen ve všední dny pak na Olomoucku Javoříčské a Mladečské. Po dohodě se v listopadu od pondělí do pátku mohou otevřít i Jeskyně na Pomezí u Jeseníku, až do konce roku i Zbrašovské aragonitové jeskyně. Do půlky listopadu se po domluvě mohou výletníkům otevřít Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou se specifickou kamennou mořskou pěnou na zdech. Poté se až do dubna uzavřou kvůli koloniím zimujících netopýrů.

Provoz jeskyní se řídí aktuálními vládními nařízeními pro uzavřené prostory. Od 1. listopadu je od návštěvníků, kteří nemají dokončené očkování či covid-19 neprodělali, požadován negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní, od něhož neuplynulo víc než 24 hodin. Informace o aktuálním dění v jeskyních najdete na www.caves.cz.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více