Čím žije Asociace cestovních kanceláří ČR? – 10/2018: Jak správně použít fotografie?

Cestovní kanceláře, ale i cestovní agentury mají letos opravdu plné ruce práce. Nejdříve je zaměstnalo nařízení Evropské komise týkající se ochrany osobních údajů, poté začátkem sezony, v nejhektičtějším období, vstoupila v platnost dlouho očekávaná a dlouho diskutovaná novela zákona č. 159/1999 Sb.

Ačkoliv se všichni doposud snažíme vyrovnat s legislativními novinkami, jsou tady i zákony, které nelze opomenout. Asociace cestovních kanceláří proto připravila ve spolupráci se specialisty na právo v cestovním ruchu z advokátní kanceláře Holubová advokáti odborný právní seminář na fotografie a prodej zájezdů, a to v době, kdy pro mnohé subjekty vrcholí příprava nových tiskovin a katalogů. Je tedy zapotřebí myslet i na to, jak přistupovat k tomuto duševnímu vlastnictví.

Seminář zaměřený na vysvětlení právních podmínek pro legální získávání a užití fotografií při propagaci zájezdů zaujal na 60 účastníků z řad cestovních kanceláří, cestovních agentur, ale i přidružených členů.

Prezentace byla rozdělena do dvou částí. První částí, která se týkala zejména autorského práva, provedla advokátka Klára Dvořáková. Ta upozornila na rozdílná práva autora, a to zejména na jeho výlučná osobní práva, která jsou nepřevoditelná, nedá se jich vzdát a zanikají smrtí, přičemž u nich platí postmortální ochrana, ale také upozornila na výlučná majetková práva. Ta lze na rozdíl od osobních práv převést k užití, tj. například licencovat. Vhodné je také zaměřit se na správné definování licenční smlouvy, která může upravit rozsah užití, ale i působnost a další kategorie. Část bloku byla věnována také radám, jak postupovat v případě nepovoleného použití fotografie.

Druhá část vedená Alicí Frýbovou se následně zaměřila zejména na ochranu osobnosti a GDPR. Tedy na to, kdy a jak je na fotografii vyobrazena osoba a jak daná fotografie zasahuje do jejího soukromí. Ve své prezentaci také upozornila na rozdíl mezi tím, kdy daná fotografovaná osoba dala souhlas k pořízení fotografie a tím, kdy dala souhlas i k publicitě dané fotografie. Vhodné je tak mít nejen aktivní souhlas dle GDPR, ale také uchovat si svolení dané osoby. V případě, že osoba nedala svolení, může i zde požadovat od dané cestovní kanceláře několik kroků, a to od výmazu fotografie, až po přiměřené zadostiučinění. To na rozdíl od bezdůvodného obohacení, kdy používáme cizí fotografii bez licence, nemá pevně stanoven výpočet k odškodnění. Ale i zde se částka může vyšplhat k půlmilionovým pokutám, a to zvláště, pokud je fotografie pro danou osobu nelichotivá nebo s nevhodným

Seminář tak upozornil nejen na to, odkud a za jakých pravidel lze brát a využívat fotografie, ale také na rozdíly v majetkových právech podle způsobu zaměstnání pracovníka. Současně upozornil na rizika, ale také na postup, jak v takových případech pokračovat. Pevně věříme, že příprava katalogů, ale i dalších propagačních materiálů bude nyní snadnější a klienti spatří zajímavé a autentické fotografie.

Asociace cestovních kanceláří ČR také děkuje partnerovi akce, Metropolitní univerzitě Praha, která poskytla nejen své prostory, ale také profesionální servis.

Být s námi se vyplatí! Členové Asociace získají i vzorovou licenční smlouvu pro majetková práva k fotografiím.

ACK ČR přivítala nové členy:

  • CK Loudatour s.r.o.
  • CK BUS TOUR- FOLTÝNOVÁ s.r.o.
  • POWDER, s.r.o.
  • Cekare spol. s r.o.
  • V-tour s.r.o.
  • ENJOY TRAVEL s.r.o.
  • Školní zájezdy, s.r.o.
  • FLORIA – Cestovní kancelář s.r.o.
  • Strakotour s.r.o.
  • Parinacota s.r.o.
Mgr. Martina KošlíkováAsociace cestovních kanceláří České republiky
product development manager
www.ackcr.cz
 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více