Chorvatsku už svítí oranžová

Foto: Shutterstock.com Split Foto: Shutterstock.com

Nejoblíbenější letní destinace českých turistů byla nově na semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR zařazena mezi země se středním rizikem nákazy covid-19 (oranžová barva). Turistům vracejícím se z Chorvatska se tak zjednoduší podmínky.

Přesunutí Chorvatska do skupiny „oranžových“ zemí znamená úlevu zejména pro ty turisty, kteří nebyli očkováni proti covidu ani nemoc neprodělali. Ti už po návratu nemusejí do karantény, pouze mají povinnost do pěti dnů po návrat absolvovat PCR test. Pro všechny turisty bez rozdílu platí před vstupem do Česka vyplnit příjezdový formulář a během 14 dnů po příjezdů nosit všude mimo domov respirátor. Turisté přijíždějící do Česka veřejnou dopravou musejí absolvovat test před nástupem do dopravního prostředku.

K uvolnění podmínek došlo i v Chorvatsku samotném. S platností od úterý 15. 6. zrušilo Chorvatsko omezení obsazenosti kapacity veřejné dopravy (dosud max. 40 %). „To je velmi vítané uvolnění zejména pro zájezdové autobusy cestovních kanceláří, ale týká se i vlaků nebo trajektů. Zůstává pouze povinnost nosit roušky uvnitř a venku v případě, že nelze dodržet vzdálenost od ostatních alespoň 1,5 metru,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Chorvatsko se jako jedna z prvních zemí v Evropě otevřela turistům. Již od dubna letošního roku umožnila vstup na své území nejen s negativním antigenním testem, ale uznávala i doklad o prodělání nemoci covid-19 a vakcinaci. Zájemce o dovolenou v Chorvatsku však musí disponovat negativním výsledkem antigenního testu na SARS-CoV-2 ne starším 48 hod., který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů, uznávaných členskými státy EU. Výsledek testu musí být vydaný lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří a podepsaný lékařem a musí viditelně uvádět výrobce testu nebo komerční název testu.

Chorvatsko je rovněž velmi benevolentní u věkové hranice dětí, které – pokud cestují s rodiči – jsou od těchto povinností osvobozeny. Na rozdíl třeba od České republiky (věková hranice 5 let) či Itálie (věková hranice 2 let) nepožaduje zmíněné povinnosti u dětí mladších 12 let.

Kromě splnění výše uvedených podmínek pro vstup do Chorvatska je nutné vyplnit formulář Enter Croatia  a disponovat potvrzením o jeho vyplnění. Jak připomíná AČCKA, dovolenkáři se mohou zastavit ve Slovinsku, které nemusí být pouze tranzitní zemí. „Od 5. 6. 2021 lze vstoupit na území Slovinska a ubytovat se s negativním antigenním testem (doposud platil jen PCR test),“ uvádí asociace.

Chorvatsko patří již dlouhodobě na špici žebříčku nejoblíbenějších destinací pro dovolenou. V roce 2019 jej podle údajů Českého statistického úřadu navštívilo 740 tis. českých turistů. Chorvatské turistické sdružení ale za loňský rok uvádí víc než 800 tisíc českých turistů, pro letošek odhaduje počet příjezdů z Česka na cca 600 tisíc osob.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Právní podpora pro cestovní kanceláře a agentury v nelehké době

Pandemie covidu-19 staví cestovní kanceláře a cestovní agentury před rozličné překážky, které musí řešit v souladu se zákony. Jak se ale mění situace po více než roce, kdy bojujeme s koronavirem? A jak přizpůsobit činnost cestovní kanceláře či agentury...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro kompenzace bude stačit 30procentní pokles obratu

Profesní svazy mohou slavit malé, ale důležité vítězství – vláda vyhověla jejich požadavku a odsouhlasila, že podmínkou pro vstup do kompenzačních programů bude pokles obratu firmy o 30 procent. S odvoláním na vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ČUCR apeluje na vládu, aby spustila kompenzace

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) žádá v souvislosti s novými protikoronavirovými opatřeními vládu v demisi o přímou finanční podporu subjektů podnikajících v turismu. Nové restrikce totiž podle unie už tak kritickou situaci mnoha firem ještě dále podstatně zhorší. Další pokles...

Číst více