Chorvatsko plné života

Foto: Shutterstock.com Češi jsou v Chorvatsku na třetím místě mezi jachtaři Foto: Shutterstock.com

Slogan Chorvatského turistického sdružení plně odpovídá jeho aktivitám v konkurenčním boji o české turisty. První v hledáčku byly cestovní kanceláře, s přiblížením sezóny nastoupí vysoce sledovaný pořad České televize Bedekr. Zbraně? Blízkost geografická, jazyková, historická a v posledku i podnikatelská. A také nepřeberná rozmanitost nabídky.

Soupeři? Očividně Řecko, Turecko, Itálie a další oblíbené přímořské destinace, skrytě dopad pandemie a energetické krize na peněženky potenciálních turistů. O něm se sice taktně mlčí, ale tím se nevynuluje. Jakkoliv hlad po cestování nabyl v „domácím vězení“ na síle, ekonomické nůžky se rozevírají a ten, kdo se soustředí na střed, může dopadnout jako Buridanův osel.

Ředitel Chorvatského turistického sdružení v Praze Dubravko Miholić otevřel 15. února virtuální prezentaci toho, co Chorvatsko v letošním roce nabízí cestovním kancelářím a jejich klientům. Pozvány byly české a slovenské cestovní kanceláře, prezentovány byly hlavní turisticky významné župy: Kvarner, Střední Dalmácie a Dubrovnicko-Neretvanská oblast. Všechny ve velmi dobré nebo přinejmenším dobře srozumitelné češtině.

I úvodní slovo chorvatské velvyslankyně v Praze, Ljiljany Pancirov, svědčilo o tom, že ovládá nejen češtinu, ale i umění oslovit. Připomněla letošní 30. výročí mezinárodního (v tom i českého) uznání Chorvatska a nezapomněla poděkovat oběma českým asociacím cestovních kanceláří za pohotové reakce na změny v pravidlech cestování za covidu. A neopomněla zmínit, že Češi jsou v Chorvatsku nejen tradičními hosty, ale i na třetím místě mezi jachtaři a také že nezůstávají jen turisty, ale stávají se i vlastníky nemovitostí a také v Chorvatsku podnikají. Již v loňském roce turisté v Chorvatsku realizovali zhruba tři čtvrtiny objemů předcovidového roku 2019 a je tedy naděje, že letošek dopadne ještě lépe. Projekt Stay safe in Croatia samozřejmě pokračuje, tři čtvrtiny obyvatelstva jsou proočkovány, opatření požadovaná od turistů se rozvolňují, ale pro případ potřeby se může znovu zprovoznit šest stovek testovacích míst.

Kromě krátkých videí, zhotovených k všeobecnému použití, byly prezentace šity na míru odborníkům. Přehledné, plné faktických informací a nabídky, kde chybělo lenošení na pláži, respektive popravdě, krásné pláže se vyskytly, ale hlavní důraz se týkal aktivit a atraktivit pro výlety a volný čas. A že jich bylo – od přírodních krás, které často posloužily i filmařům jako kulisa, cyklostezek a panoramatických tras po národní parky a bělohlavé supy, od hudebních i historických festivalů a divadla po gastronomii. Pokud jde o pláže, přiznám se, že o psí pláži u Crikvenice s barem a programy jsem slyšela opravdu poprvé.

Dopravit se do Chorvatska bude možné po silnici, letecky i nočními vlaky Regiojet. Automobilisty potěší, že most na ostrov Krk nebude pro letošek zpoplatněn a že most na ostrov Pelješac by měl být do sezóny hotov. Již teď vypadá úchvatně.

Pokud některá cestovní kancelář prezentaci zmeškala a měla by zájem, určitě jí HTZ materiál pošle. A kdyby snad ne, každý účastník ho dostal, já taky a mohu se podělit.

Autor

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více