Agentura CzechTourism vyvíjí v posledních týdnech úsilí, aby dala do světa vědět, že Česká republika je zemí nejen turisticky atraktivní, ale také po všech stránkách bezpečnou. Nejde přitom jen o úroveň kriminality, pozornost se zaměřuje i na hygienickou situaci, bezpečnost silničního provozu a řadu dalších faktorů. I v těchto parametrech patří Česko mezi přední státy Evropy. Zkrátka „zemský ráj to napohled". Podaří se ale tyto informace dostat k těm správným uším a bezpečnostní potenciál zužitkovat ve vlastní prospěch?
V minulém vydání jste se mohli seznámit s první částí zprávy zaměřené na bezpečnostní problematiku. Dočetli jste se mimo jiné, že co do počtu trestných činů ve vztahu k počtu obyvatel je na tom Praha lépe než většina ostatních evropských metropolí a že Česká republika je v celosvětovém žebříčku Global Peace Index hodnocena jako pátá nejmírumilovnější země na světě. Výzkumníci z odboru výzkumů a analýz však šli ještě dál, a zaměřili se i na další faktory, které mohou brát turisté při plánování svých cest v potaz.
Kvalita vody, riziko alimentárních nákaz
Jedním z důležitých faktorů je kvalita pitné vody. Není překvapením, že v této oblasti si Česká republika vede velmi době – turista se může prakticky kdekoli bez obav napít vody z kohoutku a neriskuje zažívací potíže. „Česká republika se v tomto ohledu řadí k velmi bezpečným destinacím, zejména díky přísným hygienickým předpisům a vysokým nárokům, které musí pitná voda splňovat," uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism. Výrazného zlepšení dosáhla v uplynulých letech také kvalita povrchových tekoucích vod, což je pozitivní zpráva pro milovníky vodních sportů a pobytů u vody. „Vodácká turistika, koupání a vodní sporty jsou důležitým segmentem cestovního ruchu," uvedl Mojmír Mikula, ředitel Odboru výzkumů a analýz. Koupání a vodní sporty uvádí podle výzkumů agentury CzechTourism mezi oblíbenými aktivitami během své letní dovolené 8,4 procenta zahraničních návštěvníků České republiky.
Mnozí turisté mají při cestách po světě obavy z alimentárních nákaz. V případě cest do České republiky jsou však takové úvahy téměř zbytečné, podle autorů zprávy mají turisté přijíždějící do České republiky zaručenu výrazně větší hygienickou bezpečnost než ve zbytku Evropy. Podle Jakuba Hlaváčka, vedoucího oddělení inovací a trendů agentury CzechTourism, jsou totiž tuzemská pravidla mnohem přísnější. „Restaurace jsou v Česku kontrolovány nejméně jednou za dva roky, ve zbylých státech Evropské unie je to pouze namátkou. Kontrolu provádí navíc často pouze cechovní organizace," uvedl Hlaváček.
Graf: Tolerance české společnosti k vybraným skupinám
Pozn.: otázka zněla „Jsou podle Vás lidé v České republice tolerantní, snášenliví, anebo netolerantní, nesnášenliví k těmto skupinám obyvatel?"
Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR
Fakt, že po hygienické stránce je na tom Česká republika dobře, dokládá mimo jiné i výborné umístění země v rámci Indexu konkurenceschopnosti v cestovním ruchu. V tomto světovém žebříčku se v pilíři hygieny a zdraví Česko umístilo na 6. místě, za sebou nechalo takové oblíbené destinace, jako jsou Itálie a Španělsko.
Zdravotní problematika
S hygienou úzce souvisí problematika zdraví. I zde si Česko vede skvěle. Už proto, že má ve srovnání s mnoha zeměmi Evropy (o dalších kontinentech nemluvě) přísnější pravidla v případě prevence infekčních onemocnění. Příkladem může být salmonelóza, jež se v řadě států vůbec nemusí hlásit. A pokud již náhodou turista v České republice onemocní, výhodou je vysoká kvalita a dostupnost zdravotnických zařízení.
Samostatnou kapitolou je pak virus HIV. Zpráva agentury CzechTourism uvádí, že Česká republika je po Slovensku zemí s druhým nejnižším počtem nakažených. Oficiální statistiky uvádějí asi dva tisíce případů, na Slovensku 350. Naproti tomu třeba Německo registruje 67 tisíc nakažených, Velká Británie 85 tisíc, Itálie 140 tisíc a Francie dokonce 150 tisíc nakažených. Využití těchto statistik pro podporu cestovního ruchu je však poněkud diskutabilní…
Bezpečnost silničního provozu
Vzhledem k tomu, že 55–60 procent zahraničních turistů přijíždí do České republiky po pozemních komunikacích, informace o bezpečnosti silničního provozu mohou být zajímavé pro velkou část z nich. Máte-li subjektivně pocit, že na tuzemských silnicích panuje džungle a že co řidič, to silniční pirát, budete možná mile překvapeni, že i v této oblasti došlo v uplynulých letech ke zlepšení. Zpráva agentury CzechTourism hovoří o tom, že v České republice klesá nehodovost a snižuje se i počet obětí dopravních nehod. Zatímco v roce 2002 zemřelo na českých silnicích 1 300 osob, v loňském roce se počet úmrtí snížil na 753. Pokud jde o jednotlivé skupiny účastníků silničního provozu, zlepšení bylo zaznamenáno zejména u sražených chodců a cyklistů. Jestliže bylo v roce 2002 zaznamenáno 139 smrtelných nehod cyklistů, v roce 2010 se tento stav snížil na 70. „Tento fakt si lze vysvětlit tím, že počet kilometrů cyklostezek v České republice neustále roste. Cyklisté si mohou vybírat až ze 39 tisíc kilometrů značených cyklotras," řekl Mojmír Mikula.
V porovnání s ostatními zeměmi regionu V4 je na tom Česká republika dobře – v roce 2007 byla s ročním počtem 12 úmrtí na silnicích na 100 tisíc obyvatel na prvním místě. V zájmu objektivity je ale třeba říci, že ve srovnání se zeměmi západní Evropy je stále co zlepšovat. Německé statistiky zaznamenaly ve stejném roce 6 mrtvých na 100 tisíc obyvatel, rakouské 8,3 a britské dokonce 5,4 mrtvého na 100 tisíc obyvatel.
Pozitivní je na druhou stranu zjištění, že potřebuje-li kdokoli na území České republiky naléhavě lékařskou pomoc, dočká se jí do 15 minut, což je nejkratší lhůta v Evropě – standardním maximálním (nebo zákonem daným) dojezdovým časem v EU je 30 minut.
Přírodní hrozby
Z pohledu přírodních hrozeb je Česko bezpečné nejen díky nízkému riziku zemětřesení, hurikánů nebo tornád, ale také díky systému monitorování s včasným varováním a propracovanému systému integrované záchranné služby. „O České republice se dá s jistotou říci, že není ohrožená žádnými výraznými přírodními katastrofami a kromě lokálních povodní a bouří, které se zde občas vyskytují, je Česká republika bezpečná z pohledu přírodních hrozeb," uvádí se ve zprávě, a s tímto tvrzením nelze než souhlasit.
Tolerance k národnostním a dalším menšinám
Přestože sami sebe občas přesvědčujeme o opaku, podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění při Sociologickém ústavu Akademie věd jsme národem poměrně tolerantním. Výzkum probíhající pravidelně již od roku 1995 řeší otázky, nakolik jsou dle názoru respondentů Češi tolerantní k vybraným skupinám. Výsledky z roku 2009 ukazují, že obavu přicestovat do České republiky nemusejí mít lidé jiného náboženského vyznání, jiné sexuální orientace ani barvy pleti.
Uvedené skutečnosti mohou být za určitých okolností onou příslovečnou poslední kapkou, která při rozhodování zahraničních turistů o cíli jejich cest vychýlí jazýček vah ve prospěch České republiky. Aby se tyto informace dostaly na správná místa, je úkolem nejen médií, ale prakticky všech, kdo jsou zainteresováni na příjezdové turistice. Tedy i vás. Pomůžete?
Obě části zprávy „Česká republika – bezpečná destinace" najdete na http://vyzkumy.czechtourism.cz .
Petr Manuel Ulrych
