O cestovním ruchu pro všechny, či chcete-li o sociálním cestovním ruchu, slyšíme z mnoha stran. Je tématem konferencí pořádaných Organizací spojených národů (OSN), Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO), orgánů Evropské unie a cestování dostupné všem je součástí Národního programu podpory cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj. V tomto článku bychom se chtěli podrobněji podívat na jednu vybranou skupinu – zdravotně postižené osoby, a to z pohledu informačního systému CZeCOT.
CZeCOT se o sběr informací týkajících se bezbariérovosti objektů snažil téměř od svého počátku. To, že je ale problematika poměrně složitá, zjistil až v souvislosti se samotným praktickým sběrem. Struktura „bezbariérových informací" v systému musela být několikrát upravena a doplněna, přesto nelze předpokládat, že současný stav je zcela definitivní.
Informace o bezbariérovosti primárně pocházejí od provozovatelů objektů cestovního ruchu a poskytovatelů služeb. V administraci si údaje o bezbariérovosti spravují sami s tím, že jako vodítko při posuzování jim je vyhláška o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb 398/2009 Sb. V administraci tak od nich zjišťujeme bezbariérovou přístupnost zvlášť pro tělesně postižené (vozíčkáře) a zrakově postižené, a to tak, aby bezbariérovost objektu byla popsána co nejpodrobněji dle jednotlivých jeho částí:
- společné prostory ubytovacích zařízení (recepce, výtah, vstup apod.),
- jednotlivé typy pokojů,
- sociální zařízení u kempů a chatových osad,
- prohlídkové trasy turistických atraktivit,
- zázemí golfových hřišť (klubovna apod.),
- prostory informačních center,
- jednotlivé sály kongresových a společenských zařízení,
- kulturní zařízení,
- jednotlivé gastronomické provozy,
- vybrané typy sportovišť.
Přístupnost se hodnotí 3 úrovněmi: bezbariérové, částečně bezbariérové a bariérové.
Co se týká bezbariérovosti pro sluchově postižené, zde sbíráme informace především o tom, zdali personál jednotlivých středisek objektu ovládá znakovou řeč a informace technické vybavenosti (např. světelná signalizace vyzvánění telefonu na hotelových pokojích nebo indukční smyčky v kongresových sálech apod.)
Kromě tohoto samohodnocení však systém disponuje i dalšími zdroji, které bezbariérovost hodnotí odborně dle stanovených metodik nezávisle na provozovateli. Odborným partnerem v této oblasti se stala společnosti KAZUIST, která se problematikou bezbariérovosti v oblasti cestovního ruchu dlouhodobě zabývá. Svoje poznatky a hodnocení bezbariérovosti případní zájemci naleznou na webových stránkách www.jedemetaky.cz. Spolupráce spočívá ve vzájemné výměně dat o bezbariérovosti a propojení s databází udělených certifikátů „Bez bariér".
Pro uživatele má hlavně efekt v tom, že tyto certifikáty naleznou na portálech propojených na informační systém CZeCOT, tedy
Czecot.cz, Tourmapy.cz a z regionálních především VychodniCechy.info, MojeOrlickehory.cz a MS-dovolena.cz, kde proběhly projekty certifikace bezbariérovosti (Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko a Moravskoslezského klastru cestovního ruchu KLACR). V rámci prezentací objektů na záložce Bezbariérový přístup jsou umístěny navíc textové popisy bezbariérovosti z provedené certifikace a odkazy na hodnocení objektů z hlediska bezbariérovosti směřující na Jedemetaky.cz, viz např. zde:
Výše uvedené tři regionální portály navíc umožňují vyhledávat objekty cestovního ruchu s možností omezení na bezbariérovost. Kromě turistických objektů v databázi disponujeme také aktuálním seznam pošt, kde je evidována informace o bezbariérovosti pro tělesně postižené. Dodavatelem dat je přímo samotný provozovatel státní podnik Česká pošta.
Data o bezbariérovosti jsou v systému využita i pro kalendář akcí, kam se informace o bezbariérovosti přenáší. Pokud totiž pořadatel dané akce neuvede informaci o bezbariérovosti, portál návštěvníkovi sdělí, zdali prostor, kde se akce koná, je bezbariérová či nikoliv.
Na závěr si dovolím jedno zajímavé číslo. Z provozovatelů ubytovacích zařízení, kteří v naší administraci zaktualizovali údaje, celkem 591 z nich disponuje aspoň jedním pokojem pro tělesně postižené s tím, že celkem je v informačním systému CZeCOT evidováno 3 681 takových pokojů.
Do budoucna bychom rádi spolupráci týkající se ověřování bezbariérovosti rozšířili i na další odborné organizace působící v této oblasti, a to především na Českou abilympijskou asociaci, Národní institut pro integraci osob, se kterými jsme prostřednictvím Pardubického kraje již vstoupili do úvodních jednání.
V budoucnu bychom rádi také informace o bezbariérovosti rozšířili na turistické trasy, a to nejen u naučných stezek, kde je již nyní možné se s informacemi o bezbariérovosti setkat.
Rádi bychom, aby byl informační systém CZeCOT, podobně jako cestovní ruch, také pro všechny!
Vít Pechanec, jednatel World Media Partners, s. r. o. tel.: 272 048 136, 603 799 819 e-mail: info@wmp.cz www.wmp.cz
|
Stojí za to být s námi propojen!
