Balkánské svahy alternativou k Alpám? Jak v čem

Může se zdejší lyžař, který rezignoval na tuzemské svahy, nasytit lyžování v Alpách? Nejspíš ano. Může ale v Evropě najít neokoukanou alternativu? Má-li odvahu experimentovat, může se vypravit třeba na Balkán, do Slovinska nebo na Ukrajinu. Má to však svá ale…

Pokusy nabídnout českým milovníkům sjezdového lyžování a snowboardingu neotřelé evropské destinace tady byly, jsou a zřejmě budou, ovšem každý, kdo chce v tomto směru něco úspěšně podniknout, musí počítat s tím, že lyžařská klientela je poměrně konzervativní. Minimálně v porovnání s tou, která vyhledává zájezdy k moři. Na to upozorňuje třeba Jan Bezděk, mluvčí cestovní skupiny Fischer, do které patří i CK Nev Dama, specializovaná právě na zájezdy pro lyžaře. Ta pro nadcházející zimu jako novinku nasazuje Bulharsko, podle Jana Bezděka je nicméně jasné, že dominanci alpských zimních středisek neohrozí.

Rozdílná kvalita

Na trhu však lze najít i cestovní kanceláře, které v úspěch balkánského lyžování věří. Jednou z nich je CK Alpina. Podle jejího jednatele Aleše Paděry jsou balkánská zimní střediska pro české lyžaře atraktivní tím, že nabízejí něco jiného než skiareály v Alpách. I po kvalitativní stránce. „Na jednu stranu jsou na Balkáně už celkem rozvinutá střediska na úrovni Alp před 10–20 lety, ale taky tam jde najít skiareály podobné tomu, co bylo u nás před revolucí,“ uvádí Paděra a dodává, že zalyžovat si lze v balkánských destinacích skvěle. „Ale après ski je o něčem úplně jiném, je možné zažít večírky v kolibě u otevřeného ohně na Ukrajině nebo poznávat noční Sarajevo, bavit se česko-slovensko-ruštinou s místními lidmi v krčmách v Makedonii nebo si užívat jiné atrakce v zemi, kde se utrácí tak snadno, protože je tam opravdu levně…“ vypočítává.

Je třeba říci na rovinu, že balkánské svahy nejsou úplně vhodné pro každého. Lyžařští maniaci, kteří vyhledávají velká střediska se stovkami kilometrů různých sjezdovek, se musejí podle Paděry poohlédnout po jiných destinacích. Jinak si ale ve zmiňovaných zemích přijdou na své lyžaři všech úrovní. Směrem na jihovýchod od nás míří stále častěji vyznavači freeridingu a skialpinismu, tedy ti, kdo se nechtějí nechat omezovat šířkou sjezdovek. 

Není třeba zapírat, že pro mnoho Čechů je lyžování v balkánských a ukrajinských skiareálech zajímavé především kvůli ceně skipasů.

Není třeba zapírat, že pro mnoho Čechů je lyžování v balkánských a ukrajinských skiareálech zajímavé především kvůli ceně skipasů. Ty jsou podle Aleše Paděry třeba v Černé Hoře a Bulharsku asi o polovinu levnější než v Alpách; na Ukrajině, v Bosně a Makedonii pak lyžaři zaplatí ještě méně. To samé platí i o cenách v restauracích apod.

Bosna Itálii neohrozí

I mezi zmiňovanými destinacemi však existují velké rozdíly a zájemce o kvalitní lyžování musí pozorně vybírat. S cestovní kanceláří Alpina míří lyžaři nejčastěji na Ukrajinu, která je podle Aleše Paděry z nabízených destinací nejexotičtější. „Pro normální lyžování na sjezdovkách se mi moc líbilo i v Bosně, konkrétně olympijská střediska Bjelašnica a Jahorina, ale sám mám rád všechno na Balkáně,“ přidává osobní tip. Jenže ani zázemí někdejších olympijských skiareálů nemusí být zárukou úspěšného prodeje, jak dokládají zkušenosti Aleše Polišenského z CK České kormidlo. „Před třemi lety jsme zkoušeli Jahorinu a Bjelašnicu, ale nezafungovalo to. Tehdy nebyla dostavěná dálnice, a hlavním problémem tak byla obtížná dostupnost. Když uvážíte, že zhruba stejně daleko v Itálii můžete mít velmi podobný pobyt za velmi podobné peníze, ale s nesrovnatelně kvalitnějšími službami lyžařských středisek a moderní infrastrukturou…“ přemítá Polišenský, podle něhož by cestovní kancelář v tomto případě nedokázala konkurovat rozumnou alternativou vlastnímu produktu v Itálii. „Kdybychom se mohli bavit o významných slevách na skipasy, tak jako to dokážeme třeba v italských Alpách, možná bychom to zkusili po letech znovu,“ naznačuje jednatel CK České kormidlo.

Rumunsko? Raději Slovinsko

Lyžařská střediska lze najít třeba i v Rumunsku. Jenže např. CK Alpina má s touto destinací rozporuplné zkušenosti. Z relativně známého střediska Sinaia v pohoří Bucegi se prý lidé nevraceli tak spokojení jako z Ukrajiny. „Bylo to tam dražší, vše působilo komerčně, ale přitom úroveň služeb byla mizerná,“ vysvětluje Aleš Paděra, proč už Rumunsko v nabídce CK Alpina nefiguruje. Stejně tak tato cestovní kancelář nenabízí lyžování v Bulharsku – po cestách do tamních skiareálů nebyla mezi klienty dostatečná poptávka. „Asi je to tím, že to je celkem daleko a přitom to není taková exotika; střediska jsou dost podobná Alpám,“ přemýšlí o důvodech Aleš Paděra.

Kromě zmiňovaných balkánských a ukrajinských sjezdovek mohou čeští lyžaři vybírat i z nabídky svahů v dalších destinacích. Zajímavou volbou může být třeba Slovinsko. To je ostatně tipem Aleše Polišenského. „Pro české klienty je tato destinace velice zajímavá, to nám potvrzují prodeje letních pobytů. Důvodem je atraktivní cena, dostupnost, tamní příroda a úroveň služeb. Třetím rokem prodáváme wellness a lázeňské balíčky a tento segment nám prudce roste. Pro zahraniční partnery ve Slovinsku jsme se rychle stali významným obchodním hráčem, a proto bylo nasnadě rozšířit produktové portfolio o jejich zimní nabídku. U lyžařských pobytů ve Slovinsku se tak jako v Itálii soustředíme na cenu skipasu, se kterou dokážeme hýbat zpravidla poté, co partnerům ukážeme prodejní sílu. Tento rok rozšiřujeme zimní pobyty se zvýhodněným skipasem právě ve Slovinsku i proto, že tato destinace nabízí wellness vyžití a jak je obecně známo, jakékoliv pobytové balíčky mají čeští klienti ve velké oblibě.“

Námi oslovení odborníci se shodují, že lyžování v balkánských a ukrajinských střediscích má na českém trhu budoucnost, byť se zřejmě nedá očekávat příliš výrazný růst zájmu. „Určitě ne v nejbližších letech,“ jednoznačně konstatuje Aleš Polišenský z CK České kormidlo. A Aleš Paděra z CK Alpina dodává: „Myslím, že s tím, jak lidé postupně zjišťují, že z cest do těchto zemí nemusí mít obavy, můžeme čekat pomalý růst. Nebo se musí něco stát, jako například v Gruzii, kde došlo k neskutečnému boomu – jezdí tam několikanásobek lyžařů a skialpinistů než dříve.“ Podle Jana Bezděka ze skupiny Fischer se ale boom poptávky po lyžování v těchto destinacích očekávat nedá: „Určitě si najdou své klienty, ale nebudou dosahovat takové obliby jako Itálie, Rakousko nebo Francie.“

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více