Americký turismus stagnoval, Trump za to (skoro) nemůže

Zatímco většina zemí světa zaznamenává v posledních letech signifikantní přírůstky počtu turistů i příjmů z cestovního ruchu, v USA incoming v letech 2016–2017 stagnoval. Odborníci dokonce hrozili „Trumpovým propadem“.

Po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se rychle vyrojily spekulace o tom, co bude tato změna znamenat pro cestovní ruch. Touto otázkou jsme se ostatně zabývali i my přesně před dvěma lety v článku „Zbrzdí Trump americký turismus?“. Dnes už víme, že odpověď na otázku v titulku tohoto článku je kladná – číslo v kolonce s mezinárodními příjezdy do USA opravdu v posledních dvou letech prakticky stagnovalo. Jenže administrativa kontroverzního amerického prezidenta za to může jen zčásti.

Spojené státy americké v roce 2017 (loňská data zatím nejsou k dispozici) navštívilo 76,9 mil. zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o 0,7 procenta. To je sice o poznání lepší výsledek než o rok dříve (v roce 2016 příjezdy meziročně o 1,8 procenta poklesly), v mezinárodním kontextu ale žádná sláva – globálně se mezinárodní příjezdy předloni zvýšily asi o 7 procent, průměr za oba americké kontinenty byl 5 procent. Toto zpomalení stálo USA jednu příčku ve výčtu nejnavštěvovanějších světových destinací – v roce 2016 byly druhé, v roce 2017 je na této pozici vystřídalo Španělsko. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že i přes toto zadrhnutí kralovaly Spojené státy dál žebříčku příjmů z cestovního ruchu. V roce 2017 získaly z cestovního ruchu 210,7 mld. USD, zatímco Španělsko na druhém místě „pouhých“ 68 mld. USD.

Výsledky pod lupou

Podíváme-li se na výsledky podrobně a vezmeme v potaz i to, jaké zprávy předloni z USA přicházely, mohou být Američané za stagnaci ještě rádi. Prvotní údaje za první kvartál 2017 totiž naznačovaly víc než čtyřprocentní meziroční pokles počtu příjezdů. A jelikož se jednalo o období bezprostředně navazující na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu, ihned se začalo spekulovat o tom, že rétorika (resp. v daný moment již i konkrétní politika) nového prezidenta bude pro cestovní ruch znamenat pohromu. Analytici si všímali mimo jiné toho, že první tři měsíce po nástupu předchozího prezidenta Barracka Obamy cestovní ruch v USA rostl. Jenže v průběhu roku 2017 se ukázalo, že onen „Trumpův propad“ byl jen fikcí, resp. výsledkem špatného započítání části turistů, kteří v daném období do USA přicestovali. Po revizi těchto statistik je tak spíše než o „Trumpově propadu“ třeba hovořit o „Trumpově stagnaci“. A to ještě jen s velkou nadsázkou, resp. s přimhouřenýma očima.

Podrobnější rozbor ukazuje, že zdaleka ne vše je možno svést na důsledky protiimigrační či nacionalistické rétoriky amerického prezidenta. Jistě, víc než šestiprocentní pokles příjezdů z Mexika, druhého nejdůležitějšího zdrojového trhu, je neoddiskutovatelný. A je téměř jisté, že byl způsoben zhoršením vztahů mezi oběma zeměmi. Stejně tak je možné konstatovat, že za víc než dvanáctiprocentním meziročním poklesem příjezdů turistů ze zemí Blízkého východu je třeba hledat Trumpovo nařízení zakazující vstup do USA občanům Sýrie, Iráku, Íránu, Libye, Súdánu, Somálska a Jemenu. Na druhou stranu Trumpova administrativa jistě nemůže za oslabení kurzu kanadského dolaru, který způsobil zpomalení tempa růstu příjezdů z Kanady, tedy nejdůležitějšího zdrojového trhu amerického incomingu. Stejně tak zřejmě nestojí americký prezident za poklesem příjezdů ze zemí jako Velká Británie, Japonsko, Švédsko či Švýcarsko.

Graf – Příjezdy do usa v letech 2003–2017 (v mil. osob)

 Příjezdy do usa v letech 2003–2017 (v mil. osob)

Zdroj: UNWTO, zpracování vlastní

Všímat si je třeba také důvodů, proč v mezinárodním srovnání rostly ostatní destinace. Zejména ty evropské těžily mimo jiné z masivního přílivu turistů z blízkých destinací, ale také z Asie, zejména Číny a Jižní Koreje. Asijské trhy jsou ovšem významné i pro USA (Čína byla předloni na žebříčku zdrojových trhů na pátém a Korea na šestém místě), v jiných zemích ovšem turistů z těchto zemí přibývalo ještě rychleji.

Loni konečně růst

Údaje za celý loňský rok ještě nejsou k mání, z výsledků za prvních pět měsíců roku 2018 se však zdá, že motor amerického incomingu se podařilo nastartovat. Celkem v tomto období vzrostl počet příjezdů ze zahraničí o bezmála sedm procent. Přibývalo přitom turistů ze všech hlavních zdrojových trhů s výjimkou Číny a Japonska, odkud naopak přijelo turistů meziročně méně. Pokles byl zaznamenán i u příjezdů z Ruska (cca o 10,5 procenta), který je možné přičítat zhoršeným vztahům mezi oběma zeměmi. Zajímavý je citelný nárůst příjezdů z Mexika – oproti prvním pěti měsícům roku 2017 o 11,7 procenta. Na vysvětlení tohoto překvapivého trendu budeme sami zvědavi, neboť ve vztazích USA a Mexika loni nedošlo k žádné podstatné změně…

Tab.: Hlavní zdrojové trhy incomingu USA v roce 2017

Pořadí Trh Počet příjezdů
(v mil. osob)
1. Kanada 20,2
2. Mexiko 17,8
3. Spojené království 4,5
4. Japonsko 3,6
5. Čína 3,2
6. Jižní Korea 2,3
7. Německo 2,1
8. Brazílie 1,9
9. Francie 1,7
10. Austrálie 1,3

Zdroj: National Travel and Tourism Office

Podle prognózy zveřejněné National Travel and Tourism Office by měl cestovní ruch v USA v příštích letech opět růst. Pro rok 2018 je počet příjezdů odhadován na 81,3 milionu, v roce 2023 by měl podle této předpovědi dosáhnout hodnoty 95,5 milionu osob.

Český trh pomalu roste

Čeští turisté jsou podle všeho vůči americké zahraniční politice imunní. Na jejich zájmu o cesty do USA nemělo Trumpovo zvolení žádný vliv. Počet Čechů cestujících do USA neustále roste, v posledních letech se blížil magické hranici 100 000 osob. Zatím poslední statistiky zveřejněné National Travel and Tourism Office hovoří o tom, že od ledna do května loňského roku vycestovalo z Česka do USA víc než 46 000 lidí, zhruba o 5,8 procenta více než ve stejném období roku 2017. Americké velvyslanectví v Praze však v únoru uspořádalo setkání se zástupci českých cestovních kanceláří, amerických hotelů a aerolinek, na kterém zaznělo, že počet českých turistů do USA překročil v loňském roce hranici 100 000. „Myslím, že je to jen potvrzení mého názoru, že Češi neřeší, kdo zrovna v čele USA stojí. Když už o něčem uvažují, tak je to kurz dolaru, a ten cestám do USA docela nahrává,“ konstatuje Michal Kužel, jednatel cestovní kanceláře America Tours.

 K nejpopulárnějším destinacím patří podle údajů americké ambasády New York, Miami, Los Angeles, San Francisko a americké národní parky. Neustále přitom přibývá těch Čechů, kteří se do USA vydávají samostatně. „To souvisí se zvyšující se jazykovou gramotností – porevoluční jazykově vybavená generace neustále početně i ekonomicky sílí, takže rychle přibývá těch, kteří se vydají na cestu přes Atlantik na vlastní pěst. Pro nás je potěšitelné, že mnoho z nich nechce ponechat nic náhodě, a přicházejí za námi se žádostí o konzultaci cesty nebo jejího programu,“ uvádí Michal Kužel.

Cestám do USA přirozeně nahrává rozšiřující se nabídka přímých letů. K lince na newyorské letiště JFK společnosti Delta Airlines loni přibylo spojení American Airlines do Filadelfie. Tato linka je však podle Michala Kužela z 80 procent využívána Američany a pro Čechy je spíše jen příjemným doplňkem nabídky spojení, podobně jako chystané lety United Airlines na letiště Newark v New Yorku. „Zajímavější by byl let na západ USA, například do Los Angeles nebo Las Vegas, tam by Čechů sedělo v letadle určitě víc,“ poznamenává Michal Kužel, který přesto budoucnost cestování do USA vidí optimisticky. Již v letošním roce by podle něj mohl počet českých turistů v USA překročit hodnotu 110 000. „Spojené státy sice nejsou zemí, kam by mířily zástupy ‚plážových koupáků‘, mezi našimi turisty populární all inclusivy tu téměř nenajdete, ale jinak tu naleznete vlastně cokoli – od krásných pláží přes skvělé hory, pouště, nádherné národní parky, zajímavá města až po téměř nedotčenou přírodu…, prostě vše po čem duše cestovatele touží. To všechno bez toho, aby někdo diktoval, kam jet můžete, a kam už ne,“ vysvětluje Kužel a dodává, že při dodržení aspoň základních bezpečnostních pravidel jsou Spojené státy zemí bezpečnou a civilizovanou. „Není důvod, proč by příjezdy do USA z Čech neměly trvale stoupat,“ věří Kužel.

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více