×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Americká krása

Dumám, jak se odtud dá zmizet. Skočit do proudů dělících San Francisco a přilehlý ostrůvek přezdívaný Rock se zatím odvážilo údajně 14 lidí, a nepřežil žádný. Alcatraz je definitivum…

Alcatraz zkrátka znamenalo doživotí, jak se mimo jiné dozvídám ze sluchátek na závěr turistické plavby lodí okolo dvou nejznámějších památek města prvních hippíků, věčně oranžového Golden Gate Bridge, Bullitova případu a nejrozeskákanějších honiček v Mustangu GT Fastback… Pro mne je teď doživotní závislostí právě celé San Francisco, jehož dvoudenní návštěvou zpravidla končí 16denní poznávací zájezd America Tours po americkém západě, tedy Kalifornii, Arizoně, Utahu a Nevadě. V nohách mám už 3,5 tisíce mil a ze závislosti se léčit nehodlám; naopak ji budu živit tak dlouho, jak to jen půjde. A vlastně jí hodlám nakazit i vás.

A nebude to dřina

America Tours totiž nejsou naším nejlepším touroperátorem pro celý americký kontinent jen proto, že na český trh přišly s touto specializací jako první. Každý ze 13 pobytových dnů jejich nejprodávanějšího okruhu (ročně jej zakoupí okolo 450 lidí) trumfuje co do zážitků ten předcházející, a i když máte každý večer pocit, že vaše schopnost setrvat v úžasu je vyčerpána, další den ji vyšponuje zážitek nový. Alespoň tak to bylo dopřáno účastníkům fam tripu, který společnost uspořádala pro své prodejce, a který doprovázel i její majitel Michal Kužel.

Join the ride

„Nemusíte se bát, všechno je to podvod," zasvěcuje nás do podstaty Universal Studios Hollywood Park v Los Angeles průvodce America Tours Pavel Hájek. Za pár minut si tuhle větu recituju dokola jako mantru. Je tím nejpravdivějším, čím nás mohl na skutečně neskutečnou jízdu připravit, protože svět filmu přišel na to, jak prostřednictvím obrazu a 4D efektů donutit nadledvinky potit adrenalin i ztvrdlou kůží na patách. Aby ne… v několikamístném vozíčku bez bezpečnostního pásu se virtuálně řítím asi tak kilometr nad zemí po kolejích na dřevěných kůlech přímo do pusy Maggie Simpsonové. Přetížení mi tlačí útroby do plastové sedačky, svaly v obličeji už nezvládají držet kontrolovaný úsměv. Někdo vedle mě ječí děsem, vlastně to ječím já. Pěkně to drcne, a než stačím zhodnotit, že nejmladší dítko springfieldské rodinky zřejmě nikdy nebude mít angínu, začne se to se mnou třást znovu.

A znovu. A znovu. A znovu, protože Maggie nestrpí v puse nic jiného než dudlík. Usilovně se snaží dostat vozík ze zaklínění a tak jedním mrsknutím letím přímo k Vočkovi. Má vyprodáno. Dostávám žízeň i přesto, že před vstupem do haly „The Simpsons Ride" si naše skupinka dala po třetince místního ležáku. Natolik silné jsou biologické důsledky vizuálních efektů − za deset minut šílené jízdy se pivo nemohlo stačit vstřebat, vozík se nepohnul ani o píď a scénáristický tým Matta ­Groeninga i přesto slaví čtyřdimenzionální úspěch. Stejně tak i další spektákly (jako Shrek ve 4D nebo Terminátor kombinující 3D technologii s živým vystoupením) se zvláštním posláním – zrušit hranici mezi realitou a fikcí a nechat vaše instinkty napospas simulaci.

Hallo, Norma Jean

I když jsou Univerzální studia pro mnohé turisty tím nejlepším, co okres Los Angeles může nabídnout, jsou tu i další místa, která klienti America Tours prozkoumají. Je to bohatá ulice Rodeo Drive v Santa Monice, kde si ověří, zda personál v buticích má na diamantové karty pořád stejný čuch jako ve snímku Pretty Woman anebo hlavní hollywoodská třída Hollywood Boulevard s oskarovým Kodak Theatre a Chodníkem slávy (Walk of Fame). Skupinky lidí po něm poskakují mezi pěticípými hvězdami Chucka Norrise či Michaela Jacksona a třeba u Jane Russellové se hádají, proč muži mají raději blondýnky…

„Marilyn had realy big foot," skřehotavý hlásek mi připomíná, že se hvězdy vedou i okolo Grauman‘s Chinese Theatre, kde proslulé tváře stříbrného plátna už od třicátých let zanechávají otisky rukou a bot. Zkusím se s nimi poměřit. „Hallo, Norma ­Jean´s traces, hi, Rocky´s fists!"

Klasický 16denní okruh americkým západem od America Tours: 3 511mílovou trasu sestavil a několikrát projel majitel společnosti Michal Kužel. Do ceny je vedle ubytování, snídaně, dopravy, plavby po zálivu v San Franciscu a vstupů do národních a státních parků, Universálních studií, Sea Worldu, USS Midway (v celkové hodnotě min. 200 USD) zahrnuto i komplexní pojištění včetně storna. Letošní sezonu si America Tours vyjednaly zajímavé podmínky s British Airways a let z Prahy přes Londýn je realizován na jejich palubách. Podmínkou ke vstupu je platné vízum v pase nebo biometrický pas a povolení ke vstupu ESTA. Podle počtu účastníků je doprava při vlastní poznávačce zajištěna vany až pro 15 osob anebo osmimístným osobním automobilem, popřípadě autobusem. Termíny začínají koncem dubna a končí v listopadu, nejzajímavější je květen, kdy jsou vedra snesitelná a řeky v parcích nejsou vyschlé. Rozdílnost klimatických podmínek a absolvovaných nadmořských výšek vyžaduje, aby byl šatník účastníka vybaven jak na chladnější, tak na horké počasí (extrémní rozptyl v prvních termínech může být od minus 3 do plus 30 °C). Ubytování je zajištěno v zařízeních, které by podle evropské konvence dosáhly na 3–4 hvězdičky, ve většině hotelů je k dispozici loundry servis. Fakultativně lze dokoupit vyhlídkové lety helikoptérou či letadlem. Zájezd je možné absolvovat obousměrně, vždy je možné jej zakončit přeletem na Havajské ostrovy.

Někdo to rád horké

Uháníme po Sunset Boulevardu směr mexická hranice, na 93. kilometru míjíme městečko Carlsbad a po dvou a půl hodinách nás vítá slaný mořský vzduch San Diega. Osmá největší metropole USA a druhá v Kalifornii je sídelním městem amerického námořnictva, a snad právě proto tu dosluhuje letadlová loď Midway. Od prvního nasazení ve Vietnamu do poslední operace Pouštní bouře zažila leccos a nyní slouží jako muzeum. Tak jako Midway ne­opustila moře, nedokáže mnoho veteránů opustit její palubu. „Where are you from, lady?", snaží se urostlý pětašedesátník o oční kontakt. „Czech Republic, Central Europe." Je zřejmé, že i mezi mariňáky má minimálně náš zbrojní průmysl ostrý zvuk a já se stávám Fredovou dnešní obětí. Rozhodl se, že bude mým osobním průvodcem a s americkým entuziasmem mi představí všech 26 letadel. „This is the youngest Desert Storm aircraft collection, A-6 Intruder and F/A-18 Hornet!" Fred je člověk z jiného světa, ale mezi Skywarriors a Skyhawks si v něm žije naplno. Dozvídám se leccos i o testech, při kterých se letci v 50. letech učili přistávat na letadlových lodích a kolik jich při zdokonalování manévrů zahynulo. Veterán mě ještě doprovází k letovým simulátorům a s mírně starostlivým pohledem mě opouští. Vědět dříve, že skutečný pilot Strike Fighteru 360 může v kokpitu dělat přemety, spiny a lopinky, tenhle zážitek by mi byl asi unikl.

			Universal Studios Hollywood – The Simpsons Ride			Universal Studios Hollywood – The Simpsons Ride

			Chodník slávy. Poznáte blondýnku?			Chodník slávy. Poznáte blondýnku?

Dojmy z bojové mise ještě nějakou chvíli překrývají poklidnou procházku a návštěvu hotelu Coronado, kde se natáčela jedna z nejmilejších komedií 50. let – Někdo to rád horké. Další atrakcí, vyhledávanou u San Diega zejména americkými rodinami, je Sea World, proslavený exhibicí obřích kosatek. Následující dva dny nás čeká Arizona, kraj jak vystřižený z amerických westernů (však se jich tu také mnoho natočilo), krkolomná Apache Trail, která je oproti časům indiánských chodníčků pro bezpečí aut dostatečně zpevněná, kdosi dokonce mluví o objednané cestě na koních po nedozírných savanách „řídce zalesněných" kaktusy. „Hey Hombre, what´s a real America!"

Země krásná, neznámá, nepochopená a nepochopitelná

„Amerika, hlavně její Kolorádská plošina na západě kontinentu, je přehlednou geologickou učebnicí," zapřemítá Michal Kužel, který z role majitele America Tours co chvíli konvertuje ke svým studentským kořenům. Několik následujících dnů se toho o jeho milované geologii, nevyzpytatelnosti litosférických desek, husarských kouscích eroze a barevných ságách přírodního manganu, železa, křemene, síry… dovídáme mnohé.

			V Death Valley (nejníže položeném místě na severoamerickém kontinentu, taktéž nejteplejším, nejsušším a pro řadu prvních osadníků také posledním) je i přes název a vysoké teploty poměrně živo			V Death Valley nejníže položeném místě na severoamerickém kontinentu,
taktéž nejteplejším, nejsušším a pro řadu prvních osadníků také posledním)
je i přes název a vysoké teploty poměrně živo

			Do San Diega v Kalifornii se jezdí na prohlídky letadlové lodě  Midway i na obří kosatky 			Do San Diega v Kalifornii se jezdí na prohlídky letadlové lodě Midway i na obří kosatky

Například, že svérázná Koloradská plošina je pro Středoevropana „jinou planetou" než matička Země. Závratná už je její rozloha 390 tisíc čtverečních kilometrů (větší než Německo) i to, čeho se na nich dopustilo 20 milionů let horotvorby. Velký kaňon (Grand Canyon, Arizona) je nádherný, ale velký geologický průšvih, jakási propadlá a rozšklebená ústa Země s koutky vzdálenými 450 kilometrů; Monument Valley (navažské území na pomezí Utahu, Arizony a Nového Mexika kuřákům známé jako Marlboroland) dává vzpomenout na mořské dno, po němž zůstaly pláně a třísetmetrové železité nánosy až geometricky zřetelných tvarů; jméno Národního parku Goosenecks (Utah) jako by odkazovalo na kroutivé meandry řeky San Juan.

			Ostrov Alcatraz, na obzoru down-town San Francisca			Ostrov Alcatraz, na obzoru down-town San Francisca

			Bryce Canyon. Demonstrace milionů let horotvorby, subdukce, denudace a hlubinné eroze			Bryce Canyon. Demonstrace milionů let horotvorby, subdukce, denudace a hlubinné eroze

Uvnitř Národního parku Capitol Reef, kterému Indiáni přezdívají „The Land of the Sleeping Rainbow", zase tančí podél silnic zpevněné pískovcové duny, které druhohorní vítr navál do výšky dvoupatrového panelového domu; Bryce Canyon je v očích básníka pískovcovým amfiteátrem pro tisíce a tisíce přitulených věží, jejichž oranž se mění s každou minutou (oboje Utah). Příroda národního parku Zion je stále panenská jako protékající Virgin River a jeho dno tvoří časem ztvrzené písečné duny obrovitých výšek. Uvnitř se miliony let kumuluje minerální voda, jež se postupně rozpíná směrem ven. Leckdy úspěšně, protože zjara se na nich objevují kvetoucí visuté zahrady a z některých skalisek běžně prýští vodopády.

Horotvorba neminula ani kalifornskou Sierra Nevadu, kde ledovec do hladka vymodeloval žulové masivy Yosemitského údolí. Proslulost jim zajistil i nejvyšší žulový monolit na světě El Capitan. Jeho více než kilometrová jižní stěna sebere každoročně mnoho sil řadě horolezců.

			San Francisco			San Francisco

			Velký kaňon v Arizoně – existuje několik teorií jeho vzniku. Od zlomu a zdvihu hornin po větším pohybu litosférické desky až po pracovité miliony Číňanů			Velký kaňon v Arizoně – existuje několik teorií jeho vzniku. Od zlomu a zdvihu hornin po větším pohybu litosférické desky až po pracovité miliony Číňanů

I přes svoji rozsáhlost (například NP Zion se rozkládá na ploše 593 km2) a gigantičnost skal není ani jeden z národních parků uzavřeným teritoriem. Naopak, vybízí k procházkám i několikadenním túrám, kempování, pozorování ptáků, hlubinným sestupům, náročným výšlapům i krkolomným horolezeckým slezům. Vstupy na vybraná místa jsou samozřejmě regulovány a například na sjezd řeky Colorada uvnitř Velkého kaňonu je čekací listina.

Každá z oblastí je také na pochopení i turistický průzkum různě náročná, jejich bohatství najdete pokaž­dé v něčem jiném. Každopádně vždy jste svědky ohromných sil, kterých je naše planeta stále schopna, stejně tak i pomíjivosti jejích výtvorů, protože zuby eroze se jen tak nevzdávají.

			Letadlová loď Midway			Letadlová loď Midway

Psycholog L. Vegas

Po pěti dnech strávených v državách rozervaných skal je příslib 48 hodin ve městě povzbuzující nejen proto, že v podivném časoprostoru L. V. se dávno zapomnělo na pověru, že v noci se má spát. Naopak, čím víc se definitivní soumrak blíží, tím více světel se v centru Las Vegas rozsvítí, a tím těsnější davy zaplňují hlavní 7,2 km dlouhý Las Vegas Boulevard, tzv. Strip, a tím menší máte šanci získat dobré místo v kasinu. Z 360stupňové vyhlídkové věže hotelu Stratosphere (výška zařízení je nomen omen jeho názvu), kde nás America Tours ubytovaly, jich napočítáte okolo padesátky. Jsou obří, plné lidí nejrůznějších sociálních skupin, životního naladění, barev pleti, i věku. Podlehla jim bohatá ruská mládež i sedmdesátileté Číňanky, které to přijíždějí roztočit každý první víkend v měsíci. A o to jde ve Vegas především už od jeho výstavby, započaté téměř synchronně se stavbou nedaleké přehrady Hoover Dam, kdy dělníci potřebovali tvrdě vydělané peníze zhodnotit rozptýlením, zábavou a hazardem. „Pro někoho možná Vegas zůstane mělkou zábavou, ale za lepenkou povrchnosti číhá neúplatný psycholog," říkám si po skvělém večeru na Stripu a po tisícerém mačkání buttonu mašiny, co na mě už tři hodiny mrká Happy Happy Pocker. Jediné setkání s Vegas řekne člověku o sobě samém víc, než zkušený terapeut. Vegas totiž vycucne podstatu vašeho naturelu napovrch; hravou, riskufandící, zdrženlivou… a jeho záliba ve ždímání peněženek je jen nastrčený prostředník. Umíte-li však žít naplno, duch a přízeň města zábavy vás neopustí. Zítra se pokračuje přes Death Valley, snad obstojí i tady.

Text: Hana Čermáková
Foto: Hana Čermáková, Thinkstockphotos.com,

Universal studios

www.americatours.cz 

Nejnovější články z rubriky Severní Amerika

Foto: Shutterstock.com

Česká kampaň na CBS oslovila 8,5 milionu Američanů 

Kampaň na nejsledovanější americké TV stanici CBS, která zvala americké turisty na návštěvu České republiky v roce 2022, zhlédlo na klíčových trzích na východním pobřeží USA (New York a Philadelphia) téměř 8,5 milionu diváků. V tiskové zprávě o tom...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

USA zpřísní vstupní podmínky pro turisty

Chystáte se v příštích dnech za „velkou louži“, abyste nasáli kouzlo předvánočního New Yorku nebo navštívili některý z vyhlášených amerických národních parků? Pak byste měli vědět, že od příštího týdne dojde ke zpřísnění podmínek pro vstup do...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

USA se otevřely plně očkovaným cizincům

Americká vláda včera po více než roce a půl zrušila pandemické cestovní restrikce mířící na vybrané země a do USA se tak opět mohou podívat turisté z Číny, Indie či velké části Evropy včetně Česka. Podmínkou pro vstup...

Číst více