Amadeus představil iniciativu Safe Travel Ecosystem

Pandemie nemoci covid-19 změnila celý svět – cestování nevyjímaje. Odvětví se bude muset postavit výzvám a proměnit se v bezpečný a propojený ekosystém, který bude postaven na základních principech spolupráce, harmonizace a digitalizace. Tak to alespoň vidí společnost Amadeus, která ve spolupráci s dalšími odborníky a organizacemi pracuje na obnově odvětví, které je jedním z nejvíce zasažených současnou pandemii.

Amadeus podhalil iniciativu „Safe Travel Ecosystem“

Pozitivním zjištěním však je, že lidé cestovat chtějí. Jak ukazují průzkumy společnosti Amadeus, až 71 procent turistů chce do tří měsíců od uvolnění cestovních restrikcí začít znovu objevovat svět. Aby k tomu ale mohlo dojít, cestování se musí stát „bezpečným“. Jak toho bude docíleno? Turisté budou muset v jeho bezpečnost věřit, světové vlády musí být schopny zvládat pandemii, aniž by posílaly lidi kvůli cestování do karantény, a cestovní ruch musí být vnímám jako koordinované odvětví pracující na vytvoření bezpečných podmínek cestování.

Primární výzvou snah o vytvoření bezpečného ekosystému cestování je přitom fragmentace – vstupní a cestovní požadavky se v jednotlivých zemích více či méně liší, procesy probíhají manuálně, což vše zpomaluje, a v současné situaci není při cestování zohledněna diverzita turistů ani jejich potřeb.

Najít vhodná řešení tak bude možné pouze tehdy pokud se všichni propojí – vlády a organizace, poskytovatelé technologických řešení, samotní cestovatelé i informace. Jaká společná řešení jsou aktuálně vyvíjena? Právě to odhalili zástupci organizací i technologických společností, které Amadeus pozval na on-line seminář o iniciativě nazvané „Safe Travel Ecosystem“ (neboli bezpečný ekosystému cestování).

Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC) společně se svými členy, vládami, odborníky na zdraví a dalšími oborovými asociacemi společně pracuje na vývoji efektivních protokolů na obnovu odvětví cestovního ruchu. WTTC proto vytvořila značku „Safe travels“, která má zvýšit důvěru lidí v cestování.

Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA) zase vnímá jako prioritu číslo 1 otevření hranic při zachování maximální bezpečnosti turistů. Letecké odvětví se doslova přes noc zastavilo a obnovit jej do původního stavu nebude snadné. Vývoj vakcíny proti nemoci covid-19 totiž vnímá pozitivně, jedná se však o dlouhodobé řešení aktuální krize. Jak ji začít řešit v krátkodobém horizontu? IATA aktuálně pracuje na spolehlivém globálním řešení, které vidí v aplikaci IATA Travel Pass. Ta by měla pomoci cestovatelům zorientovat se v různorodých zdravotních požadavcích jednotlivých zemí pro turisty a fungovala by i jako potvrzení o bezinfekčnosti daného uživatele.

Tato a jim podobná digitální řešení by měla nastolit důvěru lidí i jednotlivých vlád v bezpečnost cestování a zároveň by měla subjektům pracujícím v tomto odvětví usnadnit jejich práci. Právě tomu se věnuje kupříkladu společnost Affinidi, stejně jako i Amadeus, který je lídrem v technologických řešeních pro cestovní ruchu. Jejich cílem je vytvořit aplikaci či widget, které by usnadnili cestování. A to tak, že by shromažďovaly všechny potřebné informace a dokumenty, které by měl mít turista u sebe na základě aktuálních vládních nařízení a požadavků. Turista by tak měl vše na jednom místě a na letišti, na hranicích, v hotelu i jinde, kde by to bylo nutné, by mohl svou bezinfekčnost prokazovat pomocí svého telefonu. Jen tak lze totiž motivovat lidi začít znovu cestovat – když bude vše jednoduché, efektivní i přehledné, a hlavně na jednom místě.

Ještě větší digitalizace celého odvětví je jednoduše nezbytná pro jeho záchranu. Ta totiž nebude ani jednoduchá a dle zkušeností z minulosti ani rychlá. Aby toto bylo možné a cestovní ruch se začal co nejrychleji vracet do „normálu“ je třeba, aby se všichni spojili a začali pracovat společně. Dle zástupců společnosti Amadeus se ale bude jednat o ten nejrychlejší a největší globální teambuilding pro celé velmi složité odvětví. A jeho výsledky by měly být vidět již brzy.

 Foto: Shutterstock.com
 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Letiště Praha: nový šéf by měl nastoupit do začátku srpna

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do poloviny letních prázdnin. Nyní ve výběrovém řízení skončil příjem přihlášek uchazečů, přesný počet ovšem ještě není znám. Následovat bude jejich zhodnocení a pohovory. Na dotaz ČTK...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

FlixBus, RegioJet i další spouští nové linky do zahraničí

Autobusový dopravce FlixBus spustí v následujících dnech další linky z Česka do různých evropských měst. Jezdit bude například z Prahy do chorvatského Splitu nebo polského Krakova, dále z Liberce do Berlína či z Moravy do Vídně. Autobusové linky do zahraničí...

Číst více