Aktivní turistika v česko-polském příhraničí

Kolik peněz je potřeba pro vybudování sítě dálkových tras, plán pro vznik nových MTB areálů a in-line stezek. To je obsahem koncepce česko-polského příhraničí, která vznikne do poloviny příštího roku. Na jejím vzniku se podílí celkem devět organizací z Polska a České republiky.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje, prostřednictvím programu INTERREG V-A Polsko – Česká republika. Lídrem projektu je Województwo Dolnośląskie reprezentované Institutem Rozwoju Terytorialnego.

Během projektu vzniknou celkem tři tematické směrnice: pro cykloturistiku, MTB a in-line. Výsledkem bude také česko-polský plán pro vznik sítě tras, zahrnující i společný marketing a služby, které mohou využít vyznavači aktivní turistiky. Jeho součástí budou i lokality vhodné pro MTB a in-line. Cílem je zpřístupnit pří­hraniční oblast turistům, zvýšit návštěvnost, zaměstnanost a v důsledku i ekonomické příjmy.

Dálkové trasy

V současnosti existuje v České republice jen několik konkurenceschopných cykloturistických produktů na národní úrovni. Jedním z hlavních úkolů koncepce je proto vytvoření nabídky založené na síti cyklotras vedoucích příhraničím a jejich propojení.

Dálkové cyklotrasy jsou vystavěny na síti krajských a městských cyklotras. Přestože všechny úseky těchto cyklotras nejsou vystavěné (stav 2017) a dostatečně vybavené službami, cílem je tento systém kompletně dobudovat do roku 2025 i s využitím fondů EU.

Základní pravidla pro vedení mezinárodních tras EuroVelo kladou při své certifikaci požadavky na infrastrukturu, služby a marketing tras. Nejvyšší váhu má právě kvalitní infrastruktura (65 %), menší význam pro hodnocení mají služby (20 %) a propagace (15 %).

Horská cykloturistika je in

Destinace pro MTB cykloturistiku zahrnují celou škálu možností od bike resortů přes singltrailové oblasti po bikeparky. Mezi nejvyhledávanější u příznivců horských kol patří singltrack nebo také singltrail, tedy úzká terénní stezka pro jedno kolo, která většinou kopíruje vrstevnici, může ale také stoupat či klesat. Traily tvoří obvykle uzavřený celek, případně jsou zapojeny do okruhů.

Mezi nejvýznamnější české lokality zabývající se MTB cykloturistikou u nás patří Singltrek pod Smrkem, Rychlebské stezky a Bike Resort Valašsko. Naposledy uvedený areál, který je u nás nejstarší a největší, nabízí 348 km vyznačených terénních tras na Valašsku. Mezi další významné lokality s vybudovanými singltraily se řadí například Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras, Cykloaréna Vysočina, Lipovské stezky, Bike aréna Vsetín, Trail of life Bílé Karpaty, Javornické okruhy, Singletrails Bílá, Singletrails Dolní Morava.

Kromě toho se část lyžařských sjezdových areálů v letním období promění v bikeparky. Ty jsou tvořeny tratěmi různých obtížností, většinou jsou vázané právě na sjezdové lyžařské tratě využívané k různě složitým a technicky náročným sjezdům.

Koncepce definuje nejen základní produkty MTB, ale také návazné služby a možnosti propagace. Pro regiony, které uvažují o zřízení, budou zvlášť zajímavé také hlavní kroky pro realizaci a možnosti, jak takový projekt financovat.

In-line bruslaři – potenciál pro města

In-line je populárním způsobem pro aktivní trávení volného času. Bruslaři jsou přitom k vidění především na stezkách v okolích velkých měst. Navrhování stezek vhodných pro in-line bruslení má své zvláštnosti, které určuje charakteristika pohybu bruslařů a počet a skupiny uživatelů.

Například děti, nezkušení jezdci a starší lidé zpravidla dosahují nižších rychlostí a pohybují se na krátkých vzdálenostech. Dospělí využívají bruslení jako účelovou jízdu na středně dlouhé vzdálenosti, nejrychlejší jsou potom sportovní jezdci. Tomu je třeba přizpůsobit parametry stezky.

V České republice existuje pro in-line bruslaře několik oblíbených lokalit. Největší svého druhu v ČR je region Orlicko-Třebovska, jenž zahrnuje celkem 40 km cyklostezek vhodných i pro in-line. Může být zajímavý i pro návštěvníky z Polska, podobně jako například cyklostezka Varhany, oblast Ralska, in-line bruslařský okruh v Malé Morávce nebo okruh městskými lesy Hradec Králové.

Další lokality jsou už ve větší vzdálenosti, například v Praze oblíbená Modřanská stezka nebo Ladronka, dále části Labské stezky (úsek z Děčína směrem do Německa nebo v okolí Lázní Toušeň) či pro Brňany populární údolí Svratky.

Koncepce chce otevřít příhraničí pro investice

Připravovaná koncepce chce být více než jen inventurou stávající situace. Součástí projektu jsou pravidelná setkání mezi odborníky a zástupci krajů, měst, obcí a státní správy, která by měla pomoci uvedení do života. Nová koncepce by měla mimo jiné pomoci dobudovat některé úseky tras v česko-polském příhraničí. Tato oblast nás v blízko době přesvědčí o tom, že si pozornost zaslouží.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více