AHR ČR je připravena se kvůli omezením obrátit na soud

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent, řekl prezident AHR Václav Stárek.

AHR ve středu vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě opatření a zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu ve stravovacích a ubytovacích službách. Řešení od resortu očekává nejpozději do pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček po mimořádném jednání vlády uvedl, že uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat podle představeného plánu, přestože kabinet například diskutoval o dřívějším otevření zahrádek restaurací.

„Naše stanovisko dále trvá,“ řekl Stárek. Podle šesti balíčků rozvolňování by se venkovní prostory stravovacích zařízení a hotely na čtvrtinu kapacity mohly otevřít v rámci čtvrtého balíčku. Počítá se s tím nejdříve od 17. května za předpokladu, že počet nakažených za sedm dní klesne pod 75 nad 100 tisíc obyvatel. Počet pozitivních případů nemoci covid-19 v ČR nyní činí 146 na 100 tisíc lidí.

„Nikdo nám nevysvětlil, jak se k výpočtu 25 procent kapacity ubytovacích zařízení došlo. Pokud máte penzion s deseti pokoji a budete moci obsadit dva, tak se nevyplatí otevřít,“ upozornil Stárek. Doplnil, že nevidí důvod, proč by restaurace a hotely nemohly fungovat, pokud se hosté prokážou negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech covid-19 prodělali.

Vláda by nyní každé pondělí měla upřesňovat pravidla pro odvětví, která od dalšího týdne uvolní. Ve čtvrtek pak bude definitivně potvrzovat, zda vývoj epidemické situace rozvolnění umožňuje. Stárek v této souvislosti uvedl, že restaurace k přípravě na otevření potřebují minimálně tři až čtyři dny, mnohem delší čas je třeba u hotelů. Většina je podle něj nyní ve stavu „hibernace“, kromě sanitace bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Pokud ale lidé nebudou vědět, od kdy budou moci služeb hotelů využít, rezervace neudělají. Podle Stárka jde o vládní kalkul, že pokud jejich fungování povolí na poslední chvíli, provoz zahájí se zpožděním.

AHR ministerstvu zdravotnictví dále vytýká, že stávající opatření jsou formulována jako omezení provozu, fakticky jde ale o jeho zákaz, když vylučuje přítomnost veřejnosti v prostorách stravovacích či ubytovacích služeb. K zákazu fungování je podle AHR nutné detailnější zdůvodnění.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Spolupráce a vztahy na prvním místě!

Cestovní kanceláře a cestovní agentury i nadále bojují o své přežití. Před sezonou a v době stále tvrdých opatření dopadajících na jejich podnikání se však potvrzuje vzájemná potřeba spolupráce a vzájemného předávání informací. V ACK ČR propojujeme několik činností a informací najednou.

Číst více
Foto: Asociace kuchařů a cukrářů ČR

Miroslav Kubec: Klient bude čím dál náročnější (II.)

Přinášíme dokončení rozhovoru s prezidentem Asociace kuchařů a cukrářů Miroslavem Kubcem. V první části jsme hovořili o aktuální situaci v tuzemské gastronomii, stejně jako o změnách, které ji v důsledku pandemie čekají. Nyní navazujeme povídáním o gastroturismu i aktivitách profesního spolku, v jehož čele Miroslav...

Číst více
Foto: Asociace kuchařů a cukrářů ČR

Miroslav Kubec: Klient bude čím dál náročnější (I.)

S prezidentem Asociace kuchařů a cukrářů Miroslavem Kubcem jsme hovořili o aktuální situaci v gastronomii, stejně jako o změnách, kterými obor projde v důsledku pandemie covid-19. A navzdory tomu, že restaurace budou mezi posledními provozy, které vláda dovolí v rámci rozvolňování otevřít, šlo...

Číst více