AHR: Až 47 procent hotelů v Praze zvažuje uzavření

O dočasném uzavření do konce roku uvažuje 47 procent hotelů v Praze, v regionech je to 30 procent. Dalších deset procent hotelů je zavřeno už od března. Obnovení oboru bude trvat minimálně tři roky. Češi zahraniční klientelu nejsou schopni nahradit. Zásadní pro oživení hotelnictví bude obnovených leteckých spojených s Prahou. Na kongresu For Gastro & Hotel to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

O dočasném uzavření do konce roku uvažuje 47 procent hotelů v Praze, v regionech je to 30 procent

Většina hoteliérů podle aktuálního průzkumu AHR odhaduje svou návštěvnost do konce roku mezi šesti a deseti procenty. Navíc téměř zcela zmizely firemní akce, využití konferenčních prostor je od začátku roku na deseti procentech. Velmi špatnou situaci potvrdil relax park Modrá stodola v Horoměřicích u Prahy. Zaznamenal propad o 90 až 95 procent. Na podzim měl plánované firemní akce za zhruba dva miliony korun, většina je zrušena, zbyly dvě malé za přibližně 60 tisíc korun, uvedl obchodní ředitel Modré stodoly Martin Herzman.

Vláda pro ubytovací zařízení připravila několik podpůrných aktivit. Trvale podle Stárka pomůže snížení sazby DPH na deset procent. Program COVID ubytování využilo nebo se k tomu chystá 85 procent podnikatelů. O dotaci z programu COVID nájemné požádalo 12 procent provozovatelů ubytovacích zařízení. Příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné využilo 21 procent lidí z oboru. Uplatnění zpětné daňové ztráty plánuje využít pět procent podnikatelů.

Obecná rada k prosperitě podle Stárka není. Lidé podle něj budou stále vyhledávat wellness. Podniky, které mají širší nabídku služeb, na tom budou podle Stárka lépe, stejně jako na tom mohou být v současné době lépe menší podniky oproti velkým. Důležitá je péče o stálé zákazníky. Zařízení se budou také muset adaptovat na epidemiologickou situaci. Zákazníky bude nutné přesvědčit, že provoz je bezpečný. Podnikatelé tak budou muset reagovat na změny v preferencích hostů.

Rekonvalescence odvětí bude podle Stárka velmi pomalá. Na čísla z loňska se nebude možné pravděpodobně dostat dříve než v roce 2023. Větší orientace bude na domácí cestovní ruch. Nyní je podle něj tento poměr na polovině, ale potenciál ke zvýšení tu je, dodal.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Královéhradeckém kraji

V předposledním dílu letošního seriálu věnovaného analýze demografických charakteristik a spotřebního chování domácích i zahraničních turistů navštěvujících jednotlivé kraje České republiky se vypravíme na Královéhradecko. Zaměříme se na návštěvníky, kteří do kraje přijížděli v letech 2018 a 2019, tedy...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Libereckém kraji

Jeden z posledních dílů našeho letošního seriálu vás zavede na Liberecko. Seznámíte se s demografickými charakteristikami a spotřebním chováním =domácích i zahraničních návštěvníků, kteří do tohoto kraje mířili v letech 2018 a 2019, tedy před příchodem koronavirové pandemie. Jako vždy vyjdeme...

Číst více
Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více