ACK ČR: Statistika je nula

Foto: Shutterstock.com Prázdné Staroměstské náměstí v Praze. Ilustrační foto Foto: Shutterstock.com

„Mám tady říct nějaké statistiky. To bude jednoduché. Statistika je nula,“ pronesl dnes na tiskové konferenci předseda sekce incomingu Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK ČR) Karel Výrut. Komentoval tím fakt, že současný obrat cestovních agentur pracujících v příjezdovém cestovním ruchu nedosahuje ani pěti procent obratu z roku 2019. Na vině je podle něj to, že v důsledku protipandemických opatření k nám nejezdí téměř žádní cizinci využívající služeb cestovních kanceláří a agentur.

Podle údajů ACK ČR k nám v roce 2019 přicestovalo 10,8 milionu zahraničních turistů a strávili u nás více než 27 milionů nocí. O rok později se návštěvnost snížila na čtvrtinu, tedy na 2,8 milionu hostů. Počet přenocování se meziročně snížil o téměř 20 milionů nocí. Zatímco v roce 2019 roční obrat cestovních agentur pracujících v příjezdovém cestovním ruchu se pohyboval kolem 6 miliard korun, v roce 2020 poklesl o závratných 95 procent. A podobné výsledky se očekávají i za letošní rok.

Kvůli razantně nižším tržbám museli podnikatelé pracující se zahraničními turisty propustit více než 70 procent svých zaměstnanců. „Typický pracovník příjezdové cestovní kanceláře je člověk s minimálně dvěma cizími jazyky, drtivá většina z nich má vysokou školu a zpravidla jde o ženy mezi 40 a 65 lety,“ řekl dnes novinářům Výrut s tím, že na pracovním trhu jde o vysoce kvalifikovanou, přesto velmi ohroženou skupinu. „Někteří z těchto lidí šli učit, což je ještě dobrá varianta, ale spousta z nich balí obědy pro úspěšnější spoluobčany,“ dodal podrážděně. Výrut předpokládá, že polovina z nich se do cestovního ruchu vrátí, ale i tak se cestovní kanceláře a agentury musí připravit na zaučení nových kolegů. Obávají se tak poklesu kvality nabízených služeb.

Každý desátý Pražan je navázaný na turisty

Přetrvávající absenci zahraničních hostů potvrzují i hotely. Ředitel pražského hotelu Olympik Vlastislav Šos sdělil, že průměrná obsazenost hotelů v hlavním městě se v současnosti pohybuje kolem dvaceti procent. „Je velmi důležité, abychom si všichni, a zejména politici, uvědomili, že příjezdová turistika přináší vysokou zaměstnanost. Každý desátý Pražan je nějakým způsobem navázaný na turisty,“ dodal Šos s tím, že z turistů těží nejen například prádelny nebo dodavatelé potravin pro hotely, ale také provozovatelé divadel, muzeí, galerií a dalších turistických atraktivit. Zároveň vyjádřil názor, že právě kvůli chybějícím turistům pražský dopravní podnik zdražil ceny jednorázových jízdenek. Na absenci zahraničních návštěvníků tak údajně doplácí místní obyvatelé.

Foto: Daniel Mrázek Tisková konference ACK ČR 7. září 2021 Foto: Daniel Mrázek

 

Důvod: Zmatek v opatřeních

Místopředseda ACK ČR Jan Papež poukázal na to, že okolní státy jsou na tom ohledně příjezdového cestovního ruchu lépe. Důvod, proč do Česka turisté nejezdí, Papež vidí v poměrně složitém systému protiepidemických opatřeních, která vydává Ministerstvo zdravotnictví. Pro zahraničního turistu jsou podle Papeže natolik nepřehledná, že k nám radši nepřijedou a zvolí destinaci s jasnějšími pravidly. Místopředseda ACK ČR sice ocenil snahy agentury CzechTourism Česko v zahraničí propagovat, obává se ale, že za současné situace jsou tyto snahy marné.

Výkonný ředitel Asociace Michal Veber navíc doplnil, že problémy způsobují i nejednotná pravidla pro uznávání covidových certifikátů. U nás se za plně očkovanou osobu (v případě dvoufázového očkovacího schématu) považuje jen ten, komu uplynulo 14 dní od druhé dávky. Jenže například ve Francii stačí i jen jedna dávka, a to v případě prodělaného covidu. Proto Francouzi, kteří tímto onemocněním prošli, druhou dávku očkování nedostávají. Podle českých pravidel takoví lidé musí na u nás na pět dní do karantény a z toho důvodu k nám nepřijedou.

Údajně nízké kompenzace, ministerstvo se brání

Asociace zároveň kritizuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za údajně nízké kompenzace a obává se, že pokud se cestovním kancelářím a agenturám nedostane větší podpory, budou muset přistoupit k ještě dalšímu propouštění. „Máme obavu, že může dojít k takovým škodám, které budou v budoucnu těžké nahradit a Česká republika přijde o velkou část příjmů generovaných zahraničními turisty,“ bojí se Papež.

S tím MMR nesouhlasí a tvrdí, že cestovní kanceláře od státu obdržely dokonce ještě větší pomoc než řada jiných odvětví. „Byly jim vyplaceny dotace z prostředků MMR, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí i Ministerstva práce a sociálních věcí v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun a zprostředkovány úvěry a záruky ve výši 697 mil. Kč. Pro cestovní kanceláře byl navíc hned na začátku pandemie přijat speciální zákon Lex voucher a zachránil řadu z nich od existenčních potíží,“ uvedlo ministerstvo v dnes vydané tiskové zprávě. Ministerstvo však upozorňuje, že pandemie ovlivnila a i nadále bude ovlivňovat cestovatelské zvyklosti a chování turistů, čemuž se cestovní kanceláře musí přizpůsobit.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více