Podrobné analýzy cestovního ruchu 2018–2019

Institut turismu ve spolupráci s řadou dalších odborníků sestavil detailní profil návštěvníků do úrovně krajů.

  • Prohlédnout galerii (3 fotografií)

GSM data z projektu RODOS nám zpřesnila celkové počty návštěvodnů (tedy celkový objem cestovního ruchu). Pomocí těchto údajů jsme mohli převážit výsledky z našeho primárního výzkumu zaměřeného na chování návštěvníků. Důležitým zdrojem dat pro sestavení těchto analýz byl také regionální satelitní účet cestovního ruchu od Českého statistického úřadu.

Analýza je vytvořena z dat 2018–2019 a je rozdělena na 4 cílové skupiny (domácí turista, domácí výletník, zahraniční turista a zahraniční výletník).

[fotogalerie]

Zaostřeno na domácí cestovní ruch

Domácí cestovní ruch je pro Českou republiku a její ekonomiku naprosto zásadní. Pokud se podíváme na GSM data, pak v celkové mase cestovního ruchu tvoří domácí turisté (počet jejich přenocování) více než dvě pětiny (43 %) a vytvářejí roční objem ve výši 119 mil. přenocování.

Nezanedbatelnou částí cestovního ruchu jsou také čeští výletníci s ročním objemem 96 mil. výletodnů.

Průměrná útrata českého turisty je 690 Kč na osobu a den. U výletníků je průměrná útrata téměř o 200 Kč na osobu a den vyšší (879 Kč). Částka u výletníků je vyšší zejména proto, že se do této sumy započítávají náklady na dopravu a veškeré nákupy během výletu.

Češi u nás cestují převážně individuálně a využívají k tomu nejčastěji osobní automobil (77 %). Vlakem jezdí 14 % turistů a 13 % výletníků. Téměř jedna pětina Čechů se na dovolenou vydala na nová místa (19 % první návštěva, 81 % opakovaná). Nejčastěji míří za kulturními památkami (38 %), pěší turistikou (37 %) a přírodními památkami (25 %). Dovolená také skýtá možnost potkat se s příbuznými a přáteli (27 %) a věnovat se společenskému životu (17 %). Při svých cestách za dovolenou či výlety spatřují největší nedostatky v infrastruktuře.

Sledujte novinky na portálu www.tourdata.cz.

Zdroj: CzechTourism

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL...

Číst více