Podrobné analýzy cestovního ruchu 2018–2019

Institut turismu ve spolupráci s řadou dalších odborníků sestavil detailní profil návštěvníků do úrovně krajů.

  • Prohlédnout galerii (3 fotografií)

GSM data z projektu RODOS nám zpřesnila celkové počty návštěvodnů (tedy celkový objem cestovního ruchu). Pomocí těchto údajů jsme mohli převážit výsledky z našeho primárního výzkumu zaměřeného na chování návštěvníků. Důležitým zdrojem dat pro sestavení těchto analýz byl také regionální satelitní účet cestovního ruchu od Českého statistického úřadu.

Analýza je vytvořena z dat 2018–2019 a je rozdělena na 4 cílové skupiny (domácí turista, domácí výletník, zahraniční turista a zahraniční výletník).

[fotogalerie]

Zaostřeno na domácí cestovní ruch

Domácí cestovní ruch je pro Českou republiku a její ekonomiku naprosto zásadní. Pokud se podíváme na GSM data, pak v celkové mase cestovního ruchu tvoří domácí turisté (počet jejich přenocování) více než dvě pětiny (43 %) a vytvářejí roční objem ve výši 119 mil. přenocování.

Nezanedbatelnou částí cestovního ruchu jsou také čeští výletníci s ročním objemem 96 mil. výletodnů.

Průměrná útrata českého turisty je 690 Kč na osobu a den. U výletníků je průměrná útrata téměř o 200 Kč na osobu a den vyšší (879 Kč). Částka u výletníků je vyšší zejména proto, že se do této sumy započítávají náklady na dopravu a veškeré nákupy během výletu.

Češi u nás cestují převážně individuálně a využívají k tomu nejčastěji osobní automobil (77 %). Vlakem jezdí 14 % turistů a 13 % výletníků. Téměř jedna pětina Čechů se na dovolenou vydala na nová místa (19 % první návštěva, 81 % opakovaná). Nejčastěji míří za kulturními památkami (38 %), pěší turistikou (37 %) a přírodními památkami (25 %). Dovolená také skýtá možnost potkat se s příbuznými a přáteli (27 %) a věnovat se společenskému životu (17 %). Při svých cestách za dovolenou či výlety spatřují největší nedostatky v infrastruktuře.

Sledujte novinky na portálu www.tourdata.cz.

Zdroj: CzechTourism

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Do známých i zapomenutých mlýnů

Mouka neroste v regálech v supermarketu, s úsměvem říká molinolog – tedy odborník na mlýny – Rudolf Šimek. Před necelými deseti lety založil databázi Vodnimlyny.cz, a to s cílem zmapovat místa, kde se na území dnešní České republiky mlelo obilí....

Číst více
Foto: Pavel Bálek

Rozmach vodních linek na Českobudějovicku

Českobudějovicko sice není vnímáno jako tradiční destinace říční plavby, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Boskovice: jedno město, nespočet záminek k návštěvě

Malebné městečko Boskovice nijak nevyniká svou velikostí, zato koncentrací atraktivit všeho druhu. Jen málokde na jedné adrese najdete hrad i zámek zároveň, pocítíte atmosféru Divokého západu a ztratíte se v pitoreskních uličkách židovské čtvrti. Prázdniny, co by kamenem dohodil...

Číst více