V Moravskoslezském kraji věří v lepší zítřky!

Foto: Fotoarchív statutárního města Ostrava Multifunkční centrum Gong Foto: Fotoarchív statutárního města Ostrava

V dnešní nelehké době je pro mnoho subjektů těžké odhadovat dopady covidu-19 na jejich podnikání. Hotely zdaleka nenaplňují své kapacity, kongresové i kulturní akce bývají rušeny, omezovány či transformovány do on-line prostředí. Nikdo navíc netuší, jak dlouho se s touto nevyzpytatelnou nemocí budeme potýkat. V Ostravě však vyhlížejí světlo na konci tunelu a věří, že Moravskoslezský kraj bude opět vyhledávanou MICE destinací a uvádějí hned několik pádných důvodů, proč by tomu tak mělo opravdu být.

Takové prostory jinde nenajdete

Dolní oblast Vítkovice je dnes už velmi dobře známou lokalitou, dokonce se jedná o nejnavštěvovanější místo v ČR za rok 2019, pokud nebudeme počítat pražské turistické cíle. Tento industriální skvost kromě komentovaných prohlídek areálu, Světa techniky, Národního zemědělského muzea, Bolt toweru, Heligonky Jaromíra Nohavici či klubu Brickhouse apod. nabízí také bohatý kulturní program. Festivaly Colours of Ostrava nebo Beats for Love, které se zde konají už léta, jsou světově známé. Velmi důležitým prvkem nejen této oblasti, ale celého města a regionu je Gong.

Citlivá vestavba do konstrukce historického plynojemu proměnila tuto industriální stavbu v nevšední multifunkční centrum, ve kterém se pořádala řada významných kulturních, ale také konferenčních událostí. Namátkou vzpomeňme na rok 2017, kdy zde Světová zdravotnická organizace (WHO) pořádala svou 6. ministerskou konferenci pro cca 600 odborníků z 53 zemí světa, včetně ministrů zdravotnictví, životního prostředí i předsedů vlád. O rok později se zde konal TBEX a ostravský Gong obsadilo přibližně 500 blogerů, vlogerů a profesionálů z oblasti cestovního ruchu z celého světa. Tato akce se ve střední Evropě konala vůbec poprvé! V roce 2019 pak využili prostory Gongu ke svým jednáním např. ministři obrany V4.

O zajímavá místa, která mohou být využita ke kongresovým účelům v Ostravě není nouze. Jen pár set metrů vzdušnou čarou od Gongu se nachází další zrenovovaná industriální stavba – Trojhalí Karolina. Toto kryté náměstí slouží jednou jako sportovní hala, jindy zde můžete navštívit trhy, ale konají se zde i koncerty, módní přehlídky či konference. Kapacitu lze přizpůsobit jednotlivým akcím a může se vyšplhat na 4 800 míst. Ostrava však není jen industriální. Pro své eventy mohou organizátoři využít vedle kapacit hotelových zařízení také Divadlo Antonína Dvořáka z roku 1907, které je sídlem Národního divadla moravskoslezského, či areál Slezskoostravského hradu a řadu dalších míst.

Světové stavby

Zpráva o novém koncertním sálu, který má v Ostravě vyrůst do roku 2024 již obletěla celý svět. Přední americký architekt Steven Holl se svým studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts připravili návrh nového sídla Janáčkovy filharmonie, který renomovaný magazín Architizer zařadil na seznam TOP 10 nejočekávanějších staveb světa.

Koncertní sál (Foto: Fotoarchív statutárního města Ostrava)

Koncertní sál (Foto: Fotoarchív statutárního města Ostrava)

Nový ostravský koncertní sál bude již brzy novým (zejména kulturním) symbolem Ostravy. Největší architektonická soutěž v novodobé historii města dala vzniknout návrhu, jenž originálním způsobem propojí stávající Dům kultury města Ostravy a nový koncertní sál s kapacitou 1 300 diváků.

Ten bude moci konkurovat nejlepším koncertním sálům v Evropě i ve světě a přiláká do Ostravy špičková hudební tělesa i sólisty všech hudebních žánrů.

Z města do malebných vesniček a přírody za méně než hodinu

Ostrava je metropolí regionu, ale k návštěvě vybízejí také okolní města či vesničky. Už jste navštívili malebné Hukvaldy? V rodišti světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka můžete prozkoumat místní zříceninu hradu, která patří mezi největší na Moravě a pro štěstí si pohladit známou sochu Lišky Bystroušky. Cestou na Štramberskou Trúbu spojenou s ochutnávkou místních Štramberských uší nezapomeňte zastavit v Kopřivnici, kde sídlí muzeum české automobilky Tatra.

Štramberská Trúba (Foto: MS Tourism)

Štramberská Trúba (Foto: MS Tourism)

K ochutnávce lákají také místní minipivovary, pokud však chcete vidět sochu boha Slovanů, tedy symbol pivovaru největšího – Radegasta, budete muset do hor, konkrétně na beskydské Pustevny. Zda využijete nové lanové dráhy, či dáte přednost procházce, je už na vás. Když ale budete nahoře, určitě nevynechejte místní stezku korunami stromů.

Více informací na www.convention.ostrava.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více