Zaměstnanci zámku v Českém Krumlově šijí roušky

Zaměstnanci zámku v Českém Krumlově šijí roušky, připravují se na sezonu, pečují o zahradu a prostory dezinfikují. Roušky šijí i pro občany. Ochranných prostředků mají památkáři dost. Situace trochu připomíná stav po povodních v roce 2002, řekl kastelán Pavel Slavko.

Zaměstnanci zámku v Českém Krumlově šijí roušky, připravují se na sezonu, pečují o zahradu a prostory dezinfikují

Roušky pro zaměstnance městského úřadu i pro obyvatele šijí také pracovníci areálu klášterů. Radnice bude shánět gumičky na látkové roušky, řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová. Akutní nedostatek roušek má českokrumlovská nemocnice. Zveřejnila výzvu, že od těch, kteří umí šít, uvítá ručně šité, z jednobarevné bavlny, pratelné na 90 stupňů.

Na zámek, jehož venkovní areál je přístupný, přestali jezdit turisté. „Od pondělí jsou nádvoří naprosto vylidněná, jenom výjimečně se objeví osamělý jedinec nebo dvojice. Ještě jsme zesílili dezinfekční a hygienická opatření na zámku, pracovní skupiny se rozdělily do čtyř týmů, všechno telefonicky a mailem. Pokračujeme v přípravě areálu na sezonu, zahrada sází, odstraňujeme zimní bednění ze soch, kašen, fontán a podobně a ošetřujeme lavičky, koše, je to asi 90 kusů vybavení,“ řekl Slavko.

Zaměstnanci mají tělovou antivirovou dezinfekci, zároveň jsou všude dezinfekční prostředky: jednorázové rukavice i ústenky. „A dvojice nejšikovnějších děvčat už od pátku začala šít roušky. Vedení města dohaduje kontaktní body, kam se roušky svážejí, našili jsme jich už 150, rozdělují se podle informací od městského úřadu,“ řekl kastelán.

Památkáři v areálu dezinfikují vše. „Dvakrát denně se pečlivě sleduje dezinfekce dotykových ploch. Rozdali jsme zaměstnancům balíčky osobní ochrany. Prioritou je medvědář, ten nesmí onemocnět, kdo by dvakrát denně krmil medvědy,“ vysvětlil Slavko.

Mimořádné situace pro kastelána nové nejsou. Připomněl rok 2002, kdy se po záplavách stal zámek evakuačním centrem. „Z nejrůznějších penzionů – dokonce vrtulníky ze střech – bylo dopraveno na zámek 300 osob. Zajistili jsme pro ně zázemí, tekutiny, základní jídlo. Týden bylo město uzavřené a zámečtí pracovníci se věnovali pomoci nejpostiženějším. Z času na čas tyto věci vnímáme, jenom běžná paměť veřejnosti je strašně krátká,“ doplnil Slavko.

Krumlovský zámek patří k nejznámějším památkám v ČR, loni od ledna do října přilákal 367 102 lidí.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více