Zájem o návštěvu elektrárny Dlouhé stráně loni vzrostl

Foto: Shutterstock.com Výkony přečerpávací elektrárny rostou, po „covidovém propadu“ stoupá i zájem o její návštěvu Foto: Shutterstock.com

Návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku loni po předchozím poklesu zaviněném pandemií koronaviru meziročně vzrostla. Elektrárnu za celý rok 2021 navštívilo 95 044 lidí, o takřka 7000 více než v roce 2020.

Návštěvnost se tak dostala na úroveň roku 2019, který ještě nebyl poznamenán pandemií. Po dvouměsíční pauze byly nyní obnoveny exkurze na vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. ČTK to řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Z celkového počtu 95 044 návštěvníků Dlouhých strání absolvovalo loni přes 23 000 zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. V roce 2020 jich bylo 22 159 a o rok dříve 34 851. V předchozích letech se podle Sobola počet účastníků exkurzí pohyboval od 30 000 do 40 000, v roce 2020 a 2021 kvůli epidemii koronaviru a souvisejícím preventivních opatřením výrazně klesl.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Jiří Balát

Cyrilometodějská stezka certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy

Představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje převzali včera ve Zlíně z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefana Dominioniho certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. V tiskové zprávě o tom informala Centrála cestovního ruchu...

Číst více