Zájem o Chorvatsko znovu roste

Chorvatský cestovní ruch získává na dynamice. Podle tiskové zprávy Chorvatského turistického sdružení (HTZ) zaznamenala země v červnu 892 tisíc příjezdů a 4,79 milionu přenocování. To sice představuje jen zhruba třetinové hodnoty v porovnání s posledními roky, každopádně vzestupná tendence je nezpochybnitelná.

Takto vypadala jedna z pláží na Makarské riviéře začátkem července

Nejvíce zahraničních turistů přijelo v uplynulých týdnech po otevření hranic z Německa, Slovinska, Rakouska a Česka. Na celkovém počtu přenocování měli největší podíl Němci (32 %), Slovinci (29 %) a domácí turisté (20 %). Hosté z Rakouska se na celkovém počtu přenocování podíleli 10 %, Češi 9 procenty. Mezi nejoblíbenější destinace v Chorvatsku podle počtu přenocování patří Rovinj, Vir, Medulin, Mali Lošinj a Umag. 

V červnu do Chorvatska přijelo 64 tisíc českých turistů, kteří uskutečnili 346 tisíc přenocování, což odpovídá 38 % loňských příjezdů a 39 % loňských přenocování. Vzestupný trend pokračuje i v červenci, a tak jen v jeho prvním týdnu přijelo do Chorvatska 42,4 tisíce českých turistů.

Tisková zpráva HTZ hovoří o tom, že v současné době je v Chorvatsku v provozu 60 % hotelů  (698 z celkového počtu 1 173) a 72 % kempů (aktuálně 361 z celkem 503). Rostoucí poptávka se dle předpokladů projeví v otevření dalších ubytovacích zařízení. Možnosti ubytování v soukromí jsou flexibilnější a stále větší počet soukromých domů a apartmánů zaznamenává rostoucí počet rezervací.

Zdraví a bezpečnost jsou podle HTZ i nadále vysokou prioritou. Neustále je tak sledována epidemiologická situace v zemi a vydávají se pravidelně aktualizovaná doporučení k udržení minimálního rizika jak pro domácí obyvatele, tak pro návštěvníky této země. „Chorvatsko stále patří mezi nejbezpečnější destinace k návštěvě v Evropě a patří do hrstky evropských zemí s minimálním počtem případů na milion obyvatel, přičemž je uváděno jako jedna z nejbezpečnějších středomořských zemí k návštěvě. Do konce června nebyly hlášeny případy turistů nakažených koronavirem, přičemž všechna ubytovací a turistická zařízení dodržují nejnovější zdravotní a bezpečnostní protokoly,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Většina českých turistů se do Chorvatska vypravuje autem, využít ale mohou i vlakového spojení Regiojetu do Rijeky, autobusových spojení do letovisek po celém pobřeží (Jadranexpress, Regiojet, LeoExpress, Flixbus aj.), stejně jako leteckých linek do Splitu (Smartwings), Zadaru (Ryanair) a Záhřebu (CroatiaAirlines). 

Aktuální informace o cestování do Chorvatska lze najít na www.Croatia.hr. Turistům, kteří se do země chystají, radí HTZ vyplnit předem cestovní informace prostřednictvím https://entercroatia.mup.hr/, aby si zajistili bezproblémové cestování a přechod přes hranice.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Chorvatsko se propaguje jako „zimní říše divů“

Chorvatské turistické sdružení (HTZ) spustilo novou zimní propagační online kampaň „Chorvatsko – zimní říše divů“, která poběží do 10. ledna napříč klíčovými trhy včetně Česka. Hlavním cílem kampaně je udržet viditelnost země zdůrazněním zimních krás chorvatských...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha opět díky SunExpress získá spojení s Antalyí

SunExpress, společný podnik Lufthansy a Turkish Airlines, plánuje v létě 2022 opět spojit Prahu s tureckou Antalyí. Letový řád bude platit od května do konce října 2022 a SunExpress bude létat z Prahy za sluncem až třikrát týdně za ceny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Hotelům na Slovensku v září přibylo hostů

Ubytovatelé na Slovensku se za letošním zářím mohli ohlížet s mírně spokojeným úsměvem. Oproti loňsku jim v daném období přibyla šestina hostů. Pro úsměv „od ucha k uchu“ ale důvod nebyl – k vyrovnání hodnot z roku 2019 chyběla ještě...

Číst více