Za ohňovou horou do nejstřednějšího středu Moravy

Foto: Shutterstock.com Ohnivý západ slunce nad Chřiby Foto: Shutterstock.com

Chřiby, vrchovina, která kryje záda krásné Kroměříži i Uherskému Hradišti, mají řadu neobvyklých skal a kamenných útvarů. Je jich okolo padesáti, jak tipují místní znalci. Mezi nimi i přírodní památku Komínky, označovanou za střed Moravy s ohňovou horou.

Ohňovou horu v Chřibech si ale nepředstavujte jako bájný Mordor, oproti němu Komínky lákají mírumilovné výletníky v pohorkách, cyklistických botách i lezačkách. Jde o místo, o kterém se traduje, že na něm zdejší obyvatelé zapalovali ohně signalizující nebezpečí. Komínky v Chřibech tvoří 40 metrů dlouhý pás izolovaných pískovcových skalek a skalisek různých tvarů, velikosti i výšky v nadmořské výšce 480 až 520 metrů.

Lov na kachnu

I další spojení s ohněm činí z Komínků legendární místo. Počátkem 20. století sem často přijížděla šlechta chtivá lovů a honů, včetně rakouského následníka trůnu a vášnivého nimroda Františka Ferdinanda D´Este. Kvůli jedné z jeho návštěv dala správa panství vytesat na vrchol skaliska pohodlné schůdky s železným zábradlím. Dělníci ho zasazovali do vyhloubených děr a nosníky zalévali zkapalněnou sírou. Bezpečnost práce bohužel nebyla dodržena dostatečně, síra se vzňala a nad Komínky stoupal sloup dýmu. Dýmající Komínky vyděsily obyvatele i média, a zalarmované regionální novináře dovedly na scestí kvalitní žurnalistiky a touhy po rychlé senzaci. „V Chřibech obnovila svou činnost sopka a začíná vypouštět sloupy kouře,” psaly Slovácké listy. Bombastickou novinářskou kachnu převzaly Národní listy i zahraniční krajanské noviny.

Legenda pokračuje

Takové legendární, přitom nepříliš známé místo, na vás čeká jen kousek od významných památek, jako jsou Kroměříž, Buchov nebo Buchlovice. Oproti nim ale pouze Komínkům (a jejich katastru Kostelany) náleží privilegované označení „střed Moravy”. Odměnou pro všechny jeho návštěvníky jsou neobvyklá příroda, lesní studánky s čistou vodou i porce výhledů na Kroměřížsko a Uherskohradišťsko.

Středem krásné Moravy vás někde povedou turistické značky a někde se vám úplně ztratí, abyste po chvíli narazili na nový přehledný rozcestník. Jednoduše vás chvíli nechají bloumat lesem jen tak. Pokud se raději držíte přesného plánu, využijete chřibskou Spáčilovu naučnou stezku. Komínky jsou její čtvrtou zastávkou z pěti. Cykloturisté na terénních kolech najdou okolo Komínků svůj nový ráj a občas i docela pěkné kamenité sešupy. Pozor na ně, technika jízdy i stav brzd dostanou zabrat.

Věrozvěstná skála

Kroměřížsko je na přírodní památky nevídaně štědré a pečuje o tři desítky takto vzácných a chráněných míst. Komínky v podstatě přecházejí v další přírodní lokalitu východní Moravy – Záskalí. I tato velká lesní rezervace láká k návštěvě z mnoha důvodů, rostou tu například karpatské trávy i barevné orchideje. Také Záskalí má své TOP skalisko – Kazatelnu. Na její vrchol s dvouramenným křížem vedou vytesané schůdky a Kazatelna je tudíž mnohem přístupnější než v 9. století, tedy v době, která posloužila jako inspirace jejího názvu.

Věrozvěstné jméno pískovcové Kazatelny právoplatně odkazuje na náboženskou tradici, neboť Velehrad, kde roku 874 Metoděj pokřtil českého knížete Bořivoje, je velmi blízko. Zda i odkaz na metodějovskou tradici je pravdivý, není už tak jisté. Je ale hezké si na skalnatém vrcholku představit si, že před vámi tu před více než 100 lety Metoděj skutečně kázal a možná i plamennou řečí promlouval k bohabojným Moravanům.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

www.vychodni-morava.cz
https://nature.hyperlink.cz
www.horosvaz.cz/skaly-sektor-109

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více