Z nového berlínského letiště odletěl první spoj

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo, byl to spoj společnosti easyJet, které zamířilo na londýnský Gatwick. Letiště je v provozu od soboty, kdy zde ale byly odbaveny jen přílety.

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo

Jako první na letišti v sobotu odpoledne přistál zvláštní let easyJetu a několik minut poté zde dosedl stroj Lufthansy. Obě aerolinky patří k největším klientům berlínského letiště.

Německou metropoli doposud obsluhovala dvě letiště – Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě. Zatímco na Tegelu kvůli koronaviru již tak omezený provoz definitivně skončí 8. listopadu, Schönefeld, nyní pojmenovaný jako terminál 5 letiště Willyho Brandta, bude zatím sloužit nízkonákladovým aerolinkám.

Uzavření terminálu 5, tedy původního Schönefeldu, je plánováno zhruba na rok 2030, kdy by měl být u centrálního terminálu 1 postaven terminál 3. Zda se tak ale stane, není vzhledem k nynější hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19 jasné.

Kvůli koronaviru letiště prozatím nezprovoznilo již hotový terminál 2, který je spojen s terminálem 1. Pokud se situace v letectví zlepší, může terminál 2 začít odbavovat cestující v příštím roce na jaře. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup vysvětlil, že takto se ušetří půl milionu eur měsíčně (13,6 milionu korun).

Terminál 1, který je středem nového vzdušného přístavu, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, terminál 2 šest milionů a terminál 5 zhruba deset milionů.

Nové letiště, které leží na jihovýchodě německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Zprovoznění bylo původně plánováno na rok 2011, ale termín byl několikrát odložen. Stavba zatím přišla podle médií nejméně na deset miliard eur (274 miliard korun).

Nové letiště je dobře napojeno na silniční a železniční síť. Do centra Berlína je zajištěno přímé vlakové spojení několikrát za hodinu. Všechny vlaky vyjíždějí z nádraží umístěného přímo pod letištěm. Nový Airport-Express „FEX“ zvládne cestu do centra Berlína za 35 minut.

Foto: Německá turistická centrála 

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Česko je zelené, padají bariéry pro cestování

(aktualizováno) Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země s nízkým rizikem nákazy, což usnadní cestování do evropských zemí, které se řídí společným unijním semaforem. Pro většinu oblíbených turistických destinací, včetně Chorvatska,...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více