×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Z nového berlínského letiště odletěl první spoj

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo, byl to spoj společnosti easyJet, které zamířilo na londýnský Gatwick. Letiště je v provozu od soboty, kdy zde ale byly odbaveny jen přílety.

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo

Jako první na letišti v sobotu odpoledne přistál zvláštní let easyJetu a několik minut poté zde dosedl stroj Lufthansy. Obě aerolinky patří k největším klientům berlínského letiště.

Německou metropoli doposud obsluhovala dvě letiště – Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě. Zatímco na Tegelu kvůli koronaviru již tak omezený provoz definitivně skončí 8. listopadu, Schönefeld, nyní pojmenovaný jako terminál 5 letiště Willyho Brandta, bude zatím sloužit nízkonákladovým aerolinkám.

Uzavření terminálu 5, tedy původního Schönefeldu, je plánováno zhruba na rok 2030, kdy by měl být u centrálního terminálu 1 postaven terminál 3. Zda se tak ale stane, není vzhledem k nynější hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19 jasné.

Kvůli koronaviru letiště prozatím nezprovoznilo již hotový terminál 2, který je spojen s terminálem 1. Pokud se situace v letectví zlepší, může terminál 2 začít odbavovat cestující v příštím roce na jaře. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup vysvětlil, že takto se ušetří půl milionu eur měsíčně (13,6 milionu korun).

Terminál 1, který je středem nového vzdušného přístavu, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, terminál 2 šest milionů a terminál 5 zhruba deset milionů.

Nové letiště, které leží na jihovýchodě německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Zprovoznění bylo původně plánováno na rok 2011, ale termín byl několikrát odložen. Stavba zatím přišla podle médií nejméně na deset miliard eur (274 miliard korun).

Nové letiště je dobře napojeno na silniční a železniční síť. Do centra Berlína je zajištěno přímé vlakové spojení několikrát za hodinu. Všechny vlaky vyjíždějí z nádraží umístěného přímo pod letištěm. Nový Airport-Express „FEX“ zvládne cestu do centra Berlína za 35 minut.

Foto: Německá turistická centrála 

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více