Z nového berlínského letiště odletěl první spoj

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo, byl to spoj společnosti easyJet, které zamířilo na londýnský Gatwick. Letiště je v provozu od soboty, kdy zde ale byly odbaveny jen přílety.

Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta odletělo v neděli ráno první linkové letadlo

Jako první na letišti v sobotu odpoledne přistál zvláštní let easyJetu a několik minut poté zde dosedl stroj Lufthansy. Obě aerolinky patří k největším klientům berlínského letiště.

Německou metropoli doposud obsluhovala dvě letiště – Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě. Zatímco na Tegelu kvůli koronaviru již tak omezený provoz definitivně skončí 8. listopadu, Schönefeld, nyní pojmenovaný jako terminál 5 letiště Willyho Brandta, bude zatím sloužit nízkonákladovým aerolinkám.

Uzavření terminálu 5, tedy původního Schönefeldu, je plánováno zhruba na rok 2030, kdy by měl být u centrálního terminálu 1 postaven terminál 3. Zda se tak ale stane, není vzhledem k nynější hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19 jasné.

Kvůli koronaviru letiště prozatím nezprovoznilo již hotový terminál 2, který je spojen s terminálem 1. Pokud se situace v letectví zlepší, může terminál 2 začít odbavovat cestující v příštím roce na jaře. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup vysvětlil, že takto se ušetří půl milionu eur měsíčně (13,6 milionu korun).

Terminál 1, který je středem nového vzdušného přístavu, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, terminál 2 šest milionů a terminál 5 zhruba deset milionů.

Nové letiště, které leží na jihovýchodě německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Zprovoznění bylo původně plánováno na rok 2011, ale termín byl několikrát odložen. Stavba zatím přišla podle médií nejméně na deset miliard eur (274 miliard korun).

Nové letiště je dobře napojeno na silniční a železniční síť. Do centra Berlína je zajištěno přímé vlakové spojení několikrát za hodinu. Všechny vlaky vyjíždějí z nádraží umístěného přímo pod letištěm. Nový Airport-Express „FEX“ zvládne cestu do centra Berlína za 35 minut.

Foto: Německá turistická centrála 

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Wizz Air bude létat z Pardubic také do Oděsy a Charkova

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic - bude létat také do Oděsy a Charkova. Linky budou v provozu od června příštího roku, a to dvakrát týdně. Na Ukrajinu už nízkonákladový maďarský dopravce létá od září 2020,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch na Maltě roste i po prázdninách

Podle včerejší tiskové zprávy Maltského úřadu pro turismus (MTA) prošlo během září mezinárodním letištěm na Maltě 418 473 cestujících. Je to poprvé od roku 1999, kdy zářijové statistiky osobní dopravy vykázaly vyšší hodnoty než v srpnu. Září...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Delta v květnu obnoví linku do New Yorku

Americká letecká společnost Delta Air Lines obnoví od 26. května 2022 přímé letecké spojení z Prahy do New Yorku na letiště JFK. Dopravce plánuje provozovat linku až sedmkrát týdně s letadlem typu Boeing 767-300 v průběhu letního letového řádu....

Číst více