Z Fóra cestovního ruchu je nově Česká unie cestovního ruchu

Nezávislé profesní sdružení pro koordinaci a prezentaci zájmů podnikatelů v turismu Fórum cestovního ruchu se změnilo na Českou unii cestovního ruchu. Subjekt se stále rozrůstá o nové členy, nedávno do něj vstoupila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Česká unie cestovního ruchu to uvedla v tiskové zprávě.

Vedení unie zůstalo stejné. Prezidentem je Viliam Sivek, pozice viceprezidentů zastávají Martin Plachý, který je rovněž viceprezidentem Svazu léčebných lázní ČR, Jakub Juračka, který stojí v čele Asociace lanové dopravy ČR, a Jaromír Polášek, který je zároveň předsedou Asociace organizací cestovního ruchu. „Už nejsme jen fórum, které diskutuje, případně poskytuje informace. Hájíme zájmy všech, kdo působí v cestovním ruchu,“ uvedl ke změně Sivek.

Unie reprezentuje 16 profesních sdružení, v nichž je 7 780 subjektů, které představují 181 000 pracovních míst. V cestovním ruchu v České republice bylo před koronakrizí zaměstnáno zhruba 250 000 lidí. Nejnovějším členem unie se v říjnu stala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Unie, ještě jako fórum, minulý týden představila nový záchranný plán pro cestovní ruch. Některé jeho body již prosadila, jako například podporu cestovním kancelářím. Pro ty spolu s cestovními agenturami a průvodci ministerstvo pro místní rozvoj připravilo 500 milionů korun ze svého rozpočtu. Program COVID cestovní ruch by měl být spuštěn do konce října.

Mezi další navrhovaná záchranná opatření patří prodloužení příspěvku B z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, odpuštění odvodů sociálního a zdravotního pojištění, převzetí úhrady nemocenské za zaměstnance za prvních 14 dní nemoci státem, nebo snížení sazby DPH na deset procent na činnost cestovních kanceláří a agentur a pro turistická informační centra.

Vláda schválila prodloužení příspěvku A z programu Antivirus, odsouhlasila i pokračování programu COVID nájemné nebo kompenzační bonus pro živnostníky. Posledně dva jmenované programy podpoří ale jen podnikatele, kteří museli nyní provoz kvůli vládním opatřením zavřít nebo výrazně omezit. 

Tržby z cestovního ruchu se letos podle červencového odhadu ve srovnání s loňskem propadnou na 158 miliard korun, tedy téměř na polovinu. Ještě větší ztráta se předpokládá u velkých měst závislých na zahraničních turistech. U Prahy experti očekávají pokles o zhruba 70 procent a u Karlovarského kraje o přibližně 60 procent. Cestovní ruch tvořil loni tři procenta z hrubého domácího produktu České republiky.

„Informace o České unii cestovního ruchu lze aktuálně najít ještě na webových stránkách https://forumcr.cz/, v blízké době se doména změní na https://ceskauniecr.cz,“ informovala tajemnice unie Martina Košlíková.     

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chvilka na Slovensku, ale jen pro očkované

Slovensko má z našich sousedů nejpřísnější podmínky vstupu. Kdo nemá ukončené očkování proti covidu, musí – až na vyložené výjimky – nastoupit do desetidenní karantény. Následující tipy na jednodenní výlety tak využijete tehdy, pokud jste druhou...

Číst více