Yucatán – Karibik s mayskou tradicí

V minulém vydání jsme přinesli první část reportáže z únorové poznávací cesty prodejců cestovní kanceláře America Tours na Floridu a mexický poloostrov Yucatán. Konkrétně jsme se věnovali turistickým atraktivitám Floridy. Tentokrát se podíváme, co čeká turisty v Mexiku, především pak v oblasti Cancúnu a Mayské riviéry.

Mayské město Tulum těží ze své polohy na břehu Karibiku

Pakliže bylo minule napsáno, že na Floridu jezdí turisté hlavně kvůli zábavě a koupání, v Mexiku to platí dvojnásob – oba tyto fenomény tam navíc nabývají trochu jiné dimenze. A připočíst je třeba ještě důvod další – světoznámé mayské památky. Zkrátka a dobře, obě destinace (vzdálené od sebe jen necelé dvě hodiny letu) se skvěle doplňují a mohou být snadno zkombinovány do jednoho zájezdu. V katalogové nabídce America Tours sice podobný zájezd vypsán není, není ale nejmenší problém tuto kombinaci připravit na vyžádání.

Cancún: pro turisty vše!

Bezpochyby nejznámějším turistickým letoviskem na Yucatánském poloostrově, a nejspíš také v celém Mexiku, je Cancún. Místo, kde byste marně hledali historické památky či cokoli tradičního, ovšem toužíte-li po skvělém koupání, perfektním hotelovém zázemí a bujarém nočním životu, jste na správné adrese. Historie Cancúnu coby karibského turistického letoviska se začala psát v sedmdesátých letech minulého století, do té doby byla v místě jen rybářská vesnice obklopená pralesem. Dnes v Cancúnu, resp. jeho hotelové zóně, na turisty čeká téměř 28 tisíc pokojů v ubytovacích zařízeních všech možných tříd, bezpočet diskoték, nákupní střediska se značkovými obchody, golfová hřiště, půjčovny aut a veškerá další myslitelná turistická infrastruktura.

Karneval v Meridě je jedním z dvanácti nejdůležitějších na světě

 

V Cobá je možno vystoupat na nejvyšší mayskou pyramidu na Yucatánu

Hotely v Cancúnu jsou obecně na velmi dobré úrovni, počítat je ale třeba s tím, že v zemi neexistuje jednotná klasifikace ubytovacích zařízení, mezi hotely stejné třídy tak lze (podobně jako u nás) zaznamenat velké rozdíly. Klientům uvažujícím o cestě do Cancúnu je radno doporučit hotely vyšších tříd, téměř nutností je stravování v režimu all inclusive. Restaurací mimo hotelová zařízení není v Cancúnu příliš mnoho, nejsou z nejlevnějších, a navíc jen málokomu by se chtělo kvůli každému jídlu přejíždět přes celé letovisko. Byť hromadná doprava po Cancúnu funguje naprosto spolehlivě a je levná… Na kvalitě hotelů v Cancúnu se podepsal hurikán Vilma, který se oblastí přehnal před dvěma lety. A paradoxně pozitivně – poškozená zařízení byla rekonstruována, případně byla vystavena zcela nová. Kdo byl ve městě před pár lety, možná by se divil, jak se za tu dobu změnilo…

V parcích Xel-Há a Xcaret si mohou návštěvníci zaskotačit s delfíny

 

Vodní atrakce ekoparku Xel-Há jsou citlivě zasazeny do panenské přírody

Co se mění prakticky neustále, jsou bělostné cancunské pláže. Po období hurikánů na některých místech jednoduše zmizí v moři. Přirozenou cestou se ale postupně zase objeví, možná ještě krásnější než dřív.

Mayská riviéra – cíl pro náročné

Druhou nejvýznamnější turistickou oblastí je May-ská riviéra, tedy pobřeží jižně od Cancúnu. Tuto část Yucatánu lze doporučit hlavně těm turistům, kteří příliš nefandí mnohapatrovým hotelům a rušným letoviskům. Turistický ruch se v této oblasti rozvíjí teprve dvanáct let, veškerá infrastruktura je proto jako nová. V oblasti vznikají především luxusní hotelové resorty, současná kapacita je asi 33 tisíc hotelových pokojů. Resorty na Mayské riviéře vyrostly uprostřed mangrovníkových porostů a do přírody byly zasazeny vesměs velmi citlivě. Turisté se tak mohou oddávat luxusu moderních hotelů, a ještě si užívat přírodních krás. Kromě toho jsou střediska na Mayské riviéře ideálními výchozími body pro návštěvu vyhlášených archeologických lokalit. Turistika do oblasti Mayské riviéry zažívá opravdový boom, což dosvědčuje druhá příčka v kategorii nejrychleji se rozvíjejících plážových destinací, kterou jí přisoudil server Orbitz.com.

Ve šlépějích Mayů

Synonymem pro mayské památky v Mexiku je pro většinu tuzemců Chichén Itzá. Není divu – místo se nachází na seznamu UNESCO památek a loni bylo navíc vyhlášeno jako jeden ze sedmi novodobých divů světa. Město založené Mayi a později obývané Toltéky leží uprostřed pralesa, zhruba v polovině cesty z východního pobřeží Yucatánu na pobřeží západní. Z Cancúnu je dosažitelné asi po třech hodinách jízdy. A co v Chichén Itzá návštěvníky čeká? V první řadě Kukulkánova pyramida, známá též jako El Castillo. Ve skutečnosti ovšem s pyramidami, jak je známe třeba z Egypta, nemá nic společného. Nesloužila totiž jako hrobka, ale jako chrám a také jako důmyslný kalendář, podle kterého se například řídily zemědělské práce. Kdo navštívil lokalitu před několika lety, měl ještě možnost vystoupat na vrchol „pyramidy“ a prohlédnout si ji zevnitř, dnes je však výstup na stavbu z bezpečnostních důvodů zapovězen. Turistům lačnícím po nevšedních zážitcích lze doporučit návštěvu El Castilla v době jarní či podzimní rovnodennosti, kdy zapadající slunce rozehrává na schodišti pyramidy úchvatné divadlo, jehož ústřední postavou je bůh Kukulkán, který v podobě velikého hada slézá z vrcholku pyramidy. Kdo se ale nerad tísní v davu, měl by dát rozhodně přednost jinému datu…

Tradice se v Mexiku běžně mísí s moderním životním stylem

 

Na Yucatánu je populární potápění v „cenotes“, jeskyních, kterými protékají podzemní řeky

Z dalších významných objektů v areálu, povětšinou sloužících jako obětiště, stojí za zmínku Chrám válečníků se známou ležící figurou Chac Mool, Chrám jaguára, mohutná cenote (přírodní studna, do které byly vhazovány lidské oběti bohu deště Chacovi) či astronomická observatoř El Caracol. Unikátní (především svými rozměry) je také zdejší hřiště pro míčovou hru zvanou „pok ta’ pok“. Ta byla jakousi kombinací fotbalu a basketbalu, v níž proti sobě za divácké asistence kněžích a vysokých hodnostářů dvakrát ročně bojovaly dva sedmičlenné týmy. Smyslem bylo za pomoci kolen, boků a loktů prohodit kaučukový míč jedním ze dvou kamenných kruhů umístěných na zdi vysoko nad hlavami hráčů. Hra nebyla sportem v dnešním slova smyslu, byla součástí náboženského rituálu. Kapitán jednoho z týmů byl po skončení zápasu obětován, což dokládají i reliéfy na zdi u hřiště. Zatímco dříve archeologové věřili, že o hlavu přišel vedoucí týmu prohravšího, dnes se výklad kloní spíše k opačné variantě – v souladu s mayským hodnotovým žebříčkem se prý obětovaný hráč posunul na vyšší úroveň, tedy blíže k bohům.

Chichén Itza je nejvýznamnější archeologickou lokalitou v Mexiku, kde mohou turisté obdivovat mayské památky. Avšak zdaleka ne jedinou! Z Cancúnu, a především pak z letovisek na Mayské riviéře je to blíž například do Cobá nebo Tulum.

Šest a půl tisíce staveb v Cobá je rozeseto na ploše zhruba 100 km2, většina je skryta v hustém prales-ním porostu. Veřejnosti je přístupna jen část areálu. S ohledem na jeho rozlohu je zřejmě nejlepší variantou půjčit si u vchodu kolo, případně si najmout dvoumístnou „rikšu“. Prohlídku zvládne i méně sportovně založený návštěvník, areál leží prakticky na rovině. Hlavním lákadlem je Velká pyramida (Nohoch Mul), svými 42 metry vůbec nejvyšší stavba svého druhu na Yucatánu. Sportovně zdatní návštěvníci mohou na pyramidu vystoupat. Za svůj výkon (schody jsou velmi příkré a ohlodané zubem času, takže zvláště sestup je poměrně náročný) jsou odměněni panoramatickým výhledem na celý areál a špičky staveb vykukujících z pralesa. Navštívit lze také dvě hřiště pro pok ta’ pok, prohlédnout si observatoř a další stavby. Mnozí návštěvníci oceňují fakt, že je tato lokalita méně známá, a tudíž méně navštěvovaná.

Hotelová zóna v Cancúnu – více než dvacet kilometrů hotelů a zábavy v úžasných kulisách Karibiku

Zcela jiný charakter má archeologický areál v Tulum. Významem se nemůže srovnávat s Chichen Itzá, jeho devízou je ale atraktivní umístění na jihu Mayské riviéry na pobřeží Karibského moře. Na rozdíl od dalších mayských lokalit je třeba se v Tulum pohybovat po vyznačených cestách, na jednotlivé budovy smějí vstupovat jen nebezpečně vyhlížející (leč býložraví a mírumilovní) leguáni zelení. Těch se zde (podobně jako v ostatních archeologických lokalitách) pohybují stovky. Přestože je pohyb po areálu omezen, návštěvu lze vřele doporučit. Právě odsud si snad každý odváží ty nejkrásnější fotografie may-ských památek na pozadí tyrkysového Karibiku. V něm je koneckonců možno se po náročné prohlídce také vykoupat. Skvělá pláž leží přímo pod útesem, na jehož vrcholu stojí El Castillo, nejznámější may-ská stavba v Tulum.

Z dalších archeologických lokalit zmiňme ještě Uxmal na západní části poloostrova Yucatán či Kohunlich na jihu nedaleko hranic s Belize. Stopy po Mayích či Toltécích jsou ale rozesety prakticky po celém Mexiku, najít se dají dokonce i v Cancúnu. Ty nesou název Ruinas El Rey a nacházejí se v areálu hotelu Pyramides.

Tropický ráj

Fakt, že se nacházejí v Karibiku a v tropech, si návštěvníci Mexika dobře uvědomí během návštěvy přírodních parků Xel-Há a Xcaret. Xel-Há bývá často popisováno jako obrovské přírodní akvárium, ve kterém se mohou hosté potápět mezi hejny pestrobarevných tropických ryb. Jde fakticky o zátoku, kde se mísí voda Karibského moře se sladkou vodou z podzemních řek. V areálu ekoparku čekají na návštěvníky pláže s veškerou potřebnou infrastrukturou, půjčovny vybavení na potápění či šnorchlování či restaurace. Mohou také využít řady vodních atrakcí citlivě zasazených do panenské přírody nebo se potopit do některé z cenotes, tedy jeskyní, kterými do laguny přitéká sladká voda. Lákadlem pro malé i velké je ta část parku, kde si mohou návštěvníci pod dozorem zaměstnanců zaskotačit s delfíny.

Podobného ražení je také park ve Xcaret, kde se navíc mohou návštěvníci seznámit s mexickou kulturou. A to nejen současnou, ale především s may-skými tradicemi. Příležitostí k tomuto seznámení jsou představení konaná ve velké kryté aréně. Při nich zhlédnou hosté ukázku pok ta’ pok (žádný strach, rituální poprava kapitána se na konci nekoná) a uarhukua (mayský hokej s hořícím míčem), připomenou si příchod španělských dobyvatelů do Mexika, a hlavně se prostřednictvím několika tanečních a hudebních vystoupení seznámí s folklorními tradicemi jednotlivých částí Mexika.

Stále je co slavit

Představení ve Xcaretu je pochopitelně uzpůsobeno pro turisty, nicméně zmíněné tradice jsou v Mexiku dodnes živé. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci Yucatánu během některé z četných slavností probíhajících během roku na různých místech země. Jen málokde platí rčení o tom, že důvod k oslavě se vždy najde, tak doslova jako v Mexiku. Ať už přijedou turisté do země kdykoli, mají slušnou šanci, že zažijí některou z fiest. Kdo nechce nic ponechat náhodě, měl by svoji návštěvu naplánovat na dobu, kdy probíhá karneval v Meridě, městě s bohatou koloniální minulostí na severozápadě poloostrova. Letos vyšel termín na přelom ledna a února, příští rok vypuknou oslavy až 18. února. Karneval v Meridě se svým významem řadí mezi dvanáct nejdůležitějších akcí svého druhu v celé Latinské Americe. Po celý týden žije půlmilionová metropole Yucatánu karnevalem – na hlavní městské tepně Paseo Montejo (přezdívané též Champs-Elysées Yucatánu), která je osazena tribunami, se konají průvody o desítkách alegorických vozů obsazených spoře oděnými tanečnicemi i tanečníky, další tanečníci v obdivuhodných kostýmech pochodují mezi vozy. Sympatické je, že z karnevalového veselí není nikdo vyloučen – v průvodu lze najít třeba děti, seniory či tělesně i mentálně postižené. O zábavu diváků se starají také účinkující na řadě pódií podél hlavní ulice, samozřejmostí jsou stovky stánků s pivem a všelijakým občerstvením. Na to, že si z karnevalu, a tím potažmo i z Mexika každý odveze nezapomenutelný zážitek, můžete vsadit poslední dolar. Samozřejmě mexický…

Yucatán – perspektivní destinace

Obchodní ředitel America Tours Ing. Jan Kužel věří, že se podaří obnovit popularitu zájezdů do Cancúnu, která v minulosti poklesla v důsledku levných charterových zájezdů na Kubu a do dalších karibských destinací. Svoji roli sehrál také hurikán Vilma. Pozitivně by se na počtech turistů mířících do této oblasti Mexika mohlo projevit také budoucí zrušení vízové povinnosti pro cesty do USA – pravidelné přímé spojení mezi Prahou a Cancúnem totiž neexistuje a čeští cestovatelé nejčastěji využívají spojení přes některé ze severoamerických letišť. Vezmeme-li v potaz veškerá pozitiva Mexika coby turistické destinace, lze nejspíš o poloostrově Yucatán mluvit jako o destinaci blízké budoucnosti.

Text a foto: Petr Manuel Ulrych

Nejnovější články z rubriky Jižní a Střední Amerika

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

James Bond zachraňuje turismus na Jamajce

Spíše než rodné Anglii slouží legendární agent 007 svými novými eskapádami Jamajce. Pětadvacátá bondovka s názvem Není čas zemřít, která byla do kin uvedena na konci září, totiž stimuluje příjezdy turistů právě na tento karibský ostrov....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Lidé na Rapa Nui: turisty tu ještě nechceme!

Pokud jste si v duchu malovali, jak se během příštích týdnů vypravíte poznat sochy moai a další krásy Velikonočního ostrova, nepotěšíme vás. Tento exotický ráj v Tichém oceánu zůstane pro zahraniční turisty i nadále uzavřen. V referendu to minulý týden...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Kuba se od poloviny listopadu otevře turistům

Ostrov svobody se chystá od poloviny listopadu otevřít své hranice zahraničním turistům. Uvedl to v úterý ministr pro turistiku Juan Carlos García. Kuba zavedla omezení v cestovním ruchu v dubnu loňského roku, aby zamezila šíření koronaviru ze zahraničí....

Číst více