Lidé na Rapa Nui: turisty tu ještě nechceme!

Foto: Shutterstock.com Obyvatelé Rapa Nui v referendu odmítli otevření svého ostrova turismu Foto: Shutterstock.com

Pokud jste si v duchu malovali, jak se během příštích týdnů vypravíte poznat sochy moai a další krásy Velikonočního ostrova, nepotěšíme vás. Tento exotický ráj v Tichém oceánu zůstane pro zahraniční turisty i nadále uzavřen. V referendu to minulý týden odhlasovali jeho obyvatelé.

Důvodem je obava z šíření covidu-19 na ostrově, který leží asi 3 700 kilometrů od pobřeží Chile, ke kterému geograficky patří, a který je pro turisty uzavřen už skoro dva roky. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale výsledek plebiscitu není pro úřady závazný.

Velikonoční ostrov, v domorodém jazyce nazývaný Rapa Nui, na němž žije podle AFP asi 10 000 lidí, se uzavřel loni v září, když chilská vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pandemii covidu-19. Od té doby se na ostrově, který proslavily zejména tajemné obří sochy, potvrdilo osm případů nákazy, poslední z nich loni v září. Nikdo tam kvůli této nemoci nebyl hospitalizován ani nezemřel.

Na Velikonočním ostrově podle AFP není nemocnice s jednotkou intenzivní péče a let na pevninu trvá asi pět a půl hodiny. Nicméně minulý měsíc z pevniny chilské úřady poslaly na ostrov lékařskou ambulanci vybavenou pro pacienta s vážným průběhem covidu-19. Očkováno je proti této nemoci na Velikonočním ostrově asi 73 procent populace.

Referenda se účastnila pouze necelá pětina voličů, z nichž se pro neotevření ostrova vyslovilo 67 procent hlasujících. O tom, zda se ostrov zahraničním návštěvníkům otevře od začátku příštího roku, mají rozhodnout zdravotnický úřad regionu či ministerstvo zdravotnictví. Ty se zatím k záležitosti nevyjádřily, uvedla AFP. Ekonomika ostrova je přitom závislá zejména na cestovním ruchu a rybolovu.

Část Velikonočního ostrova je národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho sochy moai s velkou hlavou a bez nohou, které vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi deset metrů a vážila kolem 82 tun. Dlouho bylo záhadou, jak tyto obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v 80. letech minulého století přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel.

Nejnovější články z rubriky Jižní a Střední Amerika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

James Bond zachraňuje turismus na Jamajce

Spíše než rodné Anglii slouží legendární agent 007 svými novými eskapádami Jamajce. Pětadvacátá bondovka s názvem Není čas zemřít, která byla do kin uvedena na konci září, totiž stimuluje příjezdy turistů právě na tento karibský ostrov....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Kuba se od poloviny listopadu otevře turistům

Ostrov svobody se chystá od poloviny listopadu otevřít své hranice zahraničním turistům. Uvedl to v úterý ministr pro turistiku Juan Carlos García. Kuba zavedla omezení v cestovním ruchu v dubnu loňského roku, aby zamezila šíření koronaviru ze zahraničí....

Číst více