Vzdálené hlasování zastupitelů zdarma

Usnesení.cz zdarma zpřístupnilo funkci hlasovacího systému pro jednání rady a zastupitelstva. Nabízí tak řešení v době pandemie koronaviru, která brání zasedání zastupitelů tak, jak byli doposud zvyklí. Zastupitelům díky chytré aplikaci pro hlasování postačí tablet, notebook či mobilní telefon připojený na internet. 

Zastupitelé i radní se mohou jednání účastnit vzdáleně prostřednictvím hlasovacího terminálu systému Usnesení.cz. V takovém případě se radním v průběhu jednání zobrazí veškeré potřebné informace současně v systému i na hlasovacích terminálech. Samotné hlasování i přihlašování do diskuze probíhá elektronicky jako obvykle. Hlasovací terminál je také možné doplnit o telekonferenci (popř. videokonferenci). Systém rovněž podporuje přenos projekce do živého vysílání na sociální sítě prostřednictvím OBS (Open Broadcaster Software). 

Usnesení.cz zdarma zpřístupnilo funkci hlasovacího systému pro jednání rady a zastupitelstva

Při jednání zastupitelstva obce je nutné pamatovat na skutečnost, že musí být přístupno veřejnosti. Té nesmí být odepřena osobní účast na jednání ani možnost vyjádřit se. Proto není možné realizovat jednání zastupitelstva pouze prostřednictvím videokonference. Může se však uskutečnit bez fyzické přítomnosti některých zastupitelů. Ti se v takovém případě účastní jednání vzdáleně (například z domova) a standardně hlasují elektronicky. To je vhodné zejména v případě, kdy v současné době pandemie není samospráva schopna zajistit dostatečné rozestupy mezi zastupiteli, nebo v případech, kdy jsou například zastupitelé v nařízené karanténě. 

Více informací k problematice a k podmínkám realizace jednání zastupitelstva a rady najdete na https://www.usneseni.cz/legislativa, kde je k této problematice rovněž k dispozici aktuální stanovisko Ministerstva vnitra České republiky. 

Usnesení.cz je oblíbená aplikace zastřešující kompletní zastupitelskou agendu. Ve standardní verzi je všem samosprávám k dispozici zcela zdarma.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více