Vzdálené hlasování zastupitelů zdarma

Usnesení.cz zdarma zpřístupnilo funkci hlasovacího systému pro jednání rady a zastupitelstva. Nabízí tak řešení v době pandemie koronaviru, která brání zasedání zastupitelů tak, jak byli doposud zvyklí. Zastupitelům díky chytré aplikaci pro hlasování postačí tablet, notebook či mobilní telefon připojený na internet. 

Zastupitelé i radní se mohou jednání účastnit vzdáleně prostřednictvím hlasovacího terminálu systému Usnesení.cz. V takovém případě se radním v průběhu jednání zobrazí veškeré potřebné informace současně v systému i na hlasovacích terminálech. Samotné hlasování i přihlašování do diskuze probíhá elektronicky jako obvykle. Hlasovací terminál je také možné doplnit o telekonferenci (popř. videokonferenci). Systém rovněž podporuje přenos projekce do živého vysílání na sociální sítě prostřednictvím OBS (Open Broadcaster Software). 

Usnesení.cz zdarma zpřístupnilo funkci hlasovacího systému pro jednání rady a zastupitelstva

Při jednání zastupitelstva obce je nutné pamatovat na skutečnost, že musí být přístupno veřejnosti. Té nesmí být odepřena osobní účast na jednání ani možnost vyjádřit se. Proto není možné realizovat jednání zastupitelstva pouze prostřednictvím videokonference. Může se však uskutečnit bez fyzické přítomnosti některých zastupitelů. Ti se v takovém případě účastní jednání vzdáleně (například z domova) a standardně hlasují elektronicky. To je vhodné zejména v případě, kdy v současné době pandemie není samospráva schopna zajistit dostatečné rozestupy mezi zastupiteli, nebo v případech, kdy jsou například zastupitelé v nařízené karanténě. 

Více informací k problematice a k podmínkám realizace jednání zastupitelstva a rady najdete na https://www.usneseni.cz/legislativa, kde je k této problematice rovněž k dispozici aktuální stanovisko Ministerstva vnitra České republiky. 

Usnesení.cz je oblíbená aplikace zastřešující kompletní zastupitelskou agendu. Ve standardní verzi je všem samosprávám k dispozici zcela zdarma.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Královéhradeckém kraji

V předposledním dílu letošního seriálu věnovaného analýze demografických charakteristik a spotřebního chování domácích i zahraničních turistů navštěvujících jednotlivé kraje České republiky se vypravíme na Královéhradecko. Zaměříme se na návštěvníky, kteří do kraje přijížděli v letech 2018 a 2019, tedy...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Libereckém kraji

Jeden z posledních dílů našeho letošního seriálu vás zavede na Liberecko. Seznámíte se s demografickými charakteristikami a spotřebním chováním =domácích i zahraničních návštěvníků, kteří do tohoto kraje mířili v letech 2018 a 2019, tedy před příchodem koronavirové pandemie. Jako vždy vyjdeme...

Číst více
Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více