Na začátku května se AČCKA na pozvání členské CK ETI zúčastnila zajímavé studijní cesty do Egypta, konkrétně do oblasti jižního Sinaje. Lákavé nabídky využilo přibližně 40 zástupců českých a slovenských cestovních kanceláří a agentur. Za asociaci přijala pozvání členka prezidia Dana Kozáková, majitelka pardubické cestovní kanceláře Datour.
Cílem studijní cesty bylo představit letovisko Šarm aš-Šajch, kam mohou občané České republiky vycestovat bezvízově a které je proslulé nejen krásnými hotely a písčitými plážemi, ale především barevnými korálovými útesy a průzračnou vodou Rudého moře. Celou oblast Šarm aš-Šajch tvoří letoviska Na’ama Bay, Sharks Bay, Sharm El Maya a Ras Om El Sid. Okolí nabízí bohaté vyžití pro návštěvníky různých kategorií – rodiny s dětmi, klienty cestující za odpočinkem i klienty, kteří se přijeli potápět či šnorchlovat. V blízkosti lze navštívit mnoho restaurací, plážových barů, nočních klubů, akvaparků, škol potápění, ale také starý trh „Old Market“. Toto letovisko je vhodné k celoroční návštěvě, neboť i v zimě se zde teploty pohybují v rozmezí 15–35 stupňů Celsia.
Cestu z Prahy do Egypta účastníkům zajistila společnost Air Cairo, která z Prahy do destinace létá 2× týdně. Jedná se o přímý let s občerstvením na palubě zdarma a s možností přepravy zavazadla až do váhy 23 kg. Kromě Prahy má společnost v nabídce také lety z dalších evropských měst, např. z Katovic, Bratislavy nebo Vídně, a zejména klienti z jižních Čech jistě ocení odlety z Lince. I přesto, že infocesta trvala jen 4 dny, program byl velmi pestrý. V průběhu celého pobytu byla skupina ubytována v hotelu „The Grand Hotel Sharm el Sheikh“. Tento pětihvězdičkový hotel patří do sítě Red Sea Hotels a provozuje ho přímo pořádající CK ETI. Zbývající část prvního dne se nesla ve znamení odpočinku a individuálního poznání okolí hotelu.
 |
 |
Druhý den byl vyhrazen návštěvě resortu Parrot s vlastním akvaparkem, a dále hotelům Siva a Sharm plaza, jejichž hlavním lákadlem je vlastní vodní svět s tobogany a vlastní korál, který přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Součástí večerního programu byla prohlídka místního vyhlášeného tržiště, jehož centrem je mešita Al Sabaha postavená v osmanském stylu a dokončená až v roce 2016. Na trhu si zájemci mohli zakoupit různé druhy koření, látky a výrobky místních řemeslníků.
Následující den si mohli cestovkáři vybrat účast na jednom ze dvou nabízených fakultativních výletů. První možností byla návštěva kláštera svaté Kateřiny s nejstarším pravoslavným kostelem, druhou variantou byl lodní výlet se šnorchlováním a potápěním v národním parku Ras Mohamed, jenž se v roce 1983 stal prvním mořským národním parkem v Egyptě. Z obou výletů se účastníci vrátili spokojení a u večeře v hotelové Thajské restauraci si nadšeně vyměňovali poznatky. Po večeři skupina navštívila vyhlášené nákupní centrum Soho Square, které svou výzdobou poněkud netradičně navozuje pomyslnou vánoční atmosféru.

V závěru infocesty navštívili účastníci hotelový resort Albatros s vlastním akvaparkem a další tři hotely z nabídky pořádající CK ETI. Studijní cesta byla zakončena obědem v hotelovém resortu Ghazala Beach, který leží přímo na promenádě oblíbeného letoviska Na’ama Bay.
Egyptu se v posledních dvou letech opět daří získávat důvěru na zdrojových trzích, nárůst návštěvníků je celkově větší než 50 procent. To ostatně potvrzují také oficiální statistiky za český trh, kde mezi roky 2015 a 2017 došlo k více než dvojnásobnému nárůstu počtu dovolených (2017: 245 000 cest). K rostoucímu zájmu o destinaci mimo jiné přispívá rozsáhlá nabídka přímých letů z ČR, příznivá cena dovolené a vysoká kvalita služeb nebo nedávné zavedení elektronických víz. Za přípravu a organizaci fam tripu patří velké poděkování Jaroslavu Valentovi a celému týmu CK ETI.
Foto: Ing. Dana Kozáková, členka prezidia AČCKA
Mgr. Kristýna Čámská, office/account manager AČCKA