Česká vláda v pondělí schválila program COVID – cestovní ruch v rámci kterého dá k dispozici 500 milionů korun na pomoc cestovnímu ruchu, který patří k jednomu z nejpostiženějších odvětví pandemii koronaviru. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová již minulý týden uvedla, že půl miliardy korun pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce je vyčleněno z rozpočtu MMR. Program by měl být vyhlášen do konce října a čerpat jej bude možné do června 2021.

Příprava návrhu dotačního titulu byla konzultována s Fórem cestovního ruchu ČR, s Asociací cestovních kanceláří ČR, s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a Asociací průvodců.
Plných 12 procent cestovních kanceláří a agentur (přes 100 podnikatelských subjektů) už letos ukončilo svou činnost. Hlavními důvody finančního propadu CK jsou ztráty na nedobytných zálohách za plánované zájezdy, které před začátkem pandemie odeslaly zahraničním partnerům, minimum kupovaných zájezdů během jara a léta a nutnost vracet peníze klientům za nerealizované zájezdy. Podobně jsou na tom i cestovní agentury, které dostávají provizi jen z uskutečněného zájezdu. Řada agentur je také závislá na příjezdovém cestovním ruchu a ten je také v hlubokém propadu. Cestovní agentury byly tedy několik měsíců zcela bez příjmů a ani teď nejsou jejich tržby nikterak vysoké.
„Vzhledem k současné situaci pandemie je jasné, že do konce roku se situace nezmění a i během prvních měsíců roku 2021 se může proměňovat jen velmi zvolna. Situace v cestovním ruchu bude proto dlouhodobá. Po opadnutí krize se začneme soustředit na podporu poptávky,“ doplnila Dostálová.
Z 300 miliard korun, které byly spotřebovány v roce 2019 v rámci domácího a příjezdového cestovního ruchu, je pro letošní rok očekáván jen zlomek této částky. V cestovních kancelářích a agenturách bylo před krizí zaměstnáno 13 635 osob, na ně je navázáno další statisíce lidí v přidružených službách a podnicích (hotely, restaurace, doprava, sportovní a kulturní zařízení, regionální turistické provozovny atd.).
„Náš dotační titul cílí i na rozvoj profesních dovedností průvodců tak, aby nebyli závislí na jediném segmentu trhu, ale mohli získat uplatnění i v jiných oborech,“ poznamenala Dostálová. Zařazení průvodců do dotačního titulu navíc zohledňuje jejich dosavadní neřešenou situaci.
Cestovní kanceláře by podle vládních materiálů měly mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok. Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince 2019 do 1. října 2020. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50 tisíc korun za podmínek, že příjmy z činnosti proti loňsku klesly o polovinu, agentura na českém trhu působí déle než tři roky a loni měla z této činnosti tržby minimálně milion korun.
Cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové vítá, že vláda konkrétní pomoc cestovnímu ruchu schválila. Ještě chce ale počkat na podrobnosti k novému programu. „Zásadní pro nás bude, zda přiznaná pomoc bude na zájezd, nebo zda bude na osobu. Samozřejmě bychom preferovali, aby se jednalo o příspěvek na osobu,“ uvedla.
Podpora cestovního ruchu by měla být podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče alespoň 3,5 miliardy korun. Jenom roční obrat cestovních kanceláří, v příjezdovém i odjezdovém cestovním ruchu, činí 55 miliard korun. Vyčleněná půl miliarda není podle něj proto pro sektor adekvátní. „Vítáme jakoukoli přímou finanční pomoc ze strany státu, potažmo ministerstva pro místní rozvoj, i když přichází až sedm měsíců po vypuknutí pandemie. Finanční pomoc musí ale být adekvátní, aby sektoru, který byl nejvíce postižený pandemií koronaviru, opravdu pomohla,“ uvedl Lackovič. Částka by podle něj měla být relevantní k již schválené podpoře například ubytovacím zařízením, pro které jsou vyhrazeny 3,3 miliardy korun, nebo zájezdovým dopravcům, kterým by měla být rozdělena až miliarda korun.
Průvodci by měli mít možnost dostat 50 tisíc korun, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deset hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj. Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40 tisíc korun. Průvodcům současnou situaci ale komplikují uzavřené školy. Jejich asociace žádala o možné uplatnění právě ve školských zařízeních, řekl předseda Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman. Podle předsedkyně Sdružení průvodců Jany Mecnerové pak pomoc přichází velmi pozdě. Jednání o zapojení průvodců do výuky vedla asociace s hlavním městem, ve kterém se běžně uskutečňuje 70 procent příjezdového cestovního ruchu a situace průvodců je v něm tak nejzávažnější. Možnost získala konkrétní obrysy až po zahájení školního roku a bylo složité průvodce do připravených školních plánů zapojit. Nyní komunikaci ztěžují zavřená zařízení, kdy většina jejich zaměstnanců pracuje z domova.
Průvodci, kteří mají pedagogické vzdělání, odešli do školství podle Mecnerové rovnou, další zamířili na úřady práce. Dalším se podle ní podařilo sehnat brigády a mohli omezeně fungovat, protože do srpna měli odpuštěné odvody za sociální a zdravotní pojištění. Místo očekávaného podzimního návratu turistů Českou republiku podle ní ale stihla druhá vlna pandemie. „Domnívám se, že počet těch, co vydrželi a doufají v podporu, nebude velký, přesná čísla nemáme. Situace u kolegů na Slovensku či Rakousku je snazší, protože průvodcovská činnost je vázaná, vedou evidence, tudíž pomoc je adresná. Kvalifikovaný sbor si chtějí udržet do doby až se, byť v menším měřítku, turismus vrátí. Celé roky usilujeme o legislativní ošetření průvodcovské činnosti,“ doplnila Mecnerová.
Podpora bude poskytována v režimu podle nařízení EU o podpoře de minimis. Při kumulaci podpor musí být dodrženy stanovené limity pro kumulaci podpor. Podpora pro podnikatelské subjekty s objemem tržeb přesahujícím 0,5 miliardy korun bude případně řešena dodatečně i podle pravidel Dočasného rámce. Maximální suma z veřejného podpory na jednoho žadatele je v tomto případě 800 tisíc eur (asi 21 milionů korun).
Foto: Shutterstock.com