Většina tuzemských skiareálů je v provozu

Na českých horách je podle Asociace horských středisek (AHS) aktuálně v provozu 91 procent skiareálů. Ve střediscích fungují především hlavní sjezdové tratě a postupně se otevírají další. V provozu jsou dvě třetiny vleků a lanovek.

Na českých horách je podle Asociace horských středisek (AHS) aktuálně v provozu 91 procent skiareálů

„Předpokládáme, že období od druhé poloviny ledna bude pro lyžaře příznivější. Už od víkendu přijde studená fronta, která přinese sněhové srážky na horách. V návaznosti na to očekáváme spuštění dalších tratí,“ uvedl Libor Knot z AHS.

Z celkového počtu 103 lyžařských středisek, které lze sledovat na portálu holidayinfo.cz, je k polovině ledna v provozu většina z nich. Některá zatím nemají v provozu všechny sjezdovky, ale jsou i areály, které nabízí 80 až 100 procent svých sjezdových tratí. Díky sněhu, který napadl přes svátky a kterému horská střediska významně pomohla technickým zasněžováním, se kvalitně lyžuje především na hlavních sjezdovkách. S postupným ochlazením na horách se budou otevírat i další tratě.

„I když to z okna městského bytu nevypadá, na našich horách jsou lyžařské podmínky velmi slušné. V závěru tohoto týdne přijde ochlazení a až minimálně do začátku února mají být teploty i srážky dle dlouhodobých normálů, což je pozitivní zpráva před blížící se hlavní sezónou na horách,“ doplnila Kateřina Neumannová, prezidentka AHS ČR.

V zimním období navštíví české hory okolo 4,5 milionu turistů, přičemž asi 80 procent z nich jsou domácí návštěvníci. „Horská střediska se významně podílí na celoročním rozvoji infrastruktury horských obcí a vytváří přibližně čtyřicet tisíc pracovních míst,“ podotkl Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism, a dodal: „Jedna koruna utracená na sjezdovce generuje podle studie KPMG ČR dalších sedm korun vydaných v horském středisku.“

Vedle lyžování na standardních sjezdovkách střediska lákají turisty k využití dalších aktivit. Jsou to nejrůznější „fun tratě“, které nejen dětem, ale i dospělým nabízí zábavné vlny, skoky, klopené zatáčky a tunely. Na některých místech jsou k dispozici bobové dráhy, které mají i zimní provoz. Samozřejmostí jsou běžecké stopy či stezky v korunách stromů na Lipně a Janských Lázních, nebo Stezka do oblak na Dolní Moravě.

Foto: AHS

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více