V Luhačovicích se po roční rekonstrukci otevřela kolonáda

Po rozsáhlé rekonstrukci se 27. listopadu 2019 veřejnosti slavnostně otevřela kolonáda v Luhačovicích. Střed lázní tak znovu ožívá a proměňuje se v kulturní a společenské centrum s atraktivní obchodní zónou i místem pro posezení u moderní gastronomie. Celkové náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 115,6 milionu korun.

Po rozsáhlé rekonstrukci se 27. listopadu 2019 veřejnosti slavnostně otevřela kolonáda v Luhačovicích

„Unést zátěž výdajů na rekonstrukci (UNES-TO) nám umožnila snaha spousty zapálených patriotů o zápis Luhačovic na seznam UNESCO. Nebyla sice nakonec úspěšná, ale přinesla dotační prostředky,“ uvedl Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s.

Revitalizace uvedla kulturní památku do původního stavu a rozšířila možnosti jejího využití zpřístupněním nových, dosud uzavřených míst. Objekt byl před opravou v havarijním stavu. Projekt stavebních úprav se musel vypořádat s neutěšeným stavem železobetonových konstrukcí, částí izolací při maximálním zachování původních prvků a pečlivým replikám. Repliky byly velmi nákladné a připouštěly se pouze výjimečně.

Kolonáda nyní disponuje druhým pítkem Vincentky, nově zřízeným informačním centrem, zajímavými obchody a moderními gastronomickými provozy s venkovními zahrádkami. Dále se zpřístupnila nepoužívaná atria a obnoven byl i světlík nad ústředním motivem mozaiky. Proběhla i celková rekonstrukce osvětlení.

Správcem kolonády je společnost Lázeňská kolonáda Luhačovice. Prostředky na obnovu získala ze dvou zdrojů – z fondu Evropské unie a z darů společnosti Lázně Luhačovice.

„Naši snahu o zápis Luhačovic do UNESCO chceme stvrdit v dalších letech úspěšnou obnovou areálu Vodoléčebného pavilonu a Slunečních lázní,“ doplnil k dalším aktivitám Eduard Bláha. S rekonstrukcí nejrozsáhlejšího Jurkovičova areálu v Luhačovicích se počítá v roce 2022. Financování bude zajištěno z IROP v kombinaci s vlastními zdroji akciové společnosti Lázně Luhačovice. „Jeho úspěšná realizace by byla tím nejlepším důkazem, že je kulturní dědictví v Luhačovicích v dobrých rukou a svůj zápis do UNESCO si zaslouží,“ dodal.

Foto: Lázně Luhačovice

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více