V Jeseníkách bylo instalováno 40 nabíječek elektrokol

Čtyři desítky nabíječek na elektrokola mohou nyní zdarma využívat všichni cykloturisté, kteří zamíří do Jeseníků. Cyklostezkami i turistickými trasami tam v posledních letech projíždí stále více lidí na bicyklech opatřených elektromotorem. Projekt je společným dílem Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Samosprávy investovaly do nabíječek elektrokol bezmála dva miliony Kč a slibují si od nich především výrazné posílení turistického ruchu v Jeseníkách.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk řekl, že na území Olomouckého kraje bylo v Jeseníkách umístěno 20 nabíječek. Cyklisté je mají k dispozici například v Jeseníku, na horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně či v Písečné. Instalovány ale byly také do míst, která jsou sice zajímavá, avšak méně navštěvovaná. „Šlo nám o to, aby se cykloturisté neshromažďovali jen ve vyhlášených turistických lokalitách, ale aby poznali i méně známá zákoutí Jeseníků. Nejnavštěvovanější místům se tak ulehčí a zároveň dojde k citlivému rozvoji turistického ruchu v okrajových částech regionu,“ vysvětlil Okleštěk.

Dvě desítky nabíječek mají cyklisté k dispozici také v části Jeseníků, která spadá pod Moravskoslezský kraj. „Nabíjecí stanice jsou rozmístěny tak, aby reflektovaly dojezdové možnosti většiny elektrokol a umožnily návštěvníkům navštívit nejen známá místa, například přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně nebo vodní nádrž Slezskou Hartu, ale také místa zatím neobjevená nebo méně známá, například Račí údolí na Javornicku nebo Africké muzeum v Holčovicích,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Použití nabíječek je pro cykloturisty zdarma, přičemž seznam všech nabíječek naleznou například na www.jeseniky.cz. „Fungování nabíječky bude zajišťovat provozovatel místa, kde bude instalována. Nabíjecí stanice umožňuje sledovat její provoz, náklady spojené s dobitím a statistiku využitelnosti,“ podotkl Vladimír Lichnovský z olomouckého hejtmanství.

Marek Jemelka z půjčovny elektrokol Skialp Praděd doplnil, že zájem o vyjížďky na elektrokolech po jesenických horách v posledních letech postupně vzrůstá a nový impuls poptávce by mohly dát právě nabíječky. Jeho půjčovna má nyní v nabídce 30 elektrokol. „Začínají k nám chodit i klienti staršího věku, pro které je zajímavé poznat Jeseníky. Elektrokola si půjčují také skupiny lidí například na firemní akce,“ uvedl.

Text: -red-, -čtk-
Foto: Shutterstock.com

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Kiwi.com poskytne za zrušené lety kredity

Prodejce letenek, společnost Kiwi.com, vyčlení 60 milionů korun z vlastních zdrojů, aby po mnoha měsících čekání vrátila svým zákazníkům peníze za lety zrušené kvůli pandemii covidu-19. Lidé však nedostanou peníze přímo, ale jako kredit na nákup...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Čedok pokračuje se Smartwings

Letecká společnost Smartwings a cestovní kancelář Čedok podepsaly smlouvu na zajišťování letecké dopravy na další rok. Od listopadu tak budou klienty nejstarší české cestovní kanceláře dopravovat i nadále na Kanárské ostrovy, do Egypta, na Madeiru a desítek dalších...

Číst více
Foto: BVV

Go a Regiontour až příští rok na podzim

Pořadatelé veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour ze společnosti Veletrhy Brno se rozhodli tyto tradiční akce přesunout na termín 3. - 6. listopadu 2022.

Číst více