×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

V Jeseníkách bylo instalováno 40 nabíječek elektrokol

Čtyři desítky nabíječek na elektrokola mohou nyní zdarma využívat všichni cykloturisté, kteří zamíří do Jeseníků. Cyklostezkami i turistickými trasami tam v posledních letech projíždí stále více lidí na bicyklech opatřených elektromotorem. Projekt je společným dílem Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Samosprávy investovaly do nabíječek elektrokol bezmála dva miliony Kč a slibují si od nich především výrazné posílení turistického ruchu v Jeseníkách.

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk řekl, že na území Olomouckého kraje bylo v Jeseníkách umístěno 20 nabíječek. Cyklisté je mají k dispozici například v Jeseníku, na horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně či v Písečné. Instalovány ale byly také do míst, která jsou sice zajímavá, avšak méně navštěvovaná. „Šlo nám o to, aby se cykloturisté neshromažďovali jen ve vyhlášených turistických lokalitách, ale aby poznali i méně známá zákoutí Jeseníků. Nejnavštěvovanější místům se tak ulehčí a zároveň dojde k citlivému rozvoji turistického ruchu v okrajových částech regionu,“ vysvětlil Okleštěk.

Dvě desítky nabíječek mají cyklisté k dispozici také v části Jeseníků, která spadá pod Moravskoslezský kraj. „Nabíjecí stanice jsou rozmístěny tak, aby reflektovaly dojezdové možnosti většiny elektrokol a umožnily návštěvníkům navštívit nejen známá místa, například přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně nebo vodní nádrž Slezskou Hartu, ale také místa zatím neobjevená nebo méně známá, například Račí údolí na Javornicku nebo Africké muzeum v Holčovicích,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Použití nabíječek je pro cykloturisty zdarma, přičemž seznam všech nabíječek naleznou například na www.jeseniky.cz. „Fungování nabíječky bude zajišťovat provozovatel místa, kde bude instalována. Nabíjecí stanice umožňuje sledovat její provoz, náklady spojené s dobitím a statistiku využitelnosti,“ podotkl Vladimír Lichnovský z olomouckého hejtmanství.

Marek Jemelka z půjčovny elektrokol Skialp Praděd doplnil, že zájem o vyjížďky na elektrokolech po jesenických horách v posledních letech postupně vzrůstá a nový impuls poptávce by mohly dát právě nabíječky. Jeho půjčovna má nyní v nabídce 30 elektrokol. „Začínají k nám chodit i klienti staršího věku, pro které je zajímavé poznat Jeseníky. Elektrokola si půjčují také skupiny lidí například na firemní akce,“ uvedl.

Text: -red-, -čtk-
Foto: Shutterstock.com

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Zastavení filmových pobídek dopadne i na cestovní ruch

Kvůli rozpočtovému provizoriu byl zastaven příjem žádostí o registraci filmových pobídek. Podle agentury CzechTourism a pražských hoteliérů to negativně dopadne i na cestovních ruch. Působení filmových štábů znamená příjmy pro hotely, restaurace, cateringové služby či prádelny. V době nejpřísnějších...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina West: Pelhřimovsko má nově destinační společnost

Turistickou nabídku Pelhřimovska začíná propagovat nová organizace destinačního managementu Vysočina West. Ve spolku mají zastoupení čtyři největší města regionu i podnikatelé v cestovním ruchu. Novinářům to řekl předseda představenstva Martin Ecler, který je zároveň ředitelem městské organizace...

Číst více