V Českém středohoří vzniknou útulny

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ústecký kraj chce vylepšit zázemí pro turisty. Pilotní projekt nyní připravuje Destinační agentura České středohoří. Jeho součástí je výstavba odstavných ploch pro karavany a obytné vozy (tzv. Stellplatz), malých záchytných parkovišť a budování útulen a nocležen. Na hoře Říp budou instalovány nové informační tabule. Řekl to náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Program budování veřejné infrastruktury cestovního ruchu nyní připravuje pracovní skupina, která určí výši poskytované dotace či oblast žadatelů. „V září by se mohl program spustit. Teď přes léto připravíme ukázku v Českém středohoří, jak by to mohlo následně vypadat,“ uvedl Řehák. Rozdělit může kraj 13 milionů korun. „Už teď jsme si jisti, že částka bude vyčerpána,“ řekl náměstek pro cestovní ruch.

Turistické útulny v krajině jsou součástí infrastruktury např. ve Skandinávii nebo v sousedním Sasku. Současně je to nový trend v dálkové pěší turistice. Útulny zajišťují možnost nouzového přespání či úkrytu v případě zhoršení počasí či přecenění sil poutníka. Turisté je nyní mohou v Česku využít třeba v Krkonoších. Přes území Ústeckého kraje vede přeshraniční dálková pěší trasa nazvaná Lesní stezka.

Cílem záměru je podle ředitele destinační agentury Luďka Jirmana zvýšit atraktivitu Českého středohoří pro dálkovou turistiku i cestovní ruch. Na hoře Milešovka už útulna funguje, celkem by takových mohlo být ve středohoří deset. Počítá se s tím, že na Milešovce se útulna přestaví na jednoduché ubytování pro malé skupiny osob, jehož součástí bude sociální zázemí.

Destinanční agentura České středohoří má také za úkol připravit projektovou dokumentaci pro čtyři tzv. Stellplatzy, což jsou místa pro odstavení karavanů a parkování osobních aut. Jedno takové místo by mohlo vzniknout do září. Na Řípu budou čtyři nové informační tabule, nahradí stávající cedule, které jsou ve špatném technickém stavu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více