V Českém středohoří vzniknou útulny

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ústecký kraj chce vylepšit zázemí pro turisty. Pilotní projekt nyní připravuje Destinační agentura České středohoří. Jeho součástí je výstavba odstavných ploch pro karavany a obytné vozy (tzv. Stellplatz), malých záchytných parkovišť a budování útulen a nocležen. Na hoře Říp budou instalovány nové informační tabule. Řekl to náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Program budování veřejné infrastruktury cestovního ruchu nyní připravuje pracovní skupina, která určí výši poskytované dotace či oblast žadatelů. „V září by se mohl program spustit. Teď přes léto připravíme ukázku v Českém středohoří, jak by to mohlo následně vypadat,“ uvedl Řehák. Rozdělit může kraj 13 milionů korun. „Už teď jsme si jisti, že částka bude vyčerpána,“ řekl náměstek pro cestovní ruch.

Turistické útulny v krajině jsou součástí infrastruktury např. ve Skandinávii nebo v sousedním Sasku. Současně je to nový trend v dálkové pěší turistice. Útulny zajišťují možnost nouzového přespání či úkrytu v případě zhoršení počasí či přecenění sil poutníka. Turisté je nyní mohou v Česku využít třeba v Krkonoších. Přes území Ústeckého kraje vede přeshraniční dálková pěší trasa nazvaná Lesní stezka.

Cílem záměru je podle ředitele destinační agentury Luďka Jirmana zvýšit atraktivitu Českého středohoří pro dálkovou turistiku i cestovní ruch. Na hoře Milešovka už útulna funguje, celkem by takových mohlo být ve středohoří deset. Počítá se s tím, že na Milešovce se útulna přestaví na jednoduché ubytování pro malé skupiny osob, jehož součástí bude sociální zázemí.

Destinanční agentura České středohoří má také za úkol připravit projektovou dokumentaci pro čtyři tzv. Stellplatzy, což jsou místa pro odstavení karavanů a parkování osobních aut. Jedno takové místo by mohlo vzniknout do září. Na Řípu budou čtyři nové informační tabule, nahradí stávající cedule, které jsou ve špatném technickém stavu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: BVV

Go a Regiontour až příští rok na podzim

Pořadatelé veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour ze společnosti Veletrhy Brno se rozhodli tyto tradiční akce přesunout na termín 3. - 6. listopadu 2022.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více