V Černé Hoře je minimum Čechů, raději jeli do Chorvatska

S tuzemskými cestovními kancelářemi (CK) je na dovolené v Černé Hoře v současné době minimum Čechů. Většina lidí tam podle zástupců prodejců zájezdů jezdí po vlastní ose, mnoho pobytů mají CK naplánované až na nadcházející měsíce. Země je mezi tuzemskými cestovali stále oblíbenější. Dovolenou komplikuje nové rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které Černou Horu přesunulo z bezpečných mezi země s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Při návratu se tak lidé ode dneška musejí prokázat negativním testem na covid-19, nebo dodržet 14denní karanténu. Někteří Češi tak raději vyrazí do sousedního Chorvatska. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi.

Historické město Perast ve světoznámé zátoce Kotor

 

Na dovolenou do Černé Hory vypravila například CK Travel Family 57 klientů, podle jednatele Ivana Lackoviče jeli vlastním autem. O rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které resort zveřejnil v sobotu, klienty informovali. „Česká vláda paradoxně vystavila stopku tisícům Čechů směřujících na dovolenou do Černé Hory. Ta patří k nejbezpečnějším zemím. Od začátku pandemie se v ní nakazilo necelých 800 lidí, u nás to je přes 13.000. Věříme, že česká vláda svoje rozhodnutí brzy přehodnotí a Černá Hora bude opět zelená a bez limitů při návratu. Naši klienti chtějí do Černé Hory vycestovat, a proto si jich drtivá většina změnila červencové termíny na srpnové či zářijové. Ostatní si změnili červencovou dovolenou v Černé Hoře na Chorvatsko,“ uvedl Lackovič.

Přes cestovní agenturu Invia odjelo do Černé Hory od června 15 lidí. Momentálně je tam jedna rodina, řekla ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Pobyty v Černé Hoře na svém portálu nabízí od 18 cestovních kanceláří.

CK Mayer & Crocus má zájezdy do Černé Hory naplánované na září. „Pokud v době zhruba tři týdny před odjezdem bude nutnost testů nebo karantény, zájezdy pravděpodobně zrušíme,“ uvedla za CK Barbora Stluková.

Žádné klienty v Černé Hoře v současné době nemá ani CK Metal. „Dost nás ale tíží nutný test při příjezdu z Makedonie. Aktuálně máme plný autobus a klienti se stále hlásí a chtějí jet, ale jen na straně ČR je stále problém. Na straně Makedonie problém není,“ řekla za CK Alexandra Konvalinková.

Poukazy na pobyty v Černé Hoře nabízí také portál Slevomat. Prodeje jsou podle jeho ředitele Ladislava Veselého výrazně slabší než v minulosti. Většinu turistů, kteří se chtěli vydat k moři, podle něj letos převzalo Chorvatsko. Přesunutí země mezi destinace s vysokým rizikem srazilo podle něj poptávku na nulu.

Češi mohou cestovat do většiny států Evropské unie bez omezení. Výjimkou je Švédsko, kdy se při návratu musejí prokázat testem na covid, nebo zůstat dva týdny v karanténě. Ze zemí mimo unii mohli Češi bez omezení cestovat do Srbska a Černé Hory, které jsou ale nyní mezi státy s vysokým rizikem nákazy. Mezi bezpečné země mimo Evropu česká vláda od 1. července zařadila také Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Z Dánska a Francie přísnější návrat

Ode dneška je na takzvané mapě cestovatele tmavě červená Andorra, do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem se přesunou Dánsko a Francie. Oranžové budou nově Island, Itálie a Švýcarsko, zelené Lichtenštejnsko, informuje ministerstvo zdravotnictví.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ECDC: Na tyto řecké ostrovy radši nejezděte

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) přeřadilo 13 řeckých ostrovů v Egejském moři mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. ECDC tím důrazně varuje před cestováním do těchto oblastí. Mezi ostrovy, které...

Číst více