V Bechyni připomenou, kudy vedla svatojakubská poutní cesta

Bechyně a turistická oblast Toulava připomenou místa, kudy kdysi na Táborsku vedla svatojakubská poutní cesta. V Bechyni vede kolem řeky Lužnice, poutníci by mohli i přespávat na faře. Ve městě by mohly vzniknout i patníky se symboly svatojakubské pouti. ČTK to řekl ředitel bechyňského kulturního střediska Štěpán Ondřich.

Bechyňská část spadá pod trasu Jihočeská, která měří 277 kilometrů a vede z Vlašimi do německého Pasova. Dílem její dráhu kopíruje poutní stezka, kterou otevřeli lidé z turistické oblasti Toulava. Měří 55 kilometrů, začíná v táborské části Klokoty a pokračuje přes Bechyni do Milevska. Letos k ní její autoři vydali credencial, tedy průkaz poutníka.

„Zjistili jsme, že jedna z žil svatojakubské poutní stezky jde přes Bechyni. Oslovili jsme organizaci Ultreia, která se v Česku o svatojakubskou stezku stará, chtěli bychom označit tu žílu. Byl bych rád, kdyby se už něco událo v této sezoně,“ řekl Ondřich.

Poutníci by mohli i přespávat na místní faře. Jednou ročně se za ně v kostele slouží mše. Svatojakubská cesta se podle Ondřicha dá absolvovat i na etapy. „Znám pár lidí, kteří jdou o víkendu 40 kilometrů, později se zase vrátí a pokračují, kde skončili, naplánovali si to na celý život. Lidé, kteří mají s poutní turistikou zkušenost, mají radost, že tady něco takového bude. Mají i radost z přespání,“ řekl Ondřich.

Zájem o poutní pěší turistiku roste. Jihočeská centrála cestovního ruchu spustila loni nový přeshraniční projekt Zlatá stezka, který navazuje na systém středověkých solných stezek. Do jižních Čech by měl přilákat desetitisíce turistů z Německa. Nově vyznačené trasy dlouhé 631 kilometrů zahrnují stezky v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Svatojakubská cesta je síť historických tras, které vedou ke hrobu svatého Ja­kuba v katedrále ve španělském Santiagu de Compostela. Do města ročně míří statisíce poutníků.


Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více