V Antalyi jsou nyní otevřené tři čtvrtiny hotelů

Foto: Shutterstock.com Panorama historické části Antalye na pozadí pohoří Taurus Foto: Shutterstock.com

V turecké pobřežní oblasti Antalya je momentálně podle Asociace středomořských turistických hoteliérů (AKTOB) otevřeno 75 procent hotelů. Loni jich kvůli pandemii covidu-19 bylo v provozu jen 40 procent. Úplně všechna ubytovací zařízení budou ale otevřená pravděpodobně až příští rok. Momentálně chybějí především turisté z Ruska a Británie. Českým novinářům to řekl viceprezident asociace Kaan Kavaloğlu a šéf turecké společnosti Traveyo Hakan Korkmaz.

Kapacita hotelů v Antalyi činí 650 000 lůžek, uvedl Kavaloğlu. Největším trhem pro tamní cestovní ruch je podle Korkmaze Rusko. Do Antalye přijelo předloni zhruba 5,5 milionu ruských cestovatelů, celková návštěvnost byla 16 milionů turistů.

Návštěvníci z Ruska ale nyní chybějí. Moskva totiž od 1. června pozastavila většinu letů do Turecka. Šéfka ruského úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová uvedla, že právě z Turecka se do Ruska dostává většina případů nových variant koronaviru. Podle zástupců turistického odvětví v Turecku, se kterými zpravodajka ČTK mluvila, za přerušením letů vidí ale hlavně politické důvody. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan letos totiž několikrát zopakoval, že neuznává ruskou anexi Krymu v roce 2014. Někteří Rusové se podle Korkmaze dostávají do Turecka jinými než přímými lety, jedná se podle něj ale o velmi malou část turistů. Pracovníci v cestovním ruchu doufají, že od 1. července budou opět lety z Ruska plně obnoveny.

Druhým nejsilnějším zahraničním trhem pro Antalyi je podle Korkmaze Německo. Oblast v roce 2019 navštívilo asi 2,5 milionu německých turistů. Po uvolnění cestovních restrikcí se nyní návštěvníci z Německa začínají do Turecka postupně vracet. Dalším velkým trhem je Británie. V tomto případě ale cestovní omezení podle Korkmaze přetrvávají.

Turecko je podle tamních zástupců cestovního ruchu oblíbené také pro cestovatele z Ukrajiny, momentálně přijíždějí i turisté z Běloruska nebo Kazachstánu.

Obnovuje se také turistika z Polska či České republiky. Podle českých cestovních kanceláří lidem Turecko minulý rok, kdy do něj nemohli přijet, chybělo. U CK Blue Style je tato destinace od zahájení prodejů na léto mezi nejžádanějšími. „Aktuálně máme v prodeji zhruba stejný počet hotelů jako v roce před pandemií, včetně několika novinek,“ uvedla obchodní ředitelka Blue Style Lenka Pátek.

Průměrná cena zájezdu do Turecka se podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové pohybuje kolem 15 500 korun. Nejčastěji si podle ní Češi objednávají pobyt na osm dní v pětihvězdičkovém hotelu s all inclusive. „Čím konkrétnější má zákazník představu a jasno, kam, kdy a v jakém složení chce přesně jet, tím dříve je třeba vybírat,“ dodal marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Z Dánska a Francie přísnější návrat

Ode dneška je na takzvané mapě cestovatele tmavě červená Andorra, do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem se přesunou Dánsko a Francie. Oranžové budou nově Island, Itálie a Švýcarsko, zelené Lichtenštejnsko, informuje ministerstvo zdravotnictví.

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Smartwings obnoví linku do Dubaje

Letecká skupina Smartwings dále posiluje na pražském letišti, kde nyní nabízí letecká spojení do téměř 60 destinací. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Etiketa jiných kultur: Turecko

Zatímco mnoho žen se během cestování v Turecku setkává s něčím víc než jen s koketním žertováním, menšina zažívá nechtěnou pozornost a vážnější obtěžování jak v letoviscích, tak ve venkovských oblastech. Klíčem k zabránění problémů je uvědomit si své okolí, uvědomit...

Číst více