Ural Airlines si věří

Popularita „východu“ v posledních letech stále roste. Po krátkozraké orientaci na zámořské a západoevropské země se mnozí obchodníci pokoušejí o návrat na východní trhy, východním směrem vyráží i čím dál více turistů. Spojení se zeměmi bývalého Sovětského svazu zajišťuje kromě jiných i letecká společnost Ural Airlines. Na postsovětském teritoriu patří mezi pět největších, u nás však zní její jméno stále trochu exoticky. O představení společnosti jsme proto požádali generálního zástupce pro Evropu
Andreje Zajakina.

Společnost Ural Airlines vznikla v roce 1993 privatizací regionální pobočky státní ruské společnosti Aeroflot. Dnes jsou Ural Airlines stoprocentně soukromou firmou se statutem akciové společnosti, která v posledních letech vykazuje roční zisk ve výši zhruba 3 mil. USD. Firma dostala do vínku celou regionální infrastrukturu Aeroflotu včetně flotily. Ta v současné době čítá 26 letounů – 4 velkokapacitní IL-86 pro 350 cestujících, 4 stroje typu TU-154M, což je nejmodernější verze daného typu, 4 turbovrtulové AN-24, zbytek, tedy 14 letadel, jsou TU-154B. Všechny jsou v našem vlastnictví. V současné době vedeme jednání o koupi nových letounů typu Airbus A319 a Boeing 767, které by se měly v naší flotile objevit příští rok. Od roku 2006 totiž začnou platit omezení pro provoz stávajících hlučných strojů ruské výroby.

Kam všude vaše stroje létají?
Do roku 1998 byly prioritou společnosti vnitrostátní linky do hlavních měst bývalého Sovětského svazu – do Taškentu, Jerevanu, Baku, Dušanbe a dalších. Významný byl i mezinárodní charterový program firmy, zejména směrem na východ. Naše letouny nejčastěji mířily do Spojených arabských emirátů, do Číny, Turecka a Thajska. V roce 1997 jsme na zkoušku zavedli charterovou linku do Prahy, která se setkala s velkým úspěchem. V roce 2000 se nám pak podařilo získat povolení k pravidelné přepravě na lince Praha – Jekatěrinburg. V témže roce jsme uzavřeli první bilaterální interline agreement s Českými aeroliniemi, které jsou naším dobrým partnerem. Druhým naším krokem v Evropě se v roce 2002 stala přímá linka Jekatěrinburg – Mnichov, zanedlouho přibyla do seznamu našich destinací Paříž. Zatím posledním novým počinem Ural Airlines je linka Mnichov – Kaliningrad. Všechny tyto evropské linky jsou řízeny z Prahy, přičemž v každém z těchto evropských měst máme vlastní kancelář.

Jak často létáte z Prahy do Jekatěrinburgu a kolik klientů využije linky ročně?
Mezi Prahou a Jekatěrinburgem létáme dvakrát týdně, ve čtvrtek a v neděli. Lety jsou naplánované tak, že cestující mohou využít návazných spojení do 40-50 destinací po celém území bývalého Sovětského svazu. Obsazenost letadel dosahuje 70 %, ročně tedy přepravíme zhruba 12 tisíc cestujících. 10 – 15 % přitom představují tranzitní cestující z jiných zemí, zejména Německa, Itálie a Holandska. A kdo jsou naši cestující? Z Ruska létají především turisté, opačným směrem především obchodníci. Velmi podstatnou složkou jsou korporátní klienti.

Stejnou linku nedávno otevřel i český národní dopravce. Neohrožuje vás tato konkurence? Neplánujete zahájit nějakou spolupráci?
Jekatěrinburg se stal velmi populární destinací a konkurence velmi vzrostla. Kromě nás a ČSA začaly letos v květnu do Jekatěrinburgu létat třikrát týdně i British Airways, otevření linek chystají Malév a Finnair… Pokud jde o ČSA, žádnou smlouvu o spolupráci jsme zatím neuzavřeli a každý linku provozujeme po svém – už kvůli podivným vnitřním pravidlům aliance SkyTeam omezujícím spolupráci s ruskými společnostmi. Jsem však přesvědčen, že časem ke spolupráci musí dojít, neboť čtyři frekvence týdně z Prahy do Jekatěrinburgu jsou neudržitelné a časem musí dojít k redukci. Dosavadní zkušenosti ukazují, že se o své klienty a postavení na trhu bát nemusíme.

S kolika prodejci spolupracujete na českém trhu? Jaké podmínky jim nabízíte?
Vzhledem k interlinové dohodě s ČSA je to těžké spočítat, protože de facto každý jejich agent může prodávat naše letenky. Prodejci, s kterými máme přímo uzavřené dohody, se nyní počítají na desítky. Byli bychom ale rádi, kdyby se tento počet ještě zvýšil. Jsme otevřeni spolupráci prakticky s každým zájemcem, není pro nás třeba důležitá velikost firmy. A pokud jde o podmínky, naše provize jsou odvislé od počtu prodaných letenek, v průměru ale vyplácíme provize v dvojnásobné výši, než je na trhu obvyklé.

Petr Manuel Ulrych