Turespaña: Čekání na vakcínu nemá smysl, je třeba měnit zajeté rituály

Podle posledních průzkumů statistik Frontur a Egatur za měsíc září 2020 představovaly příjmy Španělska z cestovního ruchu 967,5,5 milionů eur, tedy o 89,9 % méně než v září minulého roku. Do země přijelo pouhých 1,14 milionu turistů. Za období leden až září tohoto roku přišlo Španělsko o 50,3 milionů zahraničních turistů a přibližně o 55,8 miliard eur. Nejvíce bylo turistů z Francie, na druhém místě z Velké Británie a na třetím z Německa. Hlavními destinacemi pro turisty z uvedených zemí byly Katalánsko, Valencijská autonomní oblast a Andalusie.  Z České republiky přijelo do Španělska celkem 103 382 turistů, z toho v prvním čtvrtletí 69 199 a ve třetím 34 183.

Katedrála v Palma de Mallorca

Nejsou to potěšující zprávy a světlo na konci tunelu také dosud nesvítí. Ale Španělé se snaží držet se nad hladinou a hledat východiska. Bez peněz to však nepůjde.  Podle slov španělské ministryně pro průmysl, obchod a cestovní ruch Reyes Maroto počítá španělský státní rozpočet pro položku cestovní ruch na rok 2021 s částkou 1,2 miliardy eur, z toho 81,3 % by mělo přitéci z evropské facility na podporu oživení a odolnosti. Španělská vláda počítá s částkou 3,4 miliard eur, kterou chce v příštích třech letech věnovat na oživení a modernizaci cestovního ruchu a jeho konkurenceschopnosti. Největší částka půjde na udržitelný rozvoj, dále pak na rozvoj turistického produktu, digitalizaci a stabilizaci turistického ruchu na ostrovech.

Baleárské a Kanárské ostrovy dostanou na transformaci a modernizaci okolo 20 milionů eur. Na ostrovech, kde je propad cestovního ruchu zvlášť bolestný, protože není čím ho nahradit, se pracuje s různými plány.  Do jednoho z nich, takzvané hotelové cirkulace, se na Baleárských ostrovech zapojil téměř každý pátý hotel. Základem jsou tři stavební bloky.  Materiálová a energetická úspora, recyklace a opětné využití odpadu, a speciální příprava zaměstnanců a změna práce s dodavateli a klienty.  V praxi to může znamenat mnoho věcí –  od eliminace plastu přes emočně trvanlivý design, snižování dodávek zlepšením jejich využití a zpracování, kompostování bio odpadu až po využití horké páry z kuchyně na ohřev bazénu. Zjednodušeně, snažit se maximálně využít vstupy, minimalizovat náklady a pokud možno vrátit do hotelu zpět, v jiné podobě, co do něj přišlo. Do projektů tohoto typu půjdou zcela jistě peníze, které chce španělský stát investovat do změn v cestovním ruchu.

Generální ředitel španělské centrály pro cestovní ruch (Turespaña) Miguel Sanz řekl, že není dobré čekat na vakcínu a na proočkování populace, nýbrž aktivovat sektor již nyní, vytvořit co nejrychleji turistické toky, které budou zaručovat sanitární bezpečnost. Španělsko zcela nezavřelo hotely ani restaurace úplným zákazem ze strany vlády, důvod je spíše ekonomický. Otevřeno je ale pouhých 35 % hotelů, v Barceloně dokonce jen 26 %. Nicméně jsou hotely, například grupo Gallery Hoteles, které přeměnily svoje pokoje na „home office“ pro ty, kdož mají problémy s domácím připojením na internet nebo nemají doma klid na práci.

Velký veletrh v Madridu, Fitur, zatím hledá koncepci, ale již je jisté, že se nebude konat na konci ledna, jak bylo zvykem, ale je přesunut na květen. Jakou formu bude mít, to se dozvíme příští rok.

Foto: Turespaña

Čtěte také: Na Kanárské ostrovy jen s negativním testem

Po čem volá španělský cestovní ruch?

Španělsko – příroda nebo město?

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chorvatsku už svítí oranžová

Nejoblíbenější letní destinace českých turistů byla nově na semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR zařazena mezi země se středním rizikem nákazy covid-19 (oranžová barva). Turistům vracejícím se z Chorvatska se tak zjednoduší podmínky.

Číst více