Rozvoj geolokačních her se postupně stává celosvětovým fenoménem. Jejich vznik se spojuje s datem 1. května 2000, kdy došlo k rozhodnutí tehdejšího amerického prezidenta Clintona odstranit umělou odchylku přidávanou do signálu GPS. Tím se zlepšila přesnost tohoto navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.
Jednou z nejznámějších geolokačních her a také nejstarší z těch, co využívají GPS signál, je geocaching. Představování této aktivity čtenářům je asi celkem zbytečné, ale přesto si základní informaci dle Wikipedie neodpustím. Jedná se o hru na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.
Počet keší v jednotlivých světadílech
Podle údajů oficiální prezentace Geocaching.com je do hledání kešek zapojeno na 3 miliony aktivních kačerů, z toho 830 000 je jich v USA, více než 375 000 v Německu a více než 160 000 ve Velké Británii. Komunita se rozprostírá na území cca 190 zemí. Hráči jsou ve většině případů ve věkovém rozmezí 8 až 88 let, téměř 80 procent hráčů je pak ve věku od 20 do 45 let.
Geocaching v Česku:
53 881 keší a 65 073 aktivních kačerů
V souvislosti s tím, že projekt v letošním roce dosáhl celkem 3 miliony aktivních keší, vydal provozovatel – společnost Groundspeak – infografiku se zajímavými údaji:
Pokud bychom vedle sebe vyskládali všechny kešky, dosáhly by až na Mezinárodní vesmírnou stanici, a pokud bychom je chtěli všechny najít, trvalo by to člověku 822 let (při nálezu 10 keší za den).
V posledním roce ukryli kačeři v průměru každou minutu a každý den nějakou novou kešku. Poznámka: Do statistik jsou nicméně započítány i tzv. kešky power trailů, které někteří kačeři považují za mor geocachingu.
Aspoň jednu vlastní kešku založilo 360 774 kačerů, v průměru vlastní 8 keší.
Od roku 2000, kdy byl geocaching spuštěn, bylo nalezeno a navštíveno přes 585 mil. keší.
Ročně se koná více než 35 000 akcí, kde se kačeři scházejí.
Kačeři za poslední rok přesunuli celkem téměř 430 000 tzv. trackovatelných předmětů.
Celosvětově je více než 400 dobrovolníků ve 40 zemích, kteří se starají o publikování stovek tisíc nových keší ročně a pomáhají s provozem webových stránek a aplikace včetně diskusních fór.
Graf – Vývoj počtu geocachingových akcí v letech 2000–2016
Zdroj: Geocaching.com
A jak se daří geocachingu v ČR? Podle aktuálních dat webu Projekt-GC.com je v Česku celkem 53 881 keší a celkem 65 073 aktivních kačerů (lovců kešek) z ČR. Za aktivního hráče se považuje ten, kdo odlovil aspoň jednu kešku během posledního roku. Jen pro srovnání: v Česku se celkově objevilo 80 245 kačerů (vč. Čechů).
Možností geocachingu, stejně jako ostatních geolokačních her, postupně začínají využívat i jednotlivé regiony a města. Za všechny uveďme jako příklad projekt Moravskoslezského geoachingu (více na http://geocaching.msregion.cz). Na téma využití geocachingu v cestovním ruchu bylo napsáno i několik diplomových a jiných prací, ze kterých je možné čerpat další informace.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.