Až skoro revoluci ve veřejné autobusové i vlakové dopravě v Česku způsobila společnost Student Agency, od jejíhož založení uplyne letos 20 let. Společnost, jejímž zakladatelem a majitelem je podnikatel Radim Jančura, je nyní jedním z nejvýznamnějších autobusových a vlakových dopravců v zemi a pronikla i do zahraničí. Je rovněž předním prodejcem letenek a zájezdů a největší agenturou pro prodej jazykových a pracovních pobytů v zahraničí.
Historie firmy sahá do roku 1993, kdy Radim Jančura založil agenturu zprostředkovávající zahraniční au pair pobyty českým studentům. V podnikání se mu dařilo, a tak založil Student Agency, která byla do obchodního rejstříku zapsána 11. listopadu 1996. Student Agency vznikla původně jako agentura pro zprostředkování zahraničních pracovních a studijních pobytů. Na trh autobusové dopravy vstoupila v roce 2000, kdy otevřela vlastní linku do Londýna. V témže roce začala nabízet i letenky do celého světa.
Svými službami si firma rychle získala širokou základnu klientů. Například v autobusech začala nabízet ceny a služby dosud v ČR nevídané (stevardi, časopisy, hudba, filmy, káva, wi-fi zdarma). Na vnitrostátní linku typické žluté autobusy poprvé vyrazily v roce 2004, kdy spojily Prahu a Brno. Nyní autobusy, od nedávna jezdící pod marketingovou značkou RegioJet, nabízejí spojení Prahy a Brna s třemi desítkami měst v Česku a zajíždějí do 14 evropských zemí. Student Agency také provozuje některé vnitrostátní linky na Slovensku a v Německu. Značka RegioJet se na českém dopravním trhu objevila v roce 2011 na železnici. Tehdy začala společnost provozovat své vlaky na lince Praha – Ostrava – Havířov.
Do dnešního impéria Student Agency patří i cestovní agentura Orbix, prodej letenek s online rezervačním systémem, internetový prodejce dovolena.cz a a pražská taxislužba Tick Tack.
Společnosti Student Agency se loni zvýšily tržby meziročně o 23 procent na 2,88 miliardy korun. Ještě rychleji rostly tržby železničního dopravce RegioJet, a to o 37 procent na 718,5 milionu korun. RegioJet poprvé od roku 2011 skončil v zisku. Autobusy společně s vlaky loni přepravily 13,4 milionu lidí, o pětinu více než v roce 2014.